Amerika’da Üniversite

Amerika’da Üniversite

Amerika’da lisans eğitimi almak için izleyebileceğimiz iki yol vardır. Ya doğrudan dört yıllık bir üniversiteye başvuru yapmamız, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, 3.ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversite seçerek ordan devam edebilmemizdir. Her iki tercihte de sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alırsınız.

Yüksek okullar( Community College) Amerika’da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen başlangıç biçimidir. Bunun 3 temel sebebi vardır:

Devamını Oku..

1-) Yüksek okullara kayıt yaptırmak ve kabul almak , 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve zahmetsizdir. Çoğu zaman yüksek bir TOEFL derecesine ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz.Community College’lar kendi bünyelerinde hazırlık eğitimi vermektedirler.

2-) Yüksek okullar ( Community College), dört yıllık üniversitelere kıyasla çok daha ekonomiktir. İlk yılınızı bu okullarda geçirerek önemli miktarda bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

3-) 2 yıllık yüksek okullardan mezun olan öğrenciler, Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve eğitimlerine hiçbir aksama olmadan rahatlıkla devam edebilirler, ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar.

4 yıllık üniversiteler develet üniversitesi ve özel üniversiteler olarak ayrılırlar. her ikisinden de alacağınız eğitim kalitesi ve diploma aynıdır. Devlet üniversiteleri özel üniversitelere göre daha uygun maliyetlidir.

Eğer 4 yıllık bir üniversite de eğitim almak istiyorsak bunun için bir üniversiteden şartlı kabul almak gerekmektedir. Dil yeterliliğinizi kanıtlayan sınav puanınız (TOEFL), lise not ortalamanız kabul alabilmemiz için çok önemli faktörlerdir. Eğer dil yeterlilik seviyeniz yeterli değil ise dil okulu programlarına katılarak puanınızı yeterli seviyeye getirmeniz gerekmektedir.

Amerika’da üniversiteler belli bir İngilizce derecesini gerekli tutarlar. Bu ingilizce seviyesinde ister Türkiye’de, ister Amerika’da bir dil okuluna giderek gerekli puanı elde ettiğiniz takdirde üniversitelere başvurabilirsiniz.

Administrator