Almanya’da Yüksek Lisansa Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Programından Mezun Olmak

Almanya’da yüksek lisans programlarına kabul edilmenin en önemli şartı bir lisans programını bitirmiş veya mezun olabilecek durumda olmaktır.

Dil Yeterliliği

Başvuruların değerlendirilmesinde öğrencilerden istenen diğer bir belge de başvurulan programın eğitim diline göre dil yeterlilik belgesidir. Almanca bölümler için TestDaf sınavından 4 (minimum 16 puan, C1 ve üstü ) veya DSH sınavından en az 2 seviyesinde puanlar alınması talep edilir.  İngilizce bölümler için İngilizce dil sınavları TOEFL’den en az 7o ve üzeri, lELTS’den ise en az 6 ve üzeri puanlar alınması gereklidir.

Devamını Oku..

Lisans Not Ortalaması

Programlara kabulde ayrıca öğrencilerin lisans not ortalaması da dikkate alınır. Hangi not ortalamasının kabul edildiği üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Genel olarak üniversitelerin çoğu 2.5 ve üzeri not ortalaması istemektedir. Dil sınavından yüksek skorlar alındığı takdirde daha düşük not ortalamalarıyla kabul alınması mümkündür. İngilizce programların Almanca programlardan az olması ve bu programlara başvurunun çok olması nedeniyle lisans not ortalamasının çok daha yüksek olması gerekir.

Diğer Etkenler

Alman üniversitelerine başvuruda, neden Almanya’da yüksek lisans yapılmak istenildiğinin anlatıldığı motivasyon mektubu, lisans eğitiminde okunulan dersler, alınan sertifikalar, eğitim hayatı süresince yapılan stajlar, varsa iş tecrübeleri, üniversite veya çalışılan kurumlardan alınan referans yazıları da olumlu bir sonucun alınmasında etkilidir.

Siz de Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak ve programlara başvurmak istiyorsanız “Üniversite Araştır” formunu doldurun.

Administrator