Burs Veren Kurumlar, Vakıflar… 2017 Burs Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır?

Burs Veren Kurumlar, Vakıflar… 2017 Burs Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır?

Courses Info

Burs veren kurumlar vakıflar, burs başvurusu yapmak isteyen adaylar tarafından yakından takip ediliyor. Burs başvuruları 2017 yılında da heyecanla bekleniyor. Lise eğitimini tamamladıktan sonra öğrenimine üniversitede devam etmek isteyen adaylar LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından kazandıkları üniversitelere kayıtlarını yaptırdılar. İnternet üzerinden veya üniversitelere giderek yapılan kayıtların sona ermesinin ardından adaylar burs veren kurumları araştırmaya başladılar. Her kurum kendi belirlediği kriterlere göre başvuruda bulunan öğrencileri değerlendiriyor. Adaylar başvuruları kaçırmamak için burs başvuru takvimi oluşturuyorlar. Burs veren kurumlar vakıflar ve burs miktarlarına haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz. Üniversite bursu kazanabilmek için birçok kuruma başvurmanız sizin için faydalı olacaktır. Başvuruda bulunurken kurumun, vakfın şartlarını iyi okumanız sizin gereklidir. Çünkü bazı kurumlar farklı yükümlülükler altına sokarak burs vermektedir. Burs başvurusunda bulunabileceğiniz bazı vakıfların internet siteleri de haberimiz içerisinde yer almaktadır. Vakfılar Genel Müdürlüğü, ortaöğretim burs başvuruları 18 Eylül 2017’de başlayıp 18 Ekim’de sona erecek. 15 Eylül’de başlayacak olan Yükseköğrenim burs başvuruları için son gün 30 Ekim olarak belirlendi.


BURS VEREN KURUMLAR

VGM BURSU

Vakfılar Genel Müdürlüğü, ortaöğretim burs başvuruları 18 Eylül 2017’de başlayıp 18 Ekim’de sona erecek. 15 Eylül’de başlayacak olan Yükseköğrenim burs başvuruları için son gün 30 Ekim.


Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir. Ortaöğrenim Bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin, Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendirilmektedir. Burs başvuru, değerlendirme ve sonuç açıklama dönemlerine ilişkin duyurular www.vgm.gov.tr internet sitemizden takip edebilir.


TEV

Türk Eğitim Vakfı, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, üniversite öğrencilerine TEV Eğitim Bursu vermektedir.

2017-2018 Öğretim Yılı Burs Başvuru Tarihi: 1-30 Eylül

2016 Aylık Burs Ödemeleri

Lisans Burs Ücreti: Aylık 480 TL

Yüksek Lisans Burs Ücreti: Aylık 750 TL

Doktora Burs Ücreti: Aylık 1100 TL

Vakıf üniversitesi öğrencileri,

Açık öğretim öğrencileri,

Uzaktan öğretim öğrencileri,

Ücretli değişim programında bulunanlar,

25 yaşından büyükler,

Aynı aileden TEV bursu devam eden başka kardeşi olan öğrenciler başvuru yapamaz.

BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN


TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

TOG’un koşulları diğer vakıflardan oldukça farklı… En önemli koşul, haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almak… Türkiye’deki 60 üniversitede ağ kuran TOG’un diğer kriteri akademik başarı… Bursun devamlılığı için öğrencinin başarı devamlılığı esas alınıyor. Ortalama 130 milyon lira burs veriliyor. Geri ödemesi yok.


TÜBİTAK

Aylık Burs Ödemeleri

Yüksek Lisans Bursu: Aylık 400-1000 TL

Doktora Burs Ücreti: Aylık 500-1800 TL

BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN


İSTANBUL SANAYİ ODASI

Eylül’de başvurular alınıyor. Karşılıksız olarak veriliyor. Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya burs veriliyor.


HACI ÖMER SABANCI VAKFI

31 yıldır 24 bini aşkın öğrenciye burs veren vakıf, her yıl bir taban puan belirliyor. Bu yılın puanları henüz belirlenmemiş ama vakfın amacı hem başarılı hem dar gelirli öğrencilerin yüzünü güldürmek… Burs başvuruları 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Kasım ayı sonunda kazananların isimleri açıklanıyor. Vakıf, bursu, yükseköğrenim süresince her yıl 9 aylık bir süre için ve geri ödeme yükümlülüğü ile veriyor.


İSTANBUL TİCARET ODASI

İTO, İstanbul il sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinin ekonomi ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Burs alabilmek için çeşitli yaş sınırları aranıyor. Öğrencinin başka bir yerden burs almaması koşulu da var. Geri ödemesi yok. Ara sınıf ise alt sınıftan dersinin olmaması gerekiyor. Özel üniversite ve ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmiyor.


21.YÜZYIL BURS PROGRAMI

Amacı ülke çocuklarının, gençlerinin ve tüm insanlarımızın eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak olan YEKÜV, başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan ve her yıl belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkanı sunuyor.


ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

Burs başvuruları okulların burs ofislerine yapılmalıdır. ALEV doğrudan burs başvurusu kabul etmemektedir. Okulların burs ofisleri bildirilen kontenjan kadar öğrenciyi seçer ve ALEV yönetimine iletir. ALEV, bu amaçla eğitim çağındaki başarılı ve kabiliyetli gençlerin yetişmesi için her yıl “Karşılıksız Burslar” vermektedir.


BURS VEREN VAKIFLAR

ENSAR VAKFI

Ensar Vakfı, kuruluşundan bugüne kadar çeşitli üniversitelerde okuyan öğrencilere her ay karşılıksız burs verme faaliyetini sürdüre gelmiştir. Burs alacak öğrencilerin seçiminde; Başarılı olmak ve maddi imkânsızlık içinde olmak gibi şartlar ön planda tutulmaktadır.
Ayrıca Yüksek Lisans ve Doktora yapan öğrencilere de karşılıksız burs verilmektedir.


TÜRKİYE DİYANET VAKFI

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nda çalışanların yüksek öğretim kurumlarında okuyan çocuklarına burs veriyor.

Telefon: 312 – 417 12 35


İSTANBUL TİCARET BORSASI VAKFI

Marmara veya İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünde okuyan öğrencilere karşılıksız burs veriyor.


TÜRK DİL KURUMU

LYS’de ilk 2000′e giren öğrencilere aylık 400 TL burs veriyor.


KIZILAY GENÇLİK MÜDÜRLÜĞÜ

Dernekçe verilmekte olan karşılıksız burs yardımları, sosyal himayeye muhtaç, kendi imkânları ile tahsil hayatlarını devam ettiremeyen öğrencilere verilmekte olup öğrencinin başarılı olması ve sınıfta kalmaması gerekmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler sınıflarını geçtikleri ve herhangi bir şekilde öğrenimlerine ara vermedikleri takdirde bursları tahsil hayatları boyunca devam etmektedir.


SAĞLIK EĞİTİM VAKFI

Başvuru Ağustos-Eylül aylarında yapılıyor. Ağırlıklı olarak tıp fakültelerindeki öğrenciler tercih ediliyor ve 3′üncü sınıftan sonraki öğrencilere veriliyor. Burs alacaklar not ortalamalarına göre seçiliyor.


SEMA YAZAR GENÇLİK VAKFI

Başarılı ve sosyoekonomik durumu burs almasını gerektiren üniversite öğrencilerine burs veriyor. Bursun devamı her yıl başarılı olma koşuluna bağlı. Müracaatlar ekim ayı başında sona eriyor. Başvurular vakıftan alınacak formla yapılabiliyor.


TEKFEN VAKFI BURSU

Burslar, başarı oranı yüksek öğrencilere Yönetim Kurulunca yapılacak değerlendirmeye göre verilir. Burstan istifade edebilmek için öğrencinin okuldan, herhangi bir özel kurum ya da kuruluştan başkaca burs almamış olması şarttır. Burs talebinde bulunan adayın, burstan yararlanabilmesi için Tekfen Vakfı Öğrenim Bursu Uygulama Kriterlerinde öngörülen şartlara uyması, Yönetim Kurulunca bursiyerliğinin kabulü gerekir.
Yönetim Kurulu’nun uygun gördüğü sürece bursiyerlerin burs alabilmeleri için öğrenime ara vermemiş olmaları ve öğrenimlerinin aksaksız devam etmesi şarttır.

Bursiyerlerin bursunun devamı için, bursiyerin sınıfını hiçbir dersten kalmadan geçmesi ve eğitimini normal sürede bitirmesi şarttır.

Nuh Çimento Sanayi Vakfı

Taşkent Vakfı

İstek vakfı

Galatasaray Eğitim Vakfı

21′inci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı

İş Dünyası Vakfı

Sağlık ve Eğitim vakfı

İzzet Baysal Vakfı

Teknik Eğitim vakfı

Türk Anadolu Vakfı


YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNE BURS VEREN KURUMLAR

MEB yüksek lisans bursu

BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

İTO YÜKSEK LİSANS BURSU

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

VEHBİ KOÇ VAKFI