Avustralya’da Dil Eğitimi

Avustralya’da dil eğitimi aynı zamanda yüksek yaşam kalitesi, ekonomik okulları, pahalı olmayan yaşam koşulları Avustralya’yı yurtdışında eğitim görmek isteyenler için her gün daha cazip kılmaya devam ediyor. Avustralya’da dil eğitimi sadece okul içinde kalmayıp, haftada 20 saat part-time çalışma imkanı da sağlanarak, okulda öğrendiği ingilizceyi dışarıda toplum içinde kullanmasını sağlayarak hem para kazanmasını hem ingilizceyi öğrenmesini çok daha etkin hale getiriyor.

Tabi her güzelliğin ardından bir de “fakat” sözcüğü ve devamı gelir: Fakat, Avustralya hükümeti özellikle kısa süreli dil okulu eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvurularını özel olarak incelemektedir. Bu sebeple birkaç aylık kısa süreli bir eğitimden ziyade daha ciddi ve uzun süreli ingilizce eğitimi hem ingilizceyi daha etkin öğrenmenizi dağlayacak, hem de ülkeye girişiniz konusunda daha az risk taşıyacaktır.

Öğrenci vizesi ile ingilizce eğitimi 12 hafta ile 40 hafta arasında değişmektedir ve 40 hafta ile giden öğrenci 10 hafta daha uzatma imkanı ile toplamda 50 haftalık ingilizce eğitimi alabilme hakkına sahip olur.

Avustralya’da İngilizce eğitimi aşağıdaki alanlarda alınabilir:
– Genel İngilizce: ileri derecede İngilizce bilgisine sahip olmaya yönelik genel konuşma, iş ve anlamaya yönelik programlardır
– Akademik İngilizce: Meslek ve yüksek öğrenim görmeye yönelik olarak istenen İngilizce düzeyine ulaşacak şekilde uygulanan program çeşididir.
– Özel amaçlı İngilizce (ESP): belirli iş alanlarında çalışanların iş tanımlarında kullanmalarına yönelik olarak düzenlenen iş ingilizcesi öğrenmeye yönelik eğitim verilmektedir
– Sınavlara hazırlık: IELTS, TOEFL, TOEIC, Cambridge First Certificate sınavlarına hazırlık ve iyi derece almak amaçlı programlardır.
– İngilizce öğretmenliği: TESROL olarak bilinen kendi ülkesinde ingilizce öğretmenliği yapabilmeyi hedefleyen programlardır
– Eğitim turlarına yönelik programlar: kısa dönemde turistik gezi yapmak ya da yaz tatillerinde ingilizcesini geliştirmeye yönelik olan kısa süreli olarak düzenlenmiş eğitim programlarıdır.

Konaklama olarak diğer birçok yerde de olduğu gibi aile yanı veya yurt, otel seçenekleri değerlendirilebilir. Özellikle dil eğitimi için aile yanı konaklama diğer opsiyonlara göre daha fazla önem taşır. Daha az masraflı olmasının dışında, aile ile beraber kalınacağı için okul dışında sürekli İngilizce pratik yapmak, o ülkenin kültürünü daha yakından tanımak, konuşup anlaşmak için İngilizce limitlerinizi zorlamayı gerektireceğinden aile yanı konaklama en uygun seçimdir. Tek kişilik veya iki kişilik odalar seçilebilir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanır. Alerji olduğunuz veya farklı kültür ve inançlardan dolayı istemediğiniz yiyecekler (özellikle et içeren yemekler) önceden aileye bildirilir. Ailelerin kontrolleri okullar tarafından yapılır. Öğrencinin anlaşamamazlık, memnuniyetsizlik gibi durumlarında aile değiştirilebilir.

Administrator