[Toplam: 11   Ortalama: 4.3/5]

Avrupa’nın en bilinen ve en çok beğenilen ülkelerinden biri Almanya’dır. Almanya, sahip olduğu kültürel değerler, manevi zenginlikleri ve finans alanlarıyla geçmişten günümüze hayranlık uyandıran bir ülke olmayı başarmıştır. Almanya’nın dört bir yerinde farklı güzellikler ve farklı zenginlikler vardır. Her birinin ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini söylemek gerekir.

Almanya, 1871 yıllarında ulusal birliğini tamamlamış ve 16 fedaral alt bölgesine sahiptir. Cezbedici birçok yönü bulunması, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden ziyaretçi çekmesini etkilemektedir. Bir de Almanya’da yaşam değeri bakımından zengin ve tercih edilen kentler vardır. Bu yazımızda, Almanya’da yaşanacak en iyi 10 şehir hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım, olur da yolunuz düşerse veya Almanya’da yaşamaya karar verirseniz bu yazımız size yol gösterici olsun.

Almanya’da yaşanacak en iyi 10 şehir ;

Berlin

Berlin’de yaşam

Almanya’nın kuzeydoğusunda Spree ve Havel Nehir’lerinin arasında yer alan Berlin, kendine has bir yaşam biçimi ile dikkat çekici bir kenttir. Gezilecek ve görülecek onca yerinin olmasına karşın burada hayatın nasıl yürüdüğünü de bilmek gerekir. Berlin’de hayat mevsime göre canlanır veya duraklar. Evet, doğru duydunuz; Berlin, yaz aylarında dopdolu, canlı ve parklarının her bir köşesinde birilerinin bulunduğu bir kent haline geliyor. Danslar, etkinlikler, festivaller ve kültürel olarak düzenlenen bazı sosyal aktiviteler, kış ayları geldiğinde adeta “dükkânların akşam saati kapanması” durumunu andırıyor. Kış aylarında Berlin’i ziyaret ettiğinizde aklınızdan geçecek ilk şey “bu kentte kimse yaşamıyor mu?” olacaktır.

Berlin’de yaşayan hemen hemen herkes spora sevdalıdır. Aslında bu durum sadece Berlin’e özel değil, Almanların geneli spor yapmayı severler ve bunu mevsime dökmezler. Yazın da kışın da parkta spor yapan insanları görebilirsiniz.

Ekonomik şartlar

Almanya’da yaşamaya karar veren birinin elbette önemli nedenlerinden biri ekonomik koşullardır. Tabi Almanya iyi dediysek “Almanya’da hayat bedavadır” demedik. Buranın da kendine göre bazı giderleri var tabi ki. Berlin, bu konuda belki de Almanya’nın en iyi yerlerindendir. Son yıllarda göç artışının olması konut ihtiyacını beraberinde getirdi tabi ki ama yine de diğer kentlere göre alım gücü Berlin’de daha yüksektir.

Berlin Duvarı

1989 yılından önce Berlin ikiye bölünmüş bir şehirdi. Doğu Berlin ve Batı Berlin. Her iki şehrin arasında ise “Berlin Duvarı” vardı. 46 km. uzunluğunda olan bu duvar, Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’da gitmelerini engellemek amacıyla örülmüştü. O dönemlerde Doğu Berlin Rus Sosyalizmi ile yönetiliyor, Batı Berlin ise Avrupa ve Amerika’nın yönetiminde Kapitalizm ile yönetiliyordu. Yıl 1989’u gösterdiğinde alınan karar ile Berlin Duvarı yıkıldı. Ama aradan 29 sene geçmiş olmasına rağmen hâlâ insanlar “Doğu Berlin”, “Batı Berlin” ifadelerini kullanmaktadır. Şehri gezdiğinizde her iki şehrin farklı mimarilerle kurulduğunu görebilirsiniz.

Köln

 

Tarihi yapıları, müzeleri, hareketli geceleri ile Almanya’nın en hareketli kenti olarak bilinen Köln, yaşanmaya değer bir başka şehirdir. Kültürel çeşitlilik bakımından diğer kentlere göre daha zengin olan Köln, ulaşım açısından dünyanın en rahat yerlerinden biridir.

Berlin, Hamburg ve Münih’ten sonra 4. en büyük şehri konumunda olan Köln, sahip olduğu değerleriyle her yıl binlerce turistin kenti ziyaret etmesini etkilemektedir. Burada dikkat çeken Dom Katedrali şehrin en büyük yapısı olarak göze çarpar ve bu da turistlerin buraya daha fazla gelmesini etkilemektedir.

Ekonomik Şartlar

Avrupa son dönemlerde ekonomik olarak biraz gerilese de dünyanın birçok ülkesine göre daha iyidir ve finansal değerler bakımından hâlâ zenginliğini korumaya devam ediyor. Köln de Almanya’nın zengin kentlerinden biri olup yaşam değeri açısından ülkenin gözde noktalarından bir yerdir. Konut fiyatları burada aslında uygundu ama son yıllarda yaşanan yoğun göç, burada da fiyatların yükselmesine neden olmuştur.

İkinci dünya savaşında tahrip olan şehrin tüm altyapısı yenilenmiş, tahribata uğrayan tarihi eserler ve tarihi mekânlar aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Almanya’da yaşanacak 10 şehir arasında yer alması, en çok göçün bu şehre yapılmasını etkilemektedir.

Mannheim

Tarihi dokuları ve doğal alanlarıyla Almanya’nın en güzel kentlerinden biri olmayı başaran Mannheim, Neckar Nehri’nin Ren nehrine döküldüğü yerde bulunur. Bu cazip özelliği sayesinde özellikle sıcak havalarda yerli ve yabancı turistler şehre akın ederler. Ticaret, makine yapımı, elektrik– ve kimya sanayi alanlarında bir hayli gelişmiş olan şehir, bu özelliği ile çalışma hayatının Almanya’da en hareketli kenti olma özelliğine sahip oluyor.

Mannheim, eğitim alanında da öne çıkan ve Almanya’nın en önemli kentlerinden biridir. Zira burada yer alan Mannheim Üniversitesi Ekonomi Bilimleri Fakültesi, Almanya’nın en iyileri arasında zikredilmektedir. Uluslararası öğrenciler açısından da tercih edilen kent, dinamik yaşamı ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Ekonomik Şartlar

Genel olarak Almanya’nın diğer kentleriyle aynı ekonomik güce sahip olmasının yanında kentteki önemli iş alanları sayesinde burası biraz daha parlak bir yerdir. İş bulma olanaklarının fazla olması, konut fiyatlarında biraz da olsa artış yaşanmasını sağlamaktadır fakat genel olarak şehre bakıldığında ekonomisi gayet iyidir.

Mannheim’de ulaşım, kültürel etkinlikler, sosyal hayat, gece hayatı ve iş alanları son derece gelişmiş bir düzeydedir. Yani memleketinizden Almanya’ya yaşamaya gidecekseniz Almanya’nın en yaşanılır 10 kentlerinden biri olan Mannheim’i tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

Stuttgart

Almanya’da yaşanacak 10 şehir arasında yer alan ve muazzam güzelliği ile ilgi çeken Stuttgart, ülkenin en güzel şehirlerinden biridir. Sokak ve caddelerinin temiz olması, insanların birbirine karşı saygılı olmaları, iş hayatının düzeyinde olması gibi birçok özelliği Stuttgart’ı diğer kentlerden ayıran özelliklerdir. Baden Württemberg eyaletinin başkenti, Mercedes ve Porsche fabrikaları ve müzeleri bu kentte yer almaktadır.

Ekonomik anlamda son derece güçlü bir yöne sahip olan Stuttgart, son dönemlerde göçmenlerin yoğun bir şekilde tercih etmesiyle biraz da olsa ekonomik anlamda bir sarsıntı geçirmeye neden olmuş, konutlar yetersiz kalmaya başlamıştır. Ama yine de diğer kentlere kıyasla şehrin çok daha ileride olduğunu söylemek gerek.

Ekonomik Şartlar

Berlin ve Hamburg’un gölgesinde kalmasına rağmen Stuttgart, sadece Almanya için değil dünyanın her ülkesi için önemlidir. “Otomotiv Şehri” olarak anılması belki de bunun nedenini en iyi açıklayan detaydır. 3 km. uzunluğunda bir şehir olması burada hayatın daha sakin geçmesini etkilemektedir. Burada yaşayan insanlar genellikle çalışan kesimdir ve birbirlerine son derece saygılı davranmaktadır. Yani sakin ve huzurlu bir yerde yaşamayı düşünüyorsanız kesinlikle Stuttgart tercihleriniz arasında yer alması gereken bir Alman şehridir.

Frankfurt

Müzeler ve festivaller diyarı olarak da adlandırılan Frankfurt, Almanya’nın en renkli kentlerinden biridir. Burası, Main Nehri kıyısında yer aldığı için turistik anlamda son derece zengin bir şehir olarak öne çıkmasını etkiliyor. Ünlü cadde “Kaiserstrasse” şehrin en bilinen yerlerinden biridir. Gökdelenlerin sıra sıra dizildiği cadde, mimari açıdan son derece zengin bir yöne sahiptir.

Almanya’nın başkenti olması, şehrin diğer kentlere göre daha fazla hareketli olmasını etkilemektedir. İnsanları “Almanlar soğuktur” tabirine en yatkın olan kesimdir. Ama bunun nedeni tamamen iş hayatının yoğunluğundandır. İnsanlar burada boş durmayı sevmezler ve boş duranlardan da pek haz etmedikleri için muhatap almak istemezler. Türkler, buraya gezi amaçlı gittiklerinde insanların onlara soğuk olduğunu düşünürler ama yaşayanlar bu şekilde düşünmez.

Ekonomik Şartlar

Politik anlamda Almanya’nın başkenti olması Frankfurt’un zengin bir yapıya sahip olmasını etkilemektedir. Ekonomik şartları diğer kentlere göre biraz daha yüksektir. Konut kiraları ve satılık daire fiyatları da yine başkent olmasından dolayı biraz daha yüksektir. Yani burada yaşamak isteyenlerin maddi olarak biraz daha üstün olmaları gerekir.

Hamburg

Dünya şehirleri arasında yaşanmaya değer 16. Şehir olarak seçilen Hamburg, her ne kadar Berlin’den geride olsa da yine de yaşamaya değer birçok yönü ve özelliğinin olduğunu söylemek gerekiyor. Berlin’e nazaran biraz daha pahalı bir şehir olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Canlı bir hayat ve bol etkinliklerin olduğu bir yer düşünüyorsanız kesinlikle burayı tercih edebilirsiniz.

Hamburg, ulaşım açısından biraz sıkıntılı bir yerdir. Şehrin kalabalık olması ve toplu taşıma araçlarının sık kullanılması bunu etkilemektedir. Ama bir İstanbul’dan daha sakin olduğunu söyleyebiliriz. Yine de ulaşım açısından daha rahat bir yer tercih etmek gibi bir niyetiniz varsa tercihinizi değiştirmenizi öneririz.

Ekonomik Şartlar

Hamburg Limanı, şehrin en büyük ekonomi alanıdır. Hamburg’un liman şehri olmasından dolayı şehirde süregelen ticaret geleneğinin limanın hayata geçmesiyle birlikte aktif düzene geçtiğini söylemek yerinde olacaktır. Dış ticaret, lojistik ve sivil havacılık merkezi olarak bilinen Hamburg, finans ve hizmet sektörleri ile daha bir öne çıkmaktadır. 2016 yılı verilerine göre finans, sigorta, emlak ve hizmet sektörleri eyalet ekonomisine % 33 oranında katkıda bulunmuştur.

Bremen

 

Sakin ve sükûnet içinde bir yaşam tercih edenler için Almanya’da yaşanacak 10 şehirden en güzelinin Bremen olduğunu söyleyebiliriz. Tarihin farklı dönemlerinde kendinden söz ettiren kent, Grimm Kardeşler tarafından kaleme alınan “Bremen Mızıkacıları” adlı masal ile daha fazla bilinmektedir. Şehrin dört bit yanında tarihi dokular, heykeller, müzeler ve gotik tarzda yapılan binalar yer alır. 600 yılı geçkin bir geçmişi olan Belediye Sarayı, şehrin en önemli ve en bilinen noktalarından biridir. Kuzey Almanya’da bulunması mimari açıdan bu özelliğini en net şekilde yansıtmaktadır. Turistlerin yoğun olarak uğradıkları “Özgür Hansa Şehri” Bremen’in en ünlü yerlerinden biridir.

Sakin insanları ve etkinlikler bakımından zengin yönleriyle öne çıkan Bremen, ulaşım açısından oldukça rahat bir yerdir. Şehrin çok da kalabalık olmaması bunu önemli oranda etkilemeyi başarmaktadır. Burası hem yaşamak açısından hem de turistik gezi yapmak açısından önemli bir yerdir. BremerFreimarkt, Universum Bilim Merkezi, Worpswede Sanatçı Kolonisi ve BremerhavenDenizcilik Müzesi gibi kentin en bilinen yerleri, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Ekonomik Şartlar

Almanya’nın geneli aslında ekonomik anlamda zengindir. Çalışan insan sayısının fazla olması iş gücünün artmasını en çok tetikleyen nedenlerden biridir. Gerek göçmenler gerekse de yerliler, çalışma hayatına girmeden Almanya’da uzun süre barınamazlar. Bu da genel olarak şehirlerinin ekonomik anlamda güçlü ve dinamik bir yapıya sahip olmasını etkilemektedir. Tabi son yıllarda dünya genelinde yaşanan göçmen krizi, Bremen’i de etkilemiş ve bu yüzden başta konutların yetersiz kalması ve ulaşımın daha zor olması, şehirde göze çarpan detaylar arasında yer almaktadır.

Bonn

bonnTürk nüfusunun yoğunlukta olduğu Bonn, Almanya’nın eski başkentidir. Bu özelliğinden olsa gerek hâlâ bazı devlet kurumları bu şehirde yer almaktadır. Köln, Duesseldorf ve Frankfurt’a yakın olması, şehrin daha fazla göç almasını etkilemiştir. Gece hayatının çok hareketli olmaması gençlerin daha çok diğer şehirlere gitmelerini etkilemektedir. Yaşam kalitesi ve ekonomik anlamda kaliteli olması, göçün bu kentte daha fazla olmasını etkilemiştir. Ulaşım açısından çok sıkıntısının olmaması, rahat bir şekilde gidiş-gelişleri sağlamaktadır.

Şehirde havalimanının olmaması bazen sorun edilse de Köln, buraya çok yakındır ve bu hava yolculuğunu daha rahat hale getirmektedir. Şehir içi ulaşımında ise herhangi bir sorunun olmadığını belirtmek gerekiyor.

Ekonomik Şartlar

Avrupa’da yaşayan insanlar çalışkan insanlardır ve daha da önemlisi burada çalışmadan barınmak biraz zordur. Bonn, ekonomi anlamında Almanya’nın ileri gelen kentlerinden biridir. Eski başkent olması nedeniyle geçmişten kalan finansal alanlar varlığını korumaya devam ediyor. Dış ticaret ve hizmet sektörleri burada da yaygındır. Almanya’da yaşanacak 10 şehir arasında olmasından dolayı göçten Bonn da nasibini almıştır.

Leipzig

leipzigMüzik, ticaret ve eğitim denince Almanya’da akla gelen ilk yer Leipzig kentidir. Leipzig Saksonya eyaletinin en büyük kenti olması, şehrin biraz daha cazibeli olmasını etkilemektedir. Tarihi geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan kent hakkında yapılan araştırma sonuçlarına göre şehrin kuruluşunun 1000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu özelliği, şehrin dört bir yanında kendini gösteren mimari tasarımlardan da belli ettiriyor kendini.

Eski dönemlerde bir ticaret kenti olan Leipzig, bu özelliğini kanıtlayan eski fuar ve ticaret hanları, şehrin hem turistik açısından zengin olmasını hem de geçmiş dönemdeki önemini en iyi şekilde anlatmaktadır. Modern hayatın etkisi ulaşım, altyapı alanlarında düzelmelerin görüldüğü şehir, otomotiv alanında ileri gelen kentlerden biridir. Bunu en çok tetikleyen şey ise BMW ve Porsche’nin kendi fabrikalarını burada kurmalarından kaynaklanmaktadır.

Ekonomik Yaşam

Otomotiv sektörünün parlak bir noktada olmasından dolayı Leipzig’in zengin bir ekonomiye sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Bunun haricinde finans, hizmet sektörü ve dış ticaretin de yoğun olarak işlediği şehir, genel olarak incelendiğinde Almanya’nın en yaşanılır ve en güçlü ekonomisine sahip kentleri arasında yer alıyor.

Düsseldorf

dusseldorfDüsseldorf, Almanya’da yaşanacak 10 şehir arasında düzen ve tertibi ile ilk sıralarda yer alır. Dünyanın farklı yerlerini gezmiş gezginler, Londra, Paris ve Brüksel gibi dünyanın önde gelen kentlerine göre çok daha temiz olduğunu söylemektedir. Alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu Düsseldorf için “Almanya’nın Nişantaşı” yakıştırması yapılır. Gerçekten de büyük iş merkezleri ve alışveriş mağazalarının yoğun olması ve fiyatlar bakımından da diğer kentlere göre daha yüksek olması bu düşüncenin oluşmasına neden olmaktadır.

Almanya’nın en kalabalık 7. Şehri olan Düsseldorf, ikinci dünya savaşından sonra Batı Almanya’da yer almıştır. Savaşın izlerini üzerinden atmak için muazzam çalışmaların yapıldığı şehirde altyapı ve ulaşım adına herhangi bir sorunun olmadığını söylemek yerinde olacaktır.

Ekonomik Şartlar

Almanya’nın büyük şirketlerinin merkezi konumunda olan Düsseldorf, bu özelliği ile ülke ekonomisine önemli oranda katkıda bulunmaktadır. Yaşam şartları diğer kentlere göre biraz daha pahalı olsa da buranın temizliği, sıcaklığı ve gezmek için sunduğu mekanlarının buna değer olduğunu söylemek gerekiyor. Finans, dış ticaret, hizmet sektörleri gibi alanlarda gelişen Düsseldorf, Almanya’da yaşanacak en güzel şehirlerden biridir.

Administrator

Yorum Yaz

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.