Litvanya’da Üniversite

Litvanya’da Üniversite

Neden Litvanya?

Mimarisi, tarihi yapıları, eğlence hayatı, bozulmamış doğası ve sahilleri ile şirin bir Avrupa ülkesi olan Litvanya, son yıllarda özellikle AB öğrenci değişim Programları çerçevesinde Türkiye’den bu ülkeye giderek eğitim almak isteyen öğrenciler için de alternatif bir ülke haline gelmiştir.

 

Erasmus programı çerçevesinde Türk öğrencilerin tercih ettikleri ülkeler arasında Litvanya, Almanya ve Polonya ile birlikte ilk üçte yer almaktadır. Bu program kapsamında ve üniversite eğitimi alanında her yıl binin üzerinde Türk öğrenci Litvanya’yı tercih etmektedir.

 

Kuzey Avrupa’daki üç Baltık devletten biri olan Litvanya, güneyinde Polonya, Beyaz Rusya ve Kaliningrad bölgesi, kuzeyinde Letonya, doğusunda ise Beyaz Rusya’ya komşu olmasıyla Doğu ve Batı Avrupa arasında merkezi bir konumda yer almaktadır.

 

Eğitimli Bir Toplum

Litvanya’da yükseköğrenim veren 23 üniversite ve 24 kolej bulunmaktadır. Eurostat 2014 yılı verilerine göre, 30-34 yaş arası Litvan nüfusun % 53,3’ü yükseköğrenim mezunu olup, bu oranla Litvanya, AB içinde ilk sıradadır.

 

Ülke, yüksek lisans ve doktora programları yönünden elverişli imkanlar sunmaktadır. Litvanya’dan alınan diplomalar tüm AB ülkelerinde kabul görmektedir. 120’nin üzerinde farklı programda yükseköğrenim görebilmek mümkündür. Özellikle İngilizce ve Rusça dillerindeki eğitim programları dikkat çekmektedir. Litvanya’da lisans programları 3 – 6 yıl arasında, yüksek lisans programları ise 2 sene sürmektedir. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, lisans diplomaları ile başvuru yapabilir.

 

Anadili Litvanca olan ülkede en çok konuşulan diğer diller Rusça ve İngilizcedir. Bu sebepten dolayı pek çok üniversite, öğrencilere İngilizce ve Litvanca eğitimin yanında Rusça eğitim şansı da sunmaktadır.

 

Yabancı ülkelerden öğrenci değişim programları ile Litvan üniversitelerinde öğrenim görmeye gelen öğrenci sayısı on bine yaklaşırken lisansa başlama ve lisans tamamlama amacıyla da gelen öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır.

 

En Çok Tercih Edilen Bölümler

Mühendislik ve mimarlık programları Litvanya’da uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerdir. Mimarlık lisans bölümleri genellikle Litvanya’da 5 sene sürmektedir ve öğrenciler yüksek lisans derecesi olan ‘Yüksek Mimar’ olarak mezun olur. Mühendislik bölümlerinde en çok tercih edilen branşlar, Bilgisayar Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Elektrik -Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra sosyal bilimlerde, Medya Teknolojileri, Psikoloji, Pedagoji, Sosyoloji gibi bölümler, uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.


Litvanya’da Üniversite Eğitimi Alabilmeniz İçin Liseden Mezun Olmanız Yeterli!

Litvanya’da üniversitelere kaydolmak için ülkemizdeki gibi bir üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Üniversiteler başvuruları, öğrencinin okumak istediği bölüme göre lisede almış olduğu derslerin ortalamalarını hesaplayarak kabul etmektedir. Ülkemizde pek çok öğrenci lisedeki derslerinde başarılı olmasına rağmen üniversiteye giriş sınavından istediği puanları alamayabilmektedir. Bu nedenle öğrenciler almış oldukları puanlarla ya aynı eğitimi veren düşük puanlı üniversitelere yerleşmek ya da kaliteleri yurtdışındaki üniversitelerden çok daha düşük seviyelerde olan özel üniversiteleri tercih etmek zorunda kalmaktadır. Litvanya, üniversite sınavına gerek kalmadan yurtdışında hem ekonomik hem de iyi bir eğitim almak isteyen öğrenciler için en iyi seçeneklerden biridir. Litvanya’da köklü ve kaliteleri üniversitelere giriş yapabilmek için lisede okuduğunuz alanla ilgili bölümlere sınavsız başvuru yapabilirsiniz.


Litvanya’da İngilizce Üniversite Eğitimi

Litvanya üniversitelerinde Lisans eğitimi dili Litvanyaca ve İngilizcedir. Litvanya’da Litvancadan sonra en çok konuşulan diller; İngilizce ve Rusçadır. Öğrenciler hem ülkenin anadilinde hem de İngilizce eğitim alabilmektedir. İngilizce dil yeterliliği olan öğrenciler direkt bölüm başvurusunda IELTS, TOEFL gibi sertifikalar sunmak durumundadır. Bazı üniversiteler öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini kendi yaptıkları sınavlarla ölçebilmektedirler. Bu sınavlara göre dil seviyeleri B2 olan öğrenciler de kabul alabilmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler eğer isterlerse Litvanya’da üniversitelerin dil hazırlık kurslarında eğitim alabilmektedir.


İngilizce Hazırlık Programları

Dil seviyesi yetersiz olan öğrenciler İngilizce seviyelerine göre yıllık, yarım dönemlik veya yaz aylarında yoğunlaştırılmış İngilizce hazırlık kurslarıyla bu alanda eğitimlerini tamamlayabilir ve ardından lisans eğitimlerine başlayabilirler. Bu hazırlık programlarının yıllık ücretleri 1.500 Euro ile 3.000 Euro arasında değişmektedir.


Litvanya’da Üniversite Ücretleri

Litvanya’da lisans bölümlerinde eğitim ücretleri 2.000 Euro ile 4.000 Euro arasında değişmektedir. Yüksek lisans senelik ücretleri ise 3.500 ile 4.500 Euro arasında değişmektedir.

Sunduğu kaliteli eğitim sayesinde tıp alanlarında da son dönemde adından bahsettiren Litvanya, diğer Avrupa ülkelerinin aksine bu alanlarda oldukça ekonomik fiyatlar sunmaktadır. Litvanya’da tıp eğitiminin ortalama fiyatı 10.000 Euro, Diş Hekimliği 12.000 Euro, Eczacılık 6.000 Euro, Hemşirelik ve Veterinerlik 4.500 civarındadır.


Litvanya’da Konaklama Giderleri

Litvanya’da aylık yaşam gideri beslenme, konaklama, sosyal yaşam giderleri, ortalama 350-450 Euro arasında değişebilmektedir.


Litvanya’da Öğrencilere Çalışma İzni

İlk sene hazırlık kursu olduğu için öğrencilerin çalışma imkânı yoktur. Ancak üniversiteye kayıt yapılıp 1. sınıftan itibaren verilen oturum izni ile yasal olarak haftada 20 saat part-time çalışılabilmektedir.

Siz de Litvanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak Üniversite Araştır formumuzu doldurun, hemen iletişime geçelim.

Administrator