Almanya’da Üniversite

Almanya’da Üniversite

Ülkemizde ailelerin %90’a yakını çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olması için yurtdışı eğitimini düşünürken, %65’i üniversite eğitiminin çok pahalı olduğunu düşünüyor.

Almanya, dünya sıralamasında ilk 500’de 50 üniversitesi ile dünya standartlarının üzerinde eğitim imkânlarını hem de ücretsiz olarak sunuyor! 

Üniversite eğitiminde Avrupa’da en fazla yabancı öğrenciye eğitim fırsatı sunan Ülke Almanya’dır.

Almanya, özellikle son 5 yıldır Alman eğitim sisteminin zorluğunu ve disiplinini göğüslemeye aday, başarıya odaklanmış ve asla vazgeçmeyecek nitelikli bireylere, yetişmiş genç beyin gücüne; sağlam bir geleceğe yatırım yapmaktadır.

 

Neden Almanya’da Eğitim?

Hem çok kaliteli okullarda hem de neredeyse badava üniversite okuma fırsatı Almanya’da üniversite eğitimini her geçen gün cazip kılan en önemli iki etkendir.

Almanya’da Eğitim Almanın Avantajları:

 • YÖK tarafından onaylı, Dünya sıralamasında ilk 500’de olan köklü Alman Devlet Üniversitelerinde yüksek standartlarda eğitim alabilir, uluslararası diploma ve kariyer sahibi olabilirsiniz.
 • Almanya’da ücretsiz veya yıllık en fazla 1,600 Euro harç ile Üniversite Eğitimi alabilirsiniz.
 • Almanya’da Avrupa Birliği’nin en çok konuşulan dili olan Almancayı ve İngilizceyi akademik seviyede öğrenebilirsiniz. (Birçok üniversite öğrencilerine seçmeli olarak üçüncü bir dil öğrenme fırsatı da sunabilmektedir.)
 • Almanya’da üniversite öğrencilerinin yaşam giderlerini karşılayabilmek üzere çalışma izinleri vardır. Ayrıca öğrenciler sağlık, ulaşım gibi pek çok alanda kendilerine yönelik özel indirim ve sosyal hizmetlerden faydalanabilir.
 • Almanya, Avrupa’nın en gelişmiş sanayi ve teknoloji merkezidir. Almanya, dünyanın en büyük sanayi ihracatına sahiptir.
 • Alman Üniversiteleri, dünyanın en büyük şirketleri, sanayi işletmeleri, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları ve yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yaparak, öğrencilerin derslerdeki teorik bilgilerini güncel uygulamalarla pekiştirme fırsatı sunmakta ve öğrencilerin mezuniyet sonrası iş sahibi olmalarını kolaylaştırmaktadır.
 • Birçok Alman üniversitesi öğrencilerini iki dalda (çiftdal / double) yaparak eğitmektedir ve buna göre öğrenciler iki lisans diplomasına sahip olabilmektedir.
 • Almanya’da İngilizce eğitim almak isteyen üniversite mezunları için 1000’nin üzerinde İngilizce Master ve Doktora Programı vardır. Lisans düzeyinde sadece İngilizce olan (Almanca zorunluluğu olmayan) programların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.
 • 350’ye yakın Üniversitede gelişen teknoloji ve bilim dallarına paralel olarak, sürekli yeni fakülte ve bölümler açılmaktadır.

*** Avrupa’nın en çok konuşulan dili sanıldığı gibi İngilizce değil Almanca’dır. Ciddi bir eğitimle öğrenilecek Almanca dili, üniversitelerde okuma şansının yanında, özellikle Almanya ile uzun yıllardır nüfus, siyaset, turizm ve ticaret ilişkilerinde bulunan ülkemizde kariyeriniz açısından çok önemli bir adım olacaktır.

 

ITEBS Olarak Farkımız;

Öğrencilerimiz için Almanya’nın her bölgesinden ve dilediği üniversiteden 25 ile 80 gün gibi kısa bir sürede ön-kabul alabilmekteyiz. Öğrencilerimize özellikle tavsiyemiz, en fazla verim alabilecekleri ve okurken veya mezun olduktan sonra sahip oldukları kariyer ve diplomalarla mutlu olabilecekleri bir okul tercihi yapmalarıdır.

Eğer Siz de:

Türkiye’de LYS’den (eski ÖSS’den) herhangi bir 4 yıllık Üniversiteyi kazandıysanız bizimle irtibata geçin ve Almanya’da hem Almanca hem de İngilizce dilinde uygulamalı eğitim almanın ayrıcalıklarını yaşayın.

Kazandığınız üniversite 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir özel, vakıf veya devlet üniversitesi olabilir. Vizenizi alıp Almanya’ya gittikten ve Almanca yeterlilik (DSH veya TestDaF) sınavlarından birini geçtikten sonra bölüm değişikliği de yapabilirsiniz…

Ayrıca;

 • İki yıllık Meslek Yüksek Okulu (Ön Lisans) Mezunları ve
 • Açık Öğretim fakültesinin ikinci sınıfını bitirenler veya 3. Sınıfa geçmiş veya 4. sınıfta olanlar Türkiye’de almış oldukları derslerin bir kısmını saydırarak lisans tamamlaması yapabilirler.
 • Meslek lisesinden mezun olup (ÖSS/YGS/LYS sınav sonucu olmadan) direk geçiş hakkını kullanarak üniversiteye girmiş olan ve ilk yıl (1. sınıf sonunda) başarılı olmuş olan öğrenciler Türkiye’de almış oldukları derslerin belli bir kısmını saydırarak Almanya’da (1 yıl Studeankolleg okuduktan sonra) lisans tamamlaması yapabilirler.
 • Şu anda 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir üniversite de kayıtlı olan öğrenciler yine Türkiye’de almış oldukları derslerin bir kısmını saydırarak (diledikleri zaman; 1., 2., 3. veya 4. sınıfta) yatay geçiş yaparak lisans tamamlaması yapabilir ve bir Alman Üniversitesi diplomasına sahip olabilirler.
 • Üniversite mezunları, ALES sınavına gerek olmadan Almanya’da Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapabilirler.

Eğitim Giderleri:

Avrupa’nın en fazla yabancı öğrenci potansiyeline sahip ülkesi Almanya’dır ve verilen eğitimin çok kaliteli olmasına rağmen Almanya’da Devlet üniversiteleri ücretsizdir. Öğrenciler, Türkiye’deki gibi cüzi miktarlarda dönemlik harç ödeyerek eğitimlerine devam edebilmektedirler (yıllık ortalama harç ücretleri  200 – 1,600 arasındadır). Almanya’da eğitim alan bir üniversite öğrencisinin Alman hükümetine yıllık ortalama maliyetinin 30.000 Euro’nun üzerinde olabildiği göz önünde bulundurulursa Alman Üniversitelerinin yönetim ve kırtasiye giderleri olarak almış oldukları yıllık harç ücretlerinin çok cüzi olduğu anlaşılabilir.

 

ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde yabancı öğrencilerden, kendi vatandaşlarına uyguladıkları fiyatlardan farklı ve yüksek eğitim harçları alınır. Bu ülkelerde, dünyada ilk 500 sıralamasında olan bir üniversiteden kabul almak çok zor olmakla birlikte yıllık en az 20.000 USD ve üzerinde bir eğitim bütçesi gerektirebilmektedir. Ayrıca, bu gelişmiş ülkelerde Almanya’da genel bir durum olduğu gibi iki ayrı dilde (Almanca ve İngilizce) ve çift dalda (aynı anda iki ayrı bölümde) ve uygulamalı eğitim alma imkânları öğrencilerin durumlarına bağlı olarak çok kısıtlıdır diyebiliriz.

Almanya’da Konaklama ve diğer yaşam giderleri aylık  650 – 850’dur. Bazı büyük şehirlerde kiralar yüksek olduğu için bu giderler aylık 850 –  1000 aralığında olabilmektedir.

Almanya’daki tüm devlet üniversitelerinin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği mevcuttur.

 

ITEBS olarak, sadece Almanya genelinde her yıl 100’ün üzerinde öğrenci gönderimi yapabilmekteyiz.

 

Almanya’da Frankfurt, Berlin, Düseldorf, ve Essen Merkezli Almanya ofislerimizle; kurumlarımızın 17 yıllık tecrübe ve birikimi ile Almanya’nın her şehrinde üniversite, yüksek lisans, doktora başvurularınızı ve dil okulu kayıtlarınızı sorunsuz ve güvenilir bir biçimde yapmaktayız.

 

Üniversite, yüksek lisans ve doktora “şartlı-kabul” başvurularınız olumlu sonuçlanmazsa tüm paranızı iade ediyoruz.

 

Kayıtlarımız yıl boyunca devam etmektedir. 25 – 50 gün gibi kısa bir sürede (vize başvurunuz için mutlaka gerekli olan) “Üniversite Ön-Kabulünüzü” veya Almanca Dil Bilgisi yeterliliğiniz varsa “Üniversite Kesin Kabulünüzü” alabilmekteyiz.

 

Almanca Dil Bilgisi yeterli olmadığı için şartlı kabul (ön-kabul) almış olduğumuz öğrencilerimize, firmamızdan talepleri olursa ve Almanya’da DSH veya TestDaF sınavlarından birini zamanında vermek koşuluyla üniversite ders kaydı, kesin kabul veya yatay geçiş süreçlerinde de hizmet verebilmekteyiz.

 

Firmamızla irtibatta kalan öğrencilerimize, yurtdışındaki eğitim hayatları boyunca ücretsiz bilgilendirme ve yönlendirme hizmeti sunabilmekteyiz. Ancak, bilgilendirme ve yönlendirme dışındaki ofis dışı ekstra hizmetler (öğrenci ile bire bir gidiş-geliş mesaileri) ek ücrete tabi olabilmektedir.

 

ITEBS olarak vize alım oranımız %95’in üzerindedir.

Vize işlemlerinizin sonuçlanması 4 – 8 haftayı bulabilmektedir. Öğrencilerimiz, vazgeçmediği sürece ekstra danışmanlık ücreti almadan vizeleri olumlu sonuçlanana kadar hizmet sunabilmekteyiz.

Konaklama olarak diğer birçok yerde de olduğu gibi aile yanı veya yurt, otel seçenekleri değerlendirilebilir. Özellikle dil eğitimi için aile yanı konaklama diğer opsiyonlara göre daha fazla önem taşır. Daha az masraflı olmasının dışında, aile ile beraber kalınacağı için okul dışında sürekli Almanca pratik yapmak, o ülkenin kültürünü daha yakından tanımak, konuşup anlaşmak için Almanca limitlerinizi zorlamayı gerektireceğinden aile yanı konaklama en uygun seçimdir. Tek kişilik veya iki kişilik odalar seçilebilir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanır. Alerji olduğunuz veya farklı kültür ve inançlardan dolayı istemediğiniz yiyecekler (özellikle et içeren yemekler) önceden aileye bildirilir. Ailelerin kontrolleri okullar tarafından yapılır. Öğrencinin anlaşamamazlık, memnuniyetsizlik gibi durumlarında aile değiştirilebilir.

Administrator