Advanced Placement College Board (SAT’ın yapımcıları) tarafından yürütülen ve üniversiteye başladığınızda size üniversite kredisi kazandırabilecek veya daha ileri düzey dersler için kalifiye olmanızı sağlayacak özel lise kursları almanıza olanak tanıyan bir programdır.

Hala lisedeyken size giriş düzeyinde bir üniversite sınıfı deneyimi yaşatmak için tasarlanmıştır.

Ayrıca, AP sınavını geçerseniz sınıf için üniversite kredisi alabilirsiniz.

AP sınıfları, ortaokul (lise) ve üniversite arasındaki genişleyen boşluğa bir yanıt olarak 1950’lerin ortasında oluşturuldu.

1952’deki bir pilot programda 11 konu vardı, ancak AP resmi olarak Kolej Kurulu’nun devraldığı ve Üniversite Kurulu İleri Yerleştirme Programı adını verdiği 1956 öğretim yılına kadar başlamadı.

Bu program yıllar içinde hızla genişledi. Bu günlerde yaklaşık 2,8 milyon öğrenci her yıl 38 konuda AP sınavına giriyor.

Ayrıca, öğrencilerin lise kariyeri boyunca birden fazla AP dersi alması çok daha yaygındır.

AP Sınavları Tam Olarak Nelerdir?

AP sınavı, temelde bir AP sınıfında öğrendiğiniz her şeyin testidir. Mayıs ayında yıl sonunda verilen sınavı geçerseniz, genellikle üniversite kredisi kazanacaksınız.

AP testleri 1 ile 5 arasında puanlanır ve 3’ün üzerindeki her şey geçer olarak kabul edilir.)

AP sınıfını atlamak ve bağımsız olarak bir AP sınavına çalışmak mümkün olsa da, ilgili dersi almanız şiddetle tavsiye edilir.

AP sınıfları, öğrencilerin AP sınavlarına hazırlanmalarına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Bir AP kursu almak ve testi geçmek, üniversite düzeyindeki işleri idare edebildiğinizin bir işaretidir ve bu, üniversite başvurularınızı son derece güçlendirecektir.

Üniversite başvurunuzun en önemli kısımlarından biri, lisede hangi dersleri almayı seçtiğinizdir (bu sınıflarda ne kadar iyi yaptığınız ile bağlantılı olarak).

AP Kursu Almanın Faydaları Nelerdir?

Bir AP kursuna harcadığınız ekstra çaba kesinlikle buna değer. Şu avantajları göz önünde bulundurun:

• AP kursları, üniversite düzeyinde bir konuyu derinlemesine inceleme fırsatı sunar. Bu sizi üniversite çalışmalarına daha iyi hazırlar.

Bir AP Sınavından yeterince yüksek bir puan alırsanız, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu kolejde kredi, ileri düzey yerleştirme veya her ikisi için uygun olabilirsiniz.

• AP Programı, AP Sınavlarında olağanüstü performans göstermeleri için öğrencilere bir dizi AP Ödülü sunar. Hak kazanırsanız, kolejler bu başarıyı takdir edeceklerdir.

AP Kursu Zor Mudur?

AP kursları genellikle normal lise sınıflarından daha zahmetlidir. AP kurslarının çoğu birinci yıldaki üniversite kurslarına benzer.

Kolay değiller, ancak zaman ve çaba harcarsanız, onlarda başarılı olabilirsiniz.

AP Sınıflarına ve Testlerine Nasıl Kaydolunur?

Normal lise kayıt süreciniz aracılığıyla bir AP kursuna kaydolabilirsiniz.

Unutmayın bazı okullar alman gereken önkoşul derslerini var önce bir AP sınıf için kayıt yaptırabilirsiniz.

Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa rehberlik danışmanınızı takip edin.

Sürece yardımcı olmak için belirlenmiş bir AP koordinatörüne (genellikle bir rehberlik danışmanı) sahip olacak olan okulunuz aracılığıyla AP testlerine kaydolacaksınız.

Evde eğitim görüyorsanız veya okulunuzun sunmadığı bir sınıf için AP sınavına girmek istiyorsanız, yerel okulunuzun AP koordinatörü ile iletişime geçin.

AP sınavını geçerseniz, üniversiteye gittiğinizde puanınızı üniversite kredisiyle değiştirebileceğinizi unutmayın .

AP Neden İyi Bir Çalışma Seçeneği Olabilir?

Daha önce belirtildiği gibi, bir öğrenci koleje gitmeyi planlıyorsa, AP derslerinin belirli çalışma derslerinde kredi kazanmak için kullanılabileceğini belirtmek önemlidir. I 3. sınıf ve üzeri not alırlarsa,  Başarılı olurlarsa doğrudan bu konudaki 2. sınıf derslerine girebilirler.

Final sınavları AP’nin çok önemli bir özelliği olduğu için, mükemmel çalışma becerilerine sahip ve sınavlarda iyi performans gösteren öğrenciler gerçekten mükemmel olabilir.

Herhangi bir kurs olmadığı için (IB Diplomasındaki Dahili Değerlendirme veya Genişletilmiş Deneme gibi), örneğin sporda profesyonel ders dışı taahhütleri olan öğrenciler bunu ilginç bir seçenek bulabilir.

Benzer şekilde, bir öğrenci hastalık nedeniyle okulun büyük bir bölümünü kaçırdıysa ve bu nedenle zorunlu kurs teslim tarihleri ​ AP kursları iyi bir seçim olabilir.

Administrator