California Teknoloji Enstitüsü

California Institute of Technology (İngilizce Caltech olarak da değinilir) veya Türkçe karşılığı ile California Teknoloji Enstitüsü, ABD’nin California eyaletinde, Los Angeles şehrinin Pasadena mahallesinde bulunan, bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş bir teknik üniversitedir. California Teknoloji Enstitüsü ayrıca ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA)’ya ait Jet Propulsion Laboratory’nin yönetimi ve işletiminden de sorumludur. Öğrenci sayısı yaklaşık 2100 olan küçük bir okul olmasına rağmen Nobel ödülleri, öğretim üyelerinin yaptığı yayınlara verilen referanslar ve çeşitli üniversite sıralamaları gibi ölçütlerle dünyanın ilk on üniversitesi arasında yer alır. Uluslararası üniversite sıralamaları yapan saygın kuruluşların bazıları tarafından dünyanın en iyi üniversitesi ve en iyi teknik üniversitesi; bazıları tarafından ise en iyi ikinci teknik üniversitesi olarak değerlendirilmiştir.

 

Görevini, “insanlığın bilgisini genişletmek ve insanlığa eğitim ve araştırma ile katkıda bulunmak”, “bilim ve teknolojideki en zorlayıcı ve temel sorunları mümkün olduğunca birlik ve disiplin içinde çözmek ve eğitim aşamasında öğrencilere insanlık için yararlı birer birey olmalarını öğretmek” olarak tanımlamıştır. Sloganı “the truth shall make you free” yani “hakikat sizi özgürleştirir”dir.

 

Öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında, öğretim üyesi başına düşen atıf sıralamasında ve üretkenlik/sermaye oranında uzun süredir tüm dünyada birincidir.

college-photo_91