Almanya’da Üniversite Okumak İçin 5 Önemli Neden

Bir ülkede eğitim almak için geçerli nedenlerin oluşması ve bu nedenlerde haklılık payının yüksek olması gerekir. Günümüzde birçok ülkede üniversite eğitimi alma imkânı bulunmaktadır. Ancak bazı ülkeler vardır ki, bu ülkeler üzerinde düşünmek ve tercihte bulunmak, diğer ülkelere göre daha fazla avantaj sağlar. Almanya da böylesine geniş avantajlara sahip olan bir ülke olup eğitim alanların kesinlikle eğitimden sonraki dönemlerinde daha parlak bir kariyere sahip oldukları gözlemlenen bir durumdur. Almanya’da üniversite okumak için geçerli birçok neden vardır elbette. Ancak biz bu yazımızda, bu ülkede eğitim almanın en büyük 5 nedenini ele alarak tercihinizi yaparken daha isabetli sonuca ulaşmanıza yardımcı olacağız.

Uluslararası Geçerlilik ve Binlerce Bölümde Okuma Şansı

Akademik eğitim almak, her öğrencinin isteyeceği en temel şeylerden biridir. Türkiye veya dünyanın diğer ülkelerinde bu imkânı elde etmek çok fazla mümkün olmayabiliyor. Ancak Avrupa’nın en gelişmiş ülkesi olan ve ekonomik anlamda Avrupa’nın 3. büyük ülkesi konumunda olan Almanya için bunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Almanya’daki üniversitelerin birçok bölümünde akademik eğitim alma şansı yakalanabilir. Binlerce programın yer aldığı Almanya üniversitelerinde istediğiniz herhangi bir bölümü kolaylıkla okuyabilir ve aynı zamanda bu bölümlerden alacağınız diploma ile istediğiniz ülkede çok iyi koşullarda rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Aldığınız diplomalar YÖK tarafından kabul edileceği için Türkiye’ye dönüp kariyerinize ülkenizde de devam edebilirsiniz.

Eğitim ve öğretim kalitesi

Eğitim kalitesi, özellikle de üniversite döneminde önemlidir. Çünkü bu dönemden sonra hayatın gerçek başlangıç noktası devreye girmeye başlar. Dolayısıyla üniversitede alınacak eğitimin niteliği çok önemlidir. Türkiye’de eğitim gören üniversite öğrencileri hatta daha alt sınıflardaki öğrenciler genelde ezbere dayalı yani teorik eğitimden geçerler. Bu da ilerleyen dönemlerde iş hayatlarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Almanya’da üniversite eğitiminde teorik eğitimin yanında bir de pratik eğitime yer verilmektedir. Bu sayede öğrenciler mezun olmadan mesleklerini öğrendikleri için iş arayan birçok adaydan daha avantajlı bir konumda olurlar.

Gelişim ve Kariyer Fırsatı

Almanca, Avrupa’da en çok konuşulan dildir ve günümüzde birçok ülkede ticari faaliyetlerde ihtiyaç duyulan bir dil olarak görülmektedir. İngilizce her ne kadar dünyada daha fazla tercih edilen bir dil olsa da ikinci bir yabancı dile ihtiyaç özellikle iş hayatında kariyer yapmak için çok daha etkilidir. Almanya’da üniversite eğitimi alınırken kullanılan dil Almancadır ve bu özelliği sayesinde öğrenciler ikinci yabancı dili öğrenme fırsatı elde ederek gelişim ve kariyer fırsatı sahibi olabiliyorlar.

Ekonomik Eğitim Ücretleri

Üniversite masrafları, diğer eğitim dönemlerinde yapılan harcamalardan daha fazladır ve bu hemen hemen her ülkede kendini gösterir. Almanya’da üniversiteler hala bağlı bulundukları eyaletler tarafından fonlandığı için harç ücretleri oldukça düşüktür. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte ortalama harç ücretleri 100 -1500 Euro arasında değişir. Eğitim giderleri denince akla sadece okul harçları gelmemelidir. Bununla birlikte kişisel masraflar için harcanması gereken rakamlar da yine bu konuda ele alınmalıdır. Almanya’da üniversite eğitimi alan uluslararası öğrenciler için aylık gider 720 Euro olarak belirlenmiştir. Bu rakam da Almanya’nın Amerika, İngiltere, Kanada gibi birçok ülkeden daha ekonomik olduğunu göstermektedir.

Lisans ve Yüksek Lisans Fırsatı

Üniversitenin 4 yıllık bir bölümünden mezun olan öğrenciler, eğitimlerine devam etmek için yüksek lisans okurlar. Çoğu ülkede 4 yıllık bölümden mezun olunduktan sonra yüksek lisansa başvuru için birtakım şartlar aranır ve öğrenciler bazı sınavlara tabii tutulur. Ancak Almanya’da üniversite eğitimi gören öğrenciler, mezun olduktan sonra doğrudan, sınavsız bir şekilde yüksek lisans eğitimine başlayabilmektedir.

Tüm bu avantajları bir araya getirdiğinizde eğitiminiz için en iyi fırsatların Almanya’da sunulduğunu göreceksiniz. Kayıt hakkında bilgi edinmek ve Almanya üniversiteleri hakkında detaylara ulaşmak için sitemizin ilgili bölümlerini ziyaret edebilir bizi iletişim numaralarımızdan arayabilirsiniz.

Administrator

Yorum Yaz

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.