Alman Üniversitelerine Kimler Başvurabilir?

Alman Üniversitelerine Kimler Başvurabilir?

Üniversite Sınavında (ÖSS-LYS-YKS) Herhangi Bir Lisans Programı Kazanmış Olanlar

  • Liseden mezun olup üniversiteye giriş sınavında herhangi bir 4 yıllık bölümü kazanan herkes Almanya’daki üniversitelere başvuru yapabilir.
  • Kazandığınız üniversite 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir özel, vakıf veya devlet üniversitesi olabilir.
  • Başvurular için kazanılan lisans programını gösteren belgeyi ibraz etmek yeterlidir. Kayıt şartı aranmaz.
  • Meslek ve İmam Hatip Lisesi mezunlarının Almanya’daki bir üniversitede eğitime başlayabilmeleri için bu öğrencilerin LYS veya YGS den 4 yıllık bölüm kazanmış olmaları ve Almanya da ilk olarak 1 yıl Studienkolleg programına katılmaları gerekir.
Devamını Oku..

Üniversitede Okuyanlar da İsterlerse Almanya’da Eğitimlerine Devam Edebilir

  • Şu anda 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir üniversite de kayıtlı olan öğrenciler yine Türkiye’de almış oldukları derslerin bir kısmını saydırarak (diledikleri zaman; 1., 2., 3. veya 4. sınıfta) yatay geçiş yaparak lisans tamamlaması yapabilir ve bir Alman Üniversitesi diplomasına sahip olabilirler.

 

MYO ve AÖF Öğrencilerine 1 Yıl Studienkolleg Okuma Şartı…

  • Meslek lisesinden mezun olup (ÖSS/YGS/LYS/YKS sınav sonucu olmadan) direk geçiş hakkını kullanarak üniversiteye girmiş olan ve ilk yıl (1.sınıf sonunda) başarılı olmuş olan öğrenciler Türkiye’de almış oldukları derslerin belli bir kısmını saydırarak Almanya’da (1 yıl Studienkolleg okuduktan sonra) lisans tamamlaması yapabilirler.
  • İki yıllık Meslek Yüksek Okulu (Ön Lisans) Mezunları ve  Açık Öğretim fakültesinin ikinci sınıfını bitirenler veya 3. Sınıfa geçmiş veya 4. sınıfta olanlar da Almanya’da (1 yıl Studienkolleg okuduktan sonra) lisans tamamlaması yapabilirler.

 

Master Ve Doktora Yapmak İsteyenlere De Sınav Şartı Yok

  • Üniversite mezunları, ALES sınavına gerek olmadan Almanya’da Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapabilirler.

 

Kesin Kayıt için Almanca Yeterliliğin Belgelemesi Gerekiyor

  • Vizenizi alıp Almanya’ya gittikten sonra üniversitelere kesin kayıt için Almanca dil bilginizi ölçen DSH veya TestDaF sınavlarına katılmanız, DSH sınavında en az 2. seviye, TestDaF sınavında ise en az 4. seviyeyi belgelemeniz gerekir.

Administrator