2021 Yılında İngiltere’de Ulaşım Nasıldır?

İngiltere’de ulaşım için birçok seçenek vardır. Otobüs, feribot, tren, taksi, uçakla seyahat etmeyi seçebilir veya kendi araçlarınız ile gezebilirsiniz.

İngiliz ulaşım ağında, çok sayıda asfalt yol, modern demir yolları, hava alanları bulunmaktadır. Bu konuda dünyanın en iyi ülkeleri arasından biridir. Ancak, oldukça kalabalık bir ülke olduğundan, İngiltere’de oldukça trafik vardır.

Özellikle Londra gibi büyük şehirlerde trafik oldukça fazladır. Bazı İngiliz şehirleri bu kadar kalabalık olduğundan, seçtiğiniz ulaşım türleri tamamen size bağlı olmayabilir.

Muhtemelen aracınızı işten eve götürmenin rahatlığını seviyorsunuzdur. Ancak yoğun saatlerde yoğun trafiğe dayanmazsınız. Bu yüzden otobüs kullanmayı düşünebilirsiniz.

İngiltere Yol Ağı Nasıldır?

Yollar, İngiltere’deki ulaşımın en önemli ve en yaygın kullanılan kısmını oluşturur. 2016 rakamları itibariyle, resmi tahminler İngiliz kara yolu ağının 600 mil asfalt yoldan oluştuğunu göstermektedir. İngiltere’de uzunluğuna bağlı olarak farklı yollar vardır.

Ana bölüm, ana yollar ve küçük yollar üzerindedir. Küçük yollar, İngiltere’deki toplam yol uzunluğunun %87,3’ünü oluştururken, ana yollar sadece %12,7’sini oluşturmaktadır. Birinci kategori Kırsal “C” ve “U” yollarını ve Kentsel “C” ve “U” yollarını içermektedir. A ”yolları İngiliz kara yolundaki ana yollardır.

Tüm ülkelerde olduğu gibi, İngiliz yargı sistemi de hız sınırından başlayarak trafik yasalarına uymanızı zorunlu kılar.

İngiltere kara yolları için ayarlanan maksimum miktar, otoyollarda ve çift ana yollarda 70 mph (saatte yaklaşık 113 kilometre)’dir.

Bu nedenle, İngiltere’de araç kullanırken bu sınırı geçmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde trafik cezası alırsınız.

İngiltere’deki hanelerin %75’inden fazlasının bir araca sahip olduğu ve büyük bir bölümünün aynı zamanda kamyon, otobüs ve motosiklet gibi diğer ulaşım araçlarını da kullandığı tahmin edilmektedir.

Sonuç olarak, bu durum şehir merkezlerindeki trafiği oldukça etkilemektedir. Öyle ki, İngiliz hükümeti yolların uzunluğunun ve kalitesinin arttırılmasına büyük önem veriyor.

Taahhütleri, son 20 yılda 6.000 mil asfalt yolun artmasına neden olmuştur.

İngiltere'de Demiryolu Ağı

İngiltere’de demir yolları, ilk kez gidecek olan turistlerin özellikle Londra gibi kentsel alanlardaki trafikte kalmaları sinir bozucu olabilir. İngilizler için de öyle. Fakat İngilizler bu duruma alışmışlardır.

Bu durumda en iyi seçeneklerden birisi tren veya metrodur. Çünkü hem trafik derdi yoktur hem de oldukça hızlıdır. Aynı zamanda arabalardan veya otobüslerden daha güvenli, konforlu, daha ucuzdur.

Örneğin, Londra’daki bir trenin Edinburgh’a ulaşması sadece 2 saat kadar sürüyor. Dahası, farklı türde bir seyahat biletine sahip olabilirsiniz.

Böylece her demiryolu trenine bindiğinizde bir bilet almak zorunda kalmazsınız. Bu sayede daha maliyetli bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştireceksiniz.

İngiltere’deki demir yolları zeminde veya zemin altında gerçekleştirilmektedir. Londra, Liverpool, Glasgow ve Tyne ve Wear şehirlerinde kurulan yeraltı demiryolu sistemleri bulunmaktadır.

Trene binmeden önce her zaman bir bilet almanız ve o bileti saklamanız tavsiye edilir. Çünkü sizin bir biletiniz yoksa para cezası alabilecek bir bir denetçi sizleri mutlaka denetleyecektir.

İngiltere'de Hava Yolları

İngiltere’de havayolu, İngiltere’de kapsamlı bir uçak hava limanı sistemi de bulunmaktadır. Ülkede, 24’ü uluslararası hava limanı olan çok sayıda hava alanı vardır.

Ülkeye her yıl 30 milyonu aşkın turist gelmektedir. Bu yüzden hava trafiği oldukça fazladır. Yaklaşık olarak 30 tane hava limanı bulunmaktadır.

İngiltere hava taşımacılığı sektöründe dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi. İngiltere’de bulunan hava alanları bu şekildedir.

Aberdeen Airport

Belfast City Airport

Belfast International Airport

Birmingham International Airport

Blackpool Airport

Bournemouth International Airport

Bristol International Airport

Cardiff International Airport

East Midlands Airport

Edinburgh Airport

Glasgow Airport

Gloucestershire Airport

Humberside International Airport

Isle of ManLeeds Bradford International Airport

London Biggin Hill Airport

London City Airport

London Heathrow Airport

London Luton Airport

London Southend Airport

London Stansted Airport

Lydd Airport

Manchester Airport

Newcastle International Airport

Norwich International Airport

Nottingham Airport

Sheffield City Airport

Shoreham Airport

Southampton Airport

Teesside International Airport

 

Bu hava limanları arasından en çok kullanılanları ise Heathrow Airport, Gatwick Airport, London City Airport, London Stansted Airport ve Luton Airport’tur.

Yurtdışı eğitim danışmanları ile anlaşıp İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin bir çoğu gibi, muhtemelen sizde bu hava alanlarından faydalanacaksınız.

İngiltere’de Kara Yolları

İngiltere karayolları, otoyollar ve bazı A yollarından oluşan İngiltere’deki stratejik yol ağını yönetmektedir. Ağ haritası sorumluluk alanlarını ve iletişim bilgilerini gösterir.

Akıllı otoyol haritası, tamamlanmış akıllı otoyolların ve yapım aşamasında olan akıllı otoyolların rotalarını gösterir.

 

Akıllı otoyol haritası şunları gösterir:

  • Ağımız genelinde tamamlanmış akıllı otoyolların rotaları
  • Şu anda yapım aşamasında olan akıllı otoyolların yolları

Haritada gösterilen üç tür otoyol şunlardır:

  • Dinamik sert omuz: sert omuzun geçici olarak trafiğe açıldığı yer
  • Tüm şeritli koşu: Yolun tüm genişliğinin yanında acil durum sığınma alanları ile kullanılabildiği yerlerde
  • Kontrollü otoyol: üç veya daha fazla şerit, sert banket ve değişken hız limitleri ile

İngiltere'de Deniz Yolları

İngiltere’de deniz yolları, tamamen veya kısmen denizde gerçekleştirilen yolculuklarda, denizdeki gemileri kullanan malların veya yolcuların her türlü hareketi.

İngiltere’nin Ünlü Gemileri

Cutty Sark

Endeavour

Great Britain

Great Eastern

Titanic

Queen Mary

Britannia

Warrior

Victory

Belfast

Administrator