Almanya’da Eğitim Almanın Avantajları

Başvuru Şartlarındaki Kolaylık…

1. Almanya’da üniversite kabulü için Türkiye’de bir lisans programını kazanmış olmak yeterlidir.

2. Türkiye’de bir üniversiteden mezunsanız ALES ve benzeri sınavlara girmeden Almanya’da Yüksek Lisans eğitimine sınavsız katılabilirsiniz.

3. Almanya üniversitelerine başvuru ve kabul işlemleri birçok ülkeye göre çok daha kolay ve kısa olduğundan eğitiminize başvurduğunuz dönemde başlayabilirsiniz.

Aynı Alanda Farklı Dallar Tercih Edebilme…

4. Türkiye’de kayıt yaptırmadan, kazanılan bölümü veya aynı alandaki farklı bölümleri okuyabilirsiniz. Örneğin Almanya’da mühendislik eğitimi almak isteyen adayların sınav sonucunda mühendislik bölümlerinden herhangi birine veya aynı puan türüyle kazanılan diğer bölümlere yerleştirilmeye hak kazanmış olmaları yeterlidir. Bu bölümlerden birine yerleştirilmiş olan öğrenciler, aynı kapsamdaki diğer bölümler için de lisans başvurusu yapabilirler.

 

Neredeyse Ücretsiz Eğitim İmkanı…

5.Almanya’da yıllık 50 – 1000 Euro arasında değişen harç ücretleriyle çok kaliteli okullarda neredeyse ücretsiz bir eğitim alabilirsiniz.

 

Öğrencilere Yasal Çalışma İzni…

6. Almanya’da yurtdışından gelen öğrencilere yılda 120 tam gün veya 240 yarım gün çalışmanıza izin verilmektedir. Öğrenci olarak ayda ortalama 300-500 EURO kazanabilirsiniz.

 

Öğrencilere Özel İndirimler Ve Uygun Yaşam Giderleri….

7. Sağlık, ulaşım gibi pek çok alanda öğrencilere yönelik özel indirim ve sosyal hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

8. Aylık ortalama 650-1000 Euro bütçeyle, eğitim, konaklama, yemek, ulaşım gibi tüm konaklama giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

 

Denkliği Olan Diploma

9. Dünya sıralamasında ilk 500’de olan köklü Alman Devlet Üniversitelerinde yüksek standartlarda eğitim alabilir, YOK tarafından da tanınan uluslararası bir diploma sahibi olabilirsiniz.

 

1 Yıl Daha Kısa Eğitim…

10. Almanya’da lisans eğitimi birçok bölümde 3 yıl olduğundan Türkiye’deki üniversite süresine göre 1 yıl avantaj sağlayabilirsiniz. Bunun yanında lisans bitiminde doğrudan yüksek lisans eğitimine başlayarak zaman kaybetmezsiniz.

 

Sınavsız Bölüm Değiştirme Hakkı…

11. Alman üniversitelerinde bir dönem okuduktan sonra bölüm değiştirme hakkı kazanırsınız. Eğer ilk bölümünüz Kış Döneminde başladı ve geçiş yapmak istediğiniz bölüm Yaz Döneminde başlıyor ise beklemeden sınavsız bölüm değiştirebilirsiniz.

 

Bir Eğitim Döneminde İki Dil İki Bölüm…

12. Almanya’da Avrupa Birliği’nin en çok konuşulan dili olan Almancayı ve İngilizceyi akademik seviyede öğrenebilirsiniz. (Birçok üniversite öğrencilerine seçmeli olarak üçüncü bir dil öğrenme fırsatı da sunabilmektedir.)

13. Birçok Alman üniversitesinin iki dalda (çiftdal / double) eğitiminden faydalanıp, mezuniyette iki lisans diplomasına sahip olabilirsiniz.

 

Okurken De Mezun Olduktan Sonra Da Avantajlı…

14. Mezuniyet sonrası Avrupa’nın en çok konuşulan dili Almancayı öğrenmiş olduğunuzdan özellikle Almanya ile uzun yıllardır nüfus, siyaset, turizm ve ticaret ilişkilerinde bulunan ülkemizde kariyeriniz açısından çok önemli bir kazanım sağlayabilirsiniz.

15. Bir sanayi ülkesi olan Almanya’daki dünyaca tanınmış büyük şirketlerin, sanayi işletmelerinin, sivil toplum kuruluşlarının, devlet kurumlarının ve yerel yönetimlerin üniversitelerle yaptıkları ortak çalışmalara katılabilir, derslerde öğrenilen teorik bilgilerinizi güncel uygulamalarla pekiştirme fırsatı bulabilirsiniz.

16. Araştırma ve uygulamaya yönelik bir eğitim sistemine sahip olan Almanya’da, gelişen teknoloji ve bilim dallarına paralel olarak, açılan yeni fakülte ve bölümlerin avantajlarından faydalanabilirsiniz.

17. Dünyanın lider otomobil firmaları BMW, Mercedes, Audi, Volkswagen, Opel üretim fabrikaları Almanya’da bulunduğundan hem staj hem iş imkanı için dünya devi firmalarda deneyim elde etme şansınız olacak.

 

Mezuniyet Sonrası İkamet İmkanı…

18. Mezun olduktan sonra 1,5 yıl içinde kendinize iş bulmanız durumunda Almanya’da ikamet ve çalışma izni alabilirsiniz.

19. Gitmiş olduğunuz ülkenin vizesi aynı zamanda “Schengen Vizesi” olduğu için, Schengen Vizesi geçerli olan bütün Avrupa Ülkelerine başka bir vizeye ihtiyaç duymadan rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

 

Tarih, Kültür, Sanat, Doğa İç İçe…

20. Ortaçağdan kalma tarihi binalarda teknoloji ile moderniteyi bir arada barındıran üniversitelerde okurken aynı zamanda Avrupa’nın kültür sanat merkezi olan bu ülkenin büyük kütüphanelerinden, muhteşem doğal güzelliklerinden, kültürel ve sanatsal bütün aktivitelerinden faydalanabilirsiniz.

Administrator