A-Level (İleri Seviye nitelikleri), 16 yaş ve üstü öğrenciler için Birleşik Krallık’ta konuya dayalı bir niteliktir.

Genellikle 2 yıllık bir süre boyunca incelenir ve Birleşik Krallık‘taki ve dünya çapında pek çok diğer yüksek öğrenim kurumuna giriş için tanınan niteliklere götürür. Çoğu yüksek öğretim kurumu en az 3 ders gerektirir.

Birleşik Krallık yeterliği olmalarına rağmen, dünyanın dört bir yanındaki okullar A Seviyeleri sunar. Çoğu üniversite ve Yüksek Öğretim kurumu, A Düzeylerini uygun bir giriş yeterliliği olarak kabul eder.

AS Seviyeleri’ni de duymuş olabilirsiniz, ancak 2016 ile 2018 arasında uygulanan reformları takiben, AS Seviyeleri artık ayrı bir yeterliliktir. Yine de 2 yıllık A Seviye kursunun ilk yılına eşit olsalar da, çoğu üniversite giriş için tek başına AS seviyelerini yeterli görmemektedir.

A-Level Hangi Konuları Alır?

A- Level olan zorunlu ders yoktur. Bunun yerine, öğrenciler kendilerini en çok ilgilendiren konuları seçmekte özgürdürler veya gelecekteki çalışmaları veya kariyerleri için kendileri için en faydalı olacağını düşünürler.

Öğrenciler normalde 3 A-Seviyesi okur ve konular arasında İngiliz Dili ve Edebiyatı, Fransızca, Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya, Psikoloji, Ekonomi, Sanat, Bilgi Teknolojisi ve Fransızca, Almanca ve İspanyolca gibi Modern Yabancı Diller bulunur.

Okuldan okula değişiklik gösterdiği için, düşündüğünüz kurumun hangi konuları sunduğunu önceden kontrol etmek her zaman en iyisidir.

A-Level Düzeyler Nasıl Değerlendirilir?

2 yıllık eğitimin sonunda alınan yazılı sınavlar ana değerlendirme şeklidir. Yukarıda bahsedilen reformların ardından, artık çok daha az proje çalışması var. Bununla birlikte, bazı kurslar, konuya bağlı olarak yine de final notuna katkıda bulunur.

Notlar A – E ölçeği ile verilir. Minimum standardı karşılamayanlar U alırlar. Öğrencilerin E’ye ulaşmak için% 40’a, D için% 50’ye, C için% 60’a ihtiyacı vardır. Tüm modüllerde ortalama% 80 olan öğrenciler A * kazanacaktır.

Bir öğrenci başarısız olursa, tüm sınava yeniden girmelidir sadece belirli modülleri yeniden girmek mümkün değildir. Bununla birlikte, öğrencilerin A Seviyeleri, gerektiği kadar tekrar alabilecekleri akılda tutulmalıdır.

A-Level Hangi Sınav Kurullarını Kullanır?

A-Level değerlendiren birkaç farklı sınav kurulu vardır. Çoğu zaman, uluslararası okullar Edexcel veya CIA (Cambridge International Assessment) kullanır.

Neden A-Level seçmelisiniz?

Düzeyler, hangi konularda başarılı oldukları konusunda net bir fikri olan bir öğrenci için harika bir seçimdir. Veya başka bir deyişle, güçlü yönleri açısından ‘tek taraflı’ öğrenciler.

Örneğin, Matematikte güçlü ve İngiliz Edebiyatında zayıf olan bir öğrenci Matematiğe odaklanıp İngilizceyi bırakmanın faydasını görecektir. Bu IB ile mümkün olmazdı.

Yazılı final sınavının önemi, A-Level’in yazılı sınavlarda güçlü olan öğrenciler için daha uygun olduğu anlamına gelir. Etkili bir şekilde revize edebilen ve zamanlanmış sınavlarda iyi performans gösteren öğrenciler, A Düzeyi en uygun olan öğrencilerdir.

En önemlisi, öğrenciler IB’de olduğu gibi bir genel sertifika yerine geçtikleri her konuda ayrı sertifika alırlar.

Administrator