Alman Üniversitelerine Kimler Başvurabilir?

Üniversite Sınavında Herhangi Bir Lisans Programı Kazanmış Olanlar

 • Liseden mezun olup üniversiteye giriş sınavında herhangi bir 4 yıllık bölümü kazanan herkes Almanya’daki üniversitelere başvuru yapabilir.
 • Kazandığınız üniversite 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir özel, vakıf veya devlet üniversitesi olabilir.
 • Başvurular için kazanılan lisans programını gösteren sonuç ve yerleşti belgeleri ibraz edilir, adayın Türkiye’deki üniversiteye kayıt olması şart değildir.
 • Almanya’daki üniversitelerin Almanca eğitim veren lisans, yüksek lisans bölümlerine kesin kabul başvuruları için ayrıca C1 seviyesinde Akademik Almanca bilindiğini gösteren dil sertifikaları veya sınav sonuçlarının sunulması gereklidir.
 • Eğer bu seviyede Almanca bilinmiyorsa dil seviyesine göre 2-4-6-8-10-12 ay gibi sürelerde yoğun dil eğitimi alındıktan sonra Almanca Dil Yeterliliğini ölçen sınavlara katılmak ve üniversitelerin hazırlık programları için minimum B1-B2, lisans veya yüksek lisans programları için ise C1 seviyesinde dil yeterlilik belgesi sunmak gereklidir.
 • Meslek ve İmam Hatip Lisesi mezunlarının Almanya’daki bir üniversitede eğitime başlayabilmeleri için bu öğrencilerin üniversite sınavında 4 yıllık bölüm kazanmış olmaları ve Almanya da ilk olarak 1 yıl Studienkolleg programına katılmaları gerekir.
Devamını Oku..

Üniversitede Okuyanlar da İsterlerse Almanya’da Eğitimlerine Devam Edebilir

 • Şu anda 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir üniversite de kayıtlı olan öğrenciler yine Türkiye’de almış oldukları derslerin bir kısmını saydırarak (diledikleri zaman; 1., 2., 3. veya 4. sınıfta) yatay geçiş yaparak lisans tamamlaması yapabilir ve bir Alman Üniversitesi diplomasına sahip olabilirler.

 

MYO ve AÖF Öğrencilerine 1 Yıl Studienkolleg Okuma Şartı…

 • Meslek lisesinden mezun olup (ÖSS/YGS/LYS/YKS sınav sonucu olmadan) direk geçiş hakkını kullanarak üniversiteye girmiş olan ve ilk yıl (1.sınıf sonunda) başarılı olmuş olan öğrenciler Türkiye’de almış oldukları derslerin belli bir kısmını saydırarak Almanya’da (1 yıl Studienkolleg okuduktan sonra) lisans tamamlaması yapabilirler.
 • İki yıllık Meslek Yüksek Okulu (Ön Lisans) Mezunları ve  Açık Öğretim fakültesinin ikinci sınıfını bitirenler veya 3. Sınıfa geçmiş veya 4. sınıfta olanlar da Almanya’da (1 yıl Studienkolleg okuduktan sonra) lisans tamamlaması yapabilirler.

 

Master Ve Doktora Yapmak İsteyenlere De Sınav Şartı Yok

 • Lisans mezunları, Türkiye’de yapılan ALES sınavına gerek olmadan bölümüne göre Almanca veya İngilizce dil yeterlilik seviyesi, not ortalaması gibi şartları sağladıklarında Almanya’da Yüksek Lisans ve/veya Doktora programlarına başvuru yapabilirler.

 

Kesin Kayıt için Almanca Yeterliliğin Belgelemesi Gerekiyor

 • Almanya’yaki dil eğitiminden sonra üniversitelere kesin kayıt başvurusu yapabilmek için Almanca dil bilginizi ölçen DSH, Telc,TestDaF gibi sınavlarına katılmanız, DSH sınavında en az 2. seviye, TestDaF sınavında ise en az 4. seviyeyi belgelemeniz gerekir.

Administrator