2021 Yılında En Kolay Öğrenci Vizesi Alabileceğiniz Ülkeler

Öğrenci vizesi, hükümetlerin nitelikli eğitim kurumlarında kayıtlı olan öğrencilere verdikleri pasaporta eklenen özel bir onaydır. Öğrenci vizeleri, vatandaşlık alınmasını gerektirmeyen, göçmen olmayan vizelerdir.

Başka bir ülkede yüksek öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, o ülke için öğrenci vizesi alması gerekir. Çoğu ülke, yabancı öğrencilerin sınırları dahilinde okula gitmelerini sağlamak için öğrenci vizesi vermektedir.

Peki öğrenci vizesini en kolay alabileceğiniz ülkelerin hangisi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Aşağıda bu ülkeleri sizler için sıraladık.

1 – Kanada

Kanada, vize almanın oldukça basit bir prosedür olduğu ülkeler arasındadır. Ayrıca, ülkenin dört bir yanında uluslararası üniversiteler mevcuttur. Güzel doğa manzaralarından bahsetmiyoruz bile…

Kanada üniversiteleri, uluslararası öğrencilerinin vize almalarına yardımcı olur. Ayrıca vizeniz Kanada’da da çalışma izni de sağlayacaktır. En önemli ayrıntılardan birisi ise, ailinizi de yanınızda getirebiliyor olmanızdır.

Başvuru süreci yaklaşık 3 ay gibi bir sürede sonuç gösterecektir. Bu başvurulara online olarak kolayca erişebilirsiniz.

 

2 – Almanya

Almanya’da öğrenci vizesi almakta oldukça basittir. Ayrıca, Alman üniversiteleri kesinlikle tüm vize başvuruları ile ilgili sorunları çözmenize yardımcı olmaktadır.

Almanya gelişmiş bir ülke olduğundan, uluslararası üniversiteleri oldukça fazladır. Üstelik bu üniversitelerde sizlere ciddi derecede bir burslar sağlanabilir.

Bu yüzden öğrenciler tarafından en sık tercih edilen ülkeler arasında gelmektedir.

Almanya’da öğrenci vizesi almak isteyen öğrencilerin, ülkedeki bir üniversiteye kabul edilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusu yaparkan Almanca veya İngilizce dilinin yeterliliği oldukça önemlidir. Başvuruları Türkiye’de bulunan Alman konsolosluklarından yapabilirsiniz.

 

3 – İrlanda

İrlanda öğrenci vizesi almak oldukça kolaydır, çünkü bu işlemi online olarak yapabilirsiniz. Buna ek olarak vizeniz İrlanda’da çalışma izni de sağlayacaktır. Ayrıca İrlanda harika üniversitelere sahiptir.

Yüksek öğretim kurumları oldukça kalitelidir ve hükümet üniversiteler için burs imkanları sunmaktadır.

Mezun olan öğrenciler için ise kariyer imkanları sunmaktadır.

Fakat İrlanda öğrenci vizesi ikiye ayrılır. Bu yüzden 90 günen az eğitim alacak öğrencilerin C tipi vizeye, 90 günden fazla eğitim alacak öğrencilerin ise D tipi öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Vize işlemlerinin sonuçlanması ile yaklaşık olarak 4 ile 6 hafta arasında değişiklik göstermektedir.

 

4 – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda için öğrenci vizesi almak oldukça basittir. Üstelik eğitiminiz 3 aydan kısa sürede bitecek ise, vize almanıza gerek yoktur.

Ayrıca Yeni Zelanda günümüzde 100.000’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmıştır.

Ülkenin ana dili İngilizce olduğundan dolayı, dil eğitimi oldukça yaygındır. Bu ülke için alacağınız öğrenci vizesinin sonuçlanması 2 hafta gibi bir süreden ibarettir.

 

5 – Singapur

Singapur yalnızca Asya’daki popüler turistlik yer olmakla kalmayıp, aynı zamanda dünya standartlarında eğitim ve yaşam tarzı arayan uluslararası öğrenciler için de oldukça önemli bir ülkedir.

Singapur’da okumanızı sağlayacak önemli bir belge öğrenci vizesidir.

Singapur’da okumak isteyen öğrencilerin student pass adındaki belgeye sahip olmaları gerekir.

Fakat bazı durumlarda öğrencilerin hem bu belgeye hem de öğrenci vizesine sahip olmaları gerekir.

Singapur öğrenci vizesi başvurusunun sonuçlanması yaklaşık 4 hafta gibi bir süreden ibarettir.

 

6 – Fransa

Fransız üniversiteleri hem lisans hem de lisansüstü öğrenciler için birçok burs imkanı sunmaktadır. Bu güzel ülkede çalışmak kesinlikle hayatınızdaki en iyi tecrübelerden birisi olacaktır.

Fakat Fransa öğrenci kısa süreli, geçici uzun süreli ve uzun süreli olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

Vize başvurusu ve pasaportların teslimi yalnızca başvuru sahibi tarafından veya Fransa Büyükelçiliği, Yeni Delhi tarafından yetkilendirilmiş bir seyahat acentesi tarafından yapılabilir.

Fransızca Öğrenci Vizesi, iki farklı başvuru aşamasına sahiptir. Biri Campus France’de diğeri de elçilikte. Doküman kümesi ikisi için de değişebilir.

Orijinalleri Campus France’a göndermeniz ve elçilik / konsolosluk / Vize Başvuru Merkezlerinde fotokopiler göndermeniz istenecektir.

 

7 – Polonya

Polonya, uluslararası öğrenciler için harika ve en önemlisi ucuz bir eğitim sunan Avrupa ülkesidir.

Polonya’da okumak isteyen uluslararası bir öğrenciyseniz, önce öğrenci vizesi almanız gerekebilir.

Polonya’da okumak için, Polonya Cumhuriyeti topraklarında kalmanızı yasallaştırmanız gerekecektir.

Bir Avrupa Birliği (AB) ülkesi vatandaşıysanız ve Polonya’da üç aydan daha uzun süre kalmak istiyorsanız, kaldığınız ülkeye kayıt olmanız gerekecektir.

Birleşmiş Milletler “laissez-passer” sahipleri için vize gerekli değildir. Polonya’da okumak için, ortaokul eğitimini tamamlamış olmanız ve üniversiteye başvurabileceğinizi doğrulayan bir ayrılma sertifikasına sahip olmanız gerekir.

Uluslararası Bakalorya veya Avrupa Bakalorya sınavlarını geçtiyseniz, bir Polonya üniversitesinde lisans eğitimi için serbestçe başvuru yapabilirsiniz.

Ülkeyi, Program Seçeneklerini ve Dili Araştırın

Yurtdışındaki ilk planlarınızı oluştururken, programınızın sunduğu tanıtım ve kaynakların yanı sıra, bol miktarda araştırma yapmanız gerekir.

Programınızı araştırın, bunun için mesaj panolarına veya Facebook gruplarına erişerek, oraya daha önce seyahat etmiş kişilerle konuşabilirsiniz. Bu sayede ülkenin nasıl bir yer olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz.

Seyahate çıkmadan önce herhangi bir döviz değişikliği yapıp yapmamanız gerektiğini, kültürü hissetmek için yerel normlar ve gelenekler olarak kabul edilip edilmeyeceğini ve belki de burada konuşulan dilin bazı temellerini öğrenmek isteyip istemediğinizi öğrenin.

Nasıl konuştuklarını dillerini araştırmak sizlere yardımcı olacak basit kelimeleri öğrenmeyi unutmayın( merhaba, güle güle, teşekkür vb.). Neyse ki, artık Google Translate Uygulaması gibi dilleri kolayca çevirmenize yardımcı olacak uygulamalar var.

Fakat kendinizi iyi hissetmek ve zaman kazanmak için mutlaka basit terimleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Hayal Kırıklığını Önlemek İçin Prosedürleri Anlayın

Yurtdışına çıkmadan önce araştırma yapmanın asıl amacı, vaktinden önce hazırlıklı olmak ve hayal kırıklığını önlemek için bilgi sahibi olmaktır. Konforlu bölgelerin nerede olduğunu öğrenmelisiniz.

Kötü trafikten, kirlilikten, manzaralardan veya dilin kullanım şeklinden haberdar olmalısınız. Dağları, şehri, plajları ve daha birçok gezilecek yerleri deneyimlemek ister misiniz?

Yurtdışına seyahat ederken karşılaşacağınız tüm imkan ve çeşitleri araştırırsanız, beklentileriniz gerçekçi kalacaktır. Bu sayede hayal kırıklıklarını en aza indireceksiniz.

Yeni bir ülkeye seyahat ederken her zaman güvenliğinizin farkında olmanız önemlidir. Programınız muhtemelen felaketler ve diğer acil durumlar için sizinle birlikte güvenlik protokollerini gözden geçirecektir.

Ancak bunun dışında kendi bilgilerinizde çok önemlidir. Algılarınızı her zaman yüksek tutmalısınız. Etrafta dolaşırken çantanızı, cüzdanınızı ve telefonunuzu güvende tutun. Mümkünse, nakit para yerine kredi kartları kullanmaya çalışın.

 

Aşina olmadığınız bir yerde dolaşmak, dil engeli ile birlikte, işleri daha zor edici hale getirebilir.

Seyahat planlarınız için uçuşlarınız, kaldığınız oteller hakkındaki bilgiler ve dolandırıcılıklardan kaçınmak için önceden rezervasyon yaptırdığınız tur rehberleri bulunduğundan emin olun. Bu bilgiyi güvenilir bir aile üyesi veya arkadaşınızla paylaşın.

Bu sayede yurt dışı planınıza göre hareket edersiniz ve hayal kırıklıklarını sıfıra indirebilirsiniz.

Seyahat Sigortası Alın

Yurtdışında ilk defa seyahat edenlerde oluşan ortak bir korku vardır. Ya bir yerim incinirse, ya da hastalanırsam gibi endişelere kapılırlar. Seyahat ederken her şey olabilir, bu yüzden tıbbi masrafları nasıl karşılayacağınızı bilmek çok önemlidir.

Yurt dışından tıbbi yardım almak pahalı olabilir ve yurtdışındaki bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları tedavi ücretinizi önceden ödemenizi isteyebilir. Bununla birlikte, acil tıbbi yardımları olan seyahat sigortası bu masrafları ve hatta acil tıbbi nakliye masraflarını karşılayabilir.

Seyahat sigortanız varsa, maddi zararları, tıbbi bakımı, acil durum nakliyesini ve iptal edilmiş veya gecikmeli uçuşları kapsayabilir.

İlk defa yurtdışına seyahat etmek için bu ipuçlarını uyguladıktan ve bunlara dikkat ettikten sonra, zaman içerisinde bir profesyonel gibi seyahat edeceksiniz.

Administrator