Almanya Tıp’ta En İyi 10 Üniversite

Almanya, özellikle tıp ve tıpla ilgili diğer alanlarda vermiş olduğu mükemmel eğitimi nedeniyle uluslararası öğrenciler arasında en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

2013/14 CHE Üniversite Sıralaması sonuçlarına göre, (Alman yüksek öğrenim kurumlarının en kapsamlı ve ayrıntılı sıralamasıdır) Almanya’da Tıp eğitimi alan öğrenciler arasında yapılan değerlendirmede;

Yurtdışından Gelen Öğrenciler İçin Eğitim Alanında Sunulan Destekler,

 • Sahip olunan Öğrenci Değişim Programlarının çekiciliği,
 • Değişim yerlerinin sayısının yeterliliği,
 • Yurtdışında kalış hazırlığı için sunulan destek ve rehberlik (burs, eğitim ücretinden muafiyet)
 • Yurtdışında yapılan çalışmaların akreditasyonu ve kalışın yurtdışındaki çalışmalara entegrasyonu

 

İş Piyasasına Hazırlık

 • öğrencilerin, kendi üniversiteleri tarafından sunulan mesleki alan ve iş piyasasıyla ilgili programları değerlendirmeleri,
 • Bu mesleki alan ve iş piyasasındaki gelişmelerin öğrencilere tanıtılması için sunulan özel programlar ve dersler,
 • İşe yerleştirmede ve iş aramada destek,
 • iş dünyası ile işbirliği içinde diploma çalışma konularını düzenlemek,
 • İsteyen öğrencilere eğitimleri tamamladıktan sonra iş

 

Tedavi Odaları – Teknik Ekipman Yeterliliği

 • Tedavi odalarının sayısı, sahip olunan teknik imkanlar, öğrencilerin kullanımına açık olup olmaması gibi konular,

 

Öğrencilerle İletişim

 • Öğrencilerin diğer öğrencilerle olan işbirliğini ve diğer öğrencilerle olan temaslarını değerlendirmesi (Fakültedeki atmosfer için bir göstergedir)

Araştırma –  Karşılaştırma

 • Araştırmada profesörlerin görüşlerine göre önde gelen diğer üç kurumun hangileri olduğu,
 • Web sitesinde yer alan öğrenci, mezun ve akademisyen yorumları,

gibi kıstaslar göz önünde tutulduğunda Almanya’daki tıp alanındaki en iyi 10 üniversite aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

Heidelberg Üniversitesi

630 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Heidelberg Üniversitesi, 1386 yılında Heidelberg’de kurulmuştur. Üniversite mükemmel bir Tıp bölümüne sahiptir. Bu bölüm, bölgede ve çevresinde 21. yüzyılın tıbbi zorluklarının üstesinden gelmeyi hedeflemektedir. Günümüzde üniversite, dünyaca tanınmış araştırma kurumlarının canlı ve etkileşimli bir merkezi olup, öğrencileri dünyanın dört bir yanından çekmektedir.

 

Rwth Aachen Üniversitesi

1966’da kurulmuş olan RWTH Aachen Üniversitesi dokuz farklı fakülteye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite bünyesinde bulunan Klinikum Aachen, iyi bir hastanede olması gereken çeşitli profesyonel klinikler, teorik ve klinik enstitüler, araştırma tesisleri, konferans salonları, tıbbi uzmanlık okulları ve diğer zorunlu tesisleri içermektedir. Tıp Fakültesi’nde okuyan yaklaşık 2,700 aday öğrenci bulunmaktadır.

Lübeck Üniversitesi

Araştırmalarıyla ün yapmış olan Lübeck Tıp Fakültesi, 21. yüzyılın henüz çözümlenmemiş büyük tıbbı sorunlarına çözümler üreterek, Enfeksiyon ve Enflamasyon, Beyin, Davranış ve Metabolizma, Tıbbi Genetik ve Biyomedikal Teknolojiler alanında mükemmellik standartlarında araştırmalar yapmaktadır.

Üniversite öğrencilere, gelecek için gerekli teknik bilgi, pratik yetenek ve beceriler, bilimsel çalışma sunumu, sosyal ve etik beceri alanlarında yetkinlik kazandırmayı amaçlamaktadır.

Witten / Herdecke Üniversitesi

1983’te kurulan Witten / Herdecke Üniversitesi Almanya’daki en eski özel üniversiteler arasında çok prestijli bir konumda bulunmaktadır. Üniversitede yaklaşık 1200 lisans öğrencisi, Tıp, Hemşirelik Bilimleri, Diş Hekimliği, Ekonomi, Felsefe ve Kültür dersleri almaktadır. Üniversite öğrencileri kabulde mülakat yapmakta ve seçeceği öğrencileri neden bu bölümü tercih ettiklerini en iyi şekilde ifade edenleri tercih etmektedir. UWH özel bir üniversite olduğundan aylık eğitim ücretleri 400 – 1000 Euro arasında değişmektedir. Bununla birlikte, uluslararası öğrenciler hibe ve burs başvurusunda bulunabilmektedir.

Magdeburg Üniversitesi

Magdeburg Üniversitesi, Teknik Üniversite, Öğretmen Eğitim Koleji ve Tıp Fakültesi’nin 1993 yılında bir araya getirilmesiyle kurulan eyaletteki en genç üniversitelerden biridir. Üniversitenin Tıp Fakültesi, Saksonya bölgesindeki geniş bir yelpazede ciddi hastalıklarla ilgilenmek için yaklaşık 1300 uzman eğitmen sağlamaktadır. Öğretim elemanları ve öğrenciler arasındaki yakın işbirliğine özel bir vurgu yapılmaktadır. Kurum bir yıllık bir sürede yaklaşık 45.000 hastaya hizmet vermektedir. Üniversite bu şekliyle eğitim almak isteyen öğrenciler için uygulamalı tıp eğitimi sunmaktadır.

Münster Üniversitesi

1780’de kurulmuş olan Münster Üniversitesi, 15 farklı departmanı barındıran, yedi tesis üzerinde kurulmuş,  250 farklı ders imkanı sunan tarihi bir üniversitedir. Üniversite, 5 bine yakın uzman akademik personelle, 37 bin öğrenciye ders vermektedir. Üniversitenin Ayrıca, dünyanın farklı ülkelerindeki çeşitli akademik kurumlarla yaklaşık 400 ortaklık anlaşması bulunmaktadır. Üniversite, bilgi, araştırma ve merakı geliştirmeyi amaç edinmiştir.

Würzburg Üniversitesi

Almanya’nın Bavyera Eyaletinde bulunan ve resmi adı ‘’Jullus-Maximilians Universiteat Würzburg ‘’ olan Üniversite 1582 yılında kurulmuştur. 28.000’den fazla öğrencisiyle 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Üniversite dünyanın en iyi 100, Almanya’nın da en iyi 30 üniversitesinden biridir. Üniversitede 1000’den fazla yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Üniversite, modern bir kütüphaneye, yeni bir liberal sanat kampüsüne ve araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapmaktadır. Würzburg’dan mezun olan 14 Nobel ödülü sahibi bilim adamı bulunmaktadır. Üniversiteki beş fakültede, beşeri bilimler, hukuk ve ekonomi, sosyal ve doğa bilimleri, yaşam bilimleri, tıp ve mühendislik alanlarında eğitim verilmektedir.

Tübingen Üniversitesi

Tubingen Üniversitesi, Almanya’nın en iyi üniversite kentinde bulunan en eski klasik üniversitelerden biridir. Üniversite, tıp, doğa bilimleri ve beşeri bilimlerdeki başarısı nedeniyle uluslararası alanda ün yapmıştır. Üniversitede tıp ve kimya alanında Nobel ödüllü çalışmalar yapılmaktadır. Klinik, bilimsel enstitüler ve teorik tesisleri içeren Tıp bölümü, Baden-Württemberg bölgesindeki en büyük tıp eğitim enstitüsüdür.

Freiburg Üniversitesi

Freiburg Üniversitesi, Almanya’daki beşeri bilimler, sosyal bilimler ve doğa bilimler dallarında en başarılı üniversitelerden biridir. 11 fakültesiyle eğitim veren üniversite, dünyanın her noktasından gelen öğrencilere kalite ve uzmanlığa dayalı bir için eğitim sunmaktadır. Freiburg tıp merkezinde, tıbbi yardıma ihtiyacı olan yaklaşık 58.000 hastanın bakımını üstlenen 10 000’den fazla profesyonel kadrosu bulunmaktadır. Üniversitenin Tıp Merkezinde, temel bilim ve klinik araştırmanın en son tıbbi uzmanlığa dayalı tedavilerini gerçekleştirmek amacıyla yeni çalışmaları teşvik eden bir model esas alınmaktadır.

Leipzig Üniversitesi

Leipzig Saksonya Üniversitesi, Almanya’nın ikinci en eski üniversitesidir. Leibniz, Goethe, Nietzsche, Wagner ve Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu ünlü öğrenciler Leipzig üniversitesinden mezun olmuştur. Üniversiteden mezun olanlar arasında dokuz Nobel ödülü sahibi de bulunmaktadır. Tıp Fakültesi, insan tıbbı ve diş hekimliği alanlarında 3.000’i aşkın öğrenci eğitim almaktadır. Tıp Fakültesi, Üniversite Hastanesi ile birlikte, Saksonya’daki en büyük sağlık kuruluşları arasında beş ayrı bölümde faaliyet gösteren 48 klinik ve enstitüye ev sahipliği yapmaktadır. Leipzig Tıp Fakültesi’nin sloganı, yenilik geleneği olan araştırma, öğretim ve iyileştirmedir.

 

Bu makale studying-in-germany.org sitesinden faydalanarak hazırlanmıştır.

Administrator

Yorum Yaz

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.