Amerika’da Dil Eğitimi

Amerika’da dil eğitimi ,yurtdışında eğitim dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden biridir. Gerek dünya çapındaki popülerliği, gerek farklı alternatif ve fırsatlarından ötürü gerekse dünyanın her yerinden farklı kültür ve inançları barındırdığı için Amerika dünyadaki birçok insanın gitmek istediği ülkeler arasında zirveye oturmuştur.

Dil eğitimi olarak Amerika’yı cazip kılan özelliklerden birisi de farklı coğrafi ve kültürel bölgelere yayılmış 400’den fazla eğitim kurumunun bulunmasıdır. Dil eğitim alternatifleri çok olduğu için program seçimi, yerleşim yeri seçimi gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu konuda ITEBS Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık olarak ücretsiz hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Amerika’da İngilizce öğrenmek için 3 temel dil programı vardır:

1) Yoğunlaştırılmış İngilizce: haftalık 20-30 saat arası süren bir eğitim programıdır. Sınıf içi-sınıf dışı eğitim, tartışma grupları, dil laboratuarları içerir. Bu program genel olarak kolej veya üniversiteye girmek isteyen öğrencilere yöneliktir.

2) Yarı yoğunlaştırılmış İngilizce: Haftalık 18 saat ve civarı süren bir eğitim programıdır. Sınıf içi-sınıf dışı eğitim, tartışma grupları, dil laboratuarları içerir. Yabancı diliniz yurtdışında bir üniversiteye girmek için yeterli, fakat geliştirilmesi gerekiyorsa, okulunuz bu programı almanızı isteyebilir.

3) Profesyonel İngilizce: Yoğunlaştırılmış iş ve akademik ingilizce programlarını içerir.

Eğitim öncesi herhangi bir şart aranmamaktadır. Okula gittiğinizde uygulanacak seviye tespit sınavının ardından sınıfınız belli olur ve derslere başlarsınız. Dersler her pazartesi mevcuttur, herhangi bir kayıt dönemi kaçırma gibi problem yaşamazsınız.

Dil eğitimi için öğrenciler genellikle popülariteliklerinden dolayı New York, San Francisco, Los Angeles gibi eyaletlere gitmeyi isterler. Bu tip büyük merkezi yerlerin hayat şartlarının pahalı olmasının yanında, kendileri gibi ülkemizden bir çok öğrencide buralara gitmeyi tercih ettiği, dil eğitiminde mümkün olduğunca İngilizce konuşulan kişilerle iletişimde kalmanın çok önemli olması göz önüne alındığında daha başka eyaletleri göz önüne almak hem bütçe hem eğitim açısından düşünülebilir.

Amerika birbirinden farklı coğrafi özellikleri, iklimleri, kültürleri kapsayan büyük bir ülkedir. Bu sebeple programınızı seçerken nereyi seçmeniz gerektiğine karar vermeniz önemlidir. Eğitim kalitesi her bölgede aynıdır. Coğrafi ve iklimsel farklılıklar dışında programın nasıl bir formatta olduğunu göz önüne almalısınız. Genel olarak 3 model vardır:

– Bir üniversite veya kolejin bir bölümünde verilen dil eğitimi
– Bir üniversite veya koleje bağlı özel dil okulları
– Herhangi bir üniversite veya koleje bağlı olmayan dil okulları

Sınıf büyüklüğü ve öğrenci-öğretmen oranı, sınıfta sizin ana dilinizi kullananlar yerine farklı ülkelerden farklı dillere sahip öğrencilerle ders yapmak ingilizceyi daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Maliyet olarak, programlar eğitim ücretlerinin yanında konaklama, kitap ve materyaller, sağlık sigortası ve çeşitli masraflar gerektirebilmektedir. Bİr çok program başvuru için ödeme şartı koyar ve bu ücret herhangi bir şekilde geri ödenmez. Ayrıca bazı programlar da eğitim ücreti için ön ödeme isteyebilirler.

Konaklama olarak diğer birçok yerde de olduğu gibi aile yanı veya yurt, otel seçenekleri değerlendirilebilir. Özellikle dil eğitimi için aile yanı konaklama diğer opsiyonlara göre daha fazla önem taşır. Daha az masraflı olmasının dışında, aile ile beraber kalınacağı için okul dışında sürekli İngilizce pratik yapmak, o ülkenin kültürünü daha yakından tanımak, konuşup anlaşmak için İngilizce limitlerinizi zorlamayı gerektireceğinden aile yanı konaklama en uygun seçimdir. Tek kişilik veya iki kişilik odalar seçilebilir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanır. Alerji olduğunuz veya farklı kültür ve inançlardan dolayı istemediğiniz yiyecekler (özellikle et içeren yemekler) önceden aileye bildirilir. Ailelerin kontrolleri okullar tarafından yapılır.

Öğrencinin anlaşamamazlık, memnuniyetsizlik gibi durumlarında aile değiştirilebilir.

Administrator