2020 Yılı Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri ( Ücreti ) Ne Kadar?

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

2020 yılı pasaport harç ve cüzdan bedelleri (ücreti) ne kadar? Yurtdışı eğitim alacak öğrencileri yakından ilgilendiren konulardan birisi de pasaport harç bedelleridir. Pasaport harçları, enflasyona göre her yıl yeniden güncellenmektedir. Bu yılda %23 oranında artış gösterdi.

Ücretler pasaportların başvuru sırasında talep edilmiş olan pasaport geçerlilik süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat defter ücreti (160₺) her pasaport süresi için aynıdır.

2020 yılında yurtdışında eğitim alacak öğrenciler aşağıdaki tablodan pasaport harç ücreti ve pasaport defter ücretini öğrenebilirler.

2020 Pasaport Harç ve Defter Ücret Tablosu

 

Pasaport SüresiPasaport Harç ÜcretiDefter Ücreti
6 ay208.80 TL160 TL
1 Yıl304.50 TL160 TL
2 Yıl497.00 TL160 TL
3 Yıl705.90 TL160 TL
4 ve üzeri995.00 TL160 TL

Pasaport uzatması, kayıp, çalıntı ve yenileme gibi durumlarda da yukarıda belirtilen ücretlerde tekrar ödeme yaparak işleminizi yeniden sağlayabilirsiniz.

pasaport harcı

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılmalı?

Pasaport başvurusu nüfus müdürlüğünden yapılır. Online pasaport başvurusu için www.randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu almanız yeterlidir. Başvuru sırasında yaş ayrımı gözetmeksizin şahsen kişi tarafından yapılması uygun görülmektedir. Pasaport ücretini banka yoluyla ya da online işlemler ile yapabilirsiniz. Randevu tarihiniz geldiğinde nüfus müdürlüğüne TC Kimlik Kartınız ve 2 adet biyometrik fotoğraf ile gitmeniz gerekmektedir.

Pasaport Başvurusu için Gerekli Evraklar

  • TC Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanınız
  • Varsa eski pasaportunuz
  • Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)
  • Biyometrik 2 adet fotoğrafınız
  • Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

Pasaport Kaç Günde Çıkar? Ne Zaman Elime Ulaşır?

Başvuru yaptığınız tarihten itibaren 5 ile 7 gün içerisinde pasaportunuz çıkmaktadır ve belirttiğiniz adrese PTT aracılığı ile en kısa sürede gönderilmektedir.

 

Harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır?

Eğer 25 yaşının altındaysanız ve öğrencilik hayatınız hâlâ daha devam ediyorsa harçsız pasaport alabilirsiniz. Fakat pasaport defter bedeli ücretini ödemeniz gerekir.

 

Harçsız pasaport belgesi almak için öncelikle okulunuzdan öğrenci belgesi çıkartmalısınız. Belgeyi E- Devlet üzerinden de alabilirsiniz. 18 yaşından da küçükseniz en fazla 5 yıllık pasaport çıkartabilirsiniz.

Administrator