Avrupa denince ilk akla gelen yer Almanya’dır. Gelişmiş ekonomisi ile dünyanın gözde ülkelerinden biri olması sebebi ile ve daha birçok yönüyle Almanya kendinden en çok söz ettiren ülkelerin başında gelir. Almanya’nın gelişmiş yönlere sahip olmasının birçok avantajı bulunmaktadır bu durum eğitim dünyasında da kendini gösterir ve eğitim alanında başarılı çok sayıda öğrencinin her sene farklı ülkelerde iş bulma ve kariyer yapma fırsatı sunuyor. Almanya’da üniversite eğitimi almanın birçok yönden avantajı bulunmaktadır. Bunların en başında tüm dünyada geçerli olan diploması gelmektedir ve daha da önemlisi iş bulma alanında Alman diplomalarının önemli hatırı sayılır bir yeri bulunmaktadır.

Kozmopolit bir ülkede eğitim almanın ne kadar büyük anlam taşıdığını ve ilerleyen hayatta özellikle çalışma hayatına nasıl katkıda bulunduğu üzerine hiç analiz veya araştırma yaptınız mı?

Almanya, Avrupa’nın en çok göç alan ülkesidir ve bu durum Almanya’nın kozmopolit bir yapılanmaya sahip olmasını etkilemiştir. Burada üniversite eğitimi alan öğrenciler bu avantajı en iyi şekilde değerlendirme imkanına sahip olurlar. Peki, bu durumun eğitim alanında ne gibi avantajları olur?

Kozmopolit bir ülkede yaşamak veya belli bir süre burada kalmak, insanın öngörüsünün açılmasında son derece etkili olur. Çünkü farklı ırklarla bir arada bulunmak, farklı kültürleri bir arada yaşamak, gelecek hayata dair daha umutlu bakmayı sağlamakta ve iş hayatında grup çalışmalarında daha başarılı olmayı sağlamaktadır.

Almanya’da eğitim alırken çok fazla masrafa girmezsiniz

Bir ülkede eğitimin kaliteli olup olmadığı, eğitim için harcanan devlet bütçesinden anlaşılır ve ciddi anlamda eğitime yatırım yapan ülkelerde eğitim masrafları daha azdır. Türkiye’de bir öğrencinin yıllık ortalama olarak üniversiteye harcadığı para ortalama 10 bin TL’yi bulmaktadır. İngiltere, Amerika, Kanada ve diğer ülkelerde ise bu rakam daha yüksektir. Almanya’da üniversite eğitimi ücretsizdir ve yıllık harç miktarı sadece 580 Euro olarak hesaplanmaktadır. Bu da burada eğitim alan öğrencilerin daha ekonomik rakamlarla eğitimlerini tamamlamalarına katkıda bulunmaktadır. Günümüzde gerek ülkemizden gerekse de dünyanın diğer ülkelerinden her sene binlerce kişinin üniversite eğitimine devam etmek için Almanya’da üniversite okumak istemelerinin en büyük nedenlerinden biri de budur.

Yüksek lisans için sınava girmeye gerek yok!

Yüksek lisans eğitimi, çoğu öğrencinin tercih ettiği bir eğitim dönemidir. Ancak bu eğitim dönemine devam edebilmek için Türkiye ve diğer ülkelerde sınavlara girmek gerekiyor, Türkiye dışında; Amerika, Kanada, İrlanda veya diğer ülkelerde yüksek lisans eğitimi almak için İngilizce dilbilgisi sınavlarından yüksek not almak gerekiyor. Almanya’da ise durum bir daha farklı ve kolaydır. Almanya’daki üniversitelerin 4 yıllık herhangi bir bölümünden mezun olan öğrenciler, yüksek lisans eğitimine devam edebilmek için herhangi bir sınava girmeden direkt olarak geçiş yaparlar bu da büyük bir avantaj olarak değerlendirilmektedir.

Almanya üniversiteleri hakkında bilgi edinin

Her ne kadar diğer ülkelere göre birçok yönden avantajlar bulunsa da eğitim hayatınıza nerede devam etmeye karar verirseniz verin, öncelikle gideceğiniz ülke hakkında kapsamlı bilgilere ulaşmanızı öneririz. Çünkü eğitimin kaliteli olması kadar ülkelerdeki yaşam kalitesi ve sunulan olanaklar da önemlidir. Uzun bir dönem kalınacak ülke hakkında bilgi edinmek bu yüzden önemlidir. Almanya’da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak ve yaşam şekli hakkında bilgi edinmek için sitemizin ilgili bölümünü ziyaret edebilir, yurtdışı eğitim danışmanlarımızdan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Administrator

Yorum Yaz

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.