Charles Üniversitesi

1348 yılında kurulmuş olan Charles Üniversitesi, orta Avrupa’nın en eski üniversitesidir. Çekya’nın en büyük üniversitesi olan Charles Üniversitesinde, 14’ü Prag, 2’si Hradec Kralove, 1’i de Plzen şehrinde olan 17 ayrı fakülte bulunmaktadır. Üniversite, QS World University Rankings ve The Times Higher Education World University gibi dünya başarılı üniversiteler sıralaması yapan kuruluşların listesinde 300. sıralamalarda yer almaktadır. Yaklaşık 50 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede 20 bin lisan öğrencisi, 20 bin master, 8 bine yakın doktora öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitede, Amerika, Almanya, Rusya, Slovakya ve diğer ülkelerden gelen yaklaşık 8.500 yabancı öğrenci uluslararası programlarda eğitim almaktadır. Charles üniversitesi her yıl yaklaşık 8.000 öğrenciyi mezun etmektedir. Üniversite Erasmus+ programında yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen 5. üniversitedir. Sunmuş olduğu programların yaklaşık yarısı İngilizce Fransızca ve Almanca gibi yabancı dillerle akreditedir. Üniversiteye her yıl yaklaşık 15 bin başvuru yapılmaktadır.

Charles Üniversitesi mezunları, QS 2018 Lisansüstü İstihdam Sıralamasına göre değerlendirmeye alınan dünya çapındaki 600 üniversite arasından 161. sırada yer alarak mezuniyetten sonra iş bulma ortalamasında oldukça iyi bir konumdadır.

Charles üniversitesi’nin bulunduğu Prag şehri, Çekya’nın başkenti olmasının yanısıra, Avrupa’nın merkezinde olması ve birçok kültürü ve tarihi yapıyı barındırmasıyla dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri kendisine çeker. Charles üniversitesinin Prag’da bulunması da Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih nedenlerindendir. Öğrenciler sahip oldukları ulusal D vize türüyle çoğrafi olarak da hemen yanı başlarında olan bütün Avrupa Birliği üye ülkelerini rahatlıkla dolaşabilmektedir.

 

Charles Üniversitesindeki Fakülteler

Katolik İlahiyat Fakültesi

 

İlk Tıp Fakültesi

 

Hradec Králové’deki Tıp Fakültesi

 

Matematik ve Fizik Fakültesi

 

Protestan İlahiyat Fakültesi

 

İkinci Tıp Fakültesi

 

Hradec Králové’deki Eczacılık Fakültesi

 

Eğitim Fakültesi

 

Hussite İlahiyat Fakültesi

 

Üçüncü Tıp Fakültesi

 

Sanat Fakültesi

 

Sosyal Bilimler Fakültesi

 

Hukuk Fakültesi

 

Plzeň Tıp Fakültesi

 

Bilim Fakültesi

 

Beden Eğitimi ve Spor Fakültesi

 

 

Başvuru Şartları

Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de yapılan üniversite giriş sınavına katılması zorunlu değildir fakat özellikle son yıllarda AB’deki ülkelerde Türk öğrencilerden bölüm kazanma şartı olmasa da en azından üniversite giriş sınavına katıldıklarını ve bazı üniversiteler için de dört yıllık fakültelere giriş sınavına katılma hakkı kazandıklarını gösteren belgeyi sunmaları istenmektedir. Bunun dışında başvuru yapabilmek için lise diploması ve transkripti sunulmalıdır. İngilizce bir bölüme başvuru yapılacaksa B2 seviyesinde dil yeterliliğini gösteren IELTS/TOELF gibi sertifikalar veya eğer daha önceki eğitim dönemlerinde İngilizce eğitim almışlarsa bunu gösteren belgeler sunulabilir. Eğer yeterli seviyede İngilizce bilinmiyorsa Charles Üniversitesinin İngilizce Hazırlık kursuna katılarak öğrenciler Lisans eğitimlerine başlamadan önce yeterli seviyeye ulaşılabilir.

Uluslararası Programlar ve Tıp Eğitimi

Üniversitede çekçe dışında İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça dilinde programlar bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilerin en çok başvuru yaptığı bölümlerden biri de Tıp eğitimidir. Üniversitede beş ayrı fakültede 5 tıp programı sunulmaktadır. Bu programlardan 3’ü Prag’da bulunmaktadır. Tıp bölümü başvuruları fakültelere göre Şubat, Mart, Nisan aylarında tamamlanır. Tıp bölümleri için ayrıca üniversitenin yapmış olduğu sınava katılmak gereklidir. (İngilizce Kimya ve Biyoloji)

Bölümler Birinci Tıp Fakültesi (Katerinska) İkinci Tıp Fakültesi (Uvalu) Üçüncü Tıp Fakültesi (Ruska) Pilsen Tıp Fakültesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi
Tıp 13.850 Euro 12.700 Euro 12.700 Euro 11.550 Euro 13.100 Euro
Diş Hekimliği 14.100 Euro 13.300 Euro
Eczacılık 7.600 Euro

 

Üniversite İngilizce olarak 10 ayrı lisans programı bulunmaktadır.

Charles Üniversitesi İngilizce Lisans Bölümleri

Program Adı Eğitim Dili Süre Yıllık Ücret (Euro)
Computer Science EN 3 YIL 5.500
English Language Oriented at Education — Music Oriented at Education  EN 3 YIL 4.250
Music Oriented at Education — Musical Instrument Oriented at Education EN 3 YIL 4.250
Music Oriented at Education — Choir Conducting Oriented at Education EN 3 YIL 4.250
Economics and Finance EN 3 YIL 6.000
Politics, Philosophy and Economics EN 3 YIL
Coach EN 3 YIL 6.200
Fitness Coach EN 3 YIL 6.200
Physiotherapy EN 3 YIL 6.200
Liberal Arts and Humanities EN 3 YIL 2.000

 

Charles Üniversitesi’nde Hazırlık Kursları

Charles Üniversitesi bünyesinde bulunan Dil ve Hazırlık Kursu Enstitüsü (Institute for Language and Preparatory Studies ) üniversitede eğitim almak isteyen öğrencilere Çekçe veya İngilizce hazırlık kursu sunmaktadır.

Çekçe Kursu

Çekya’da çekçe bir eğitim programına başvurmayı düşünen öğrenciler için enstitüde verilen hazırlık kursları, öğrencileri seçtikleri üniversite giriş sınavlarına hazırlamak için tasarlanmış kurslardır. Programları başarıyla bitiren öğrenciler Çekya’daki herhangi bir üniversiteye başvurabilir Çek öğrencileri gibi ücretsiz öğrenim hakkını kazanabilirler.

Kurslar, genel olarak Çek üniversitelerinde lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına devam etmek ve başarı oranını arttırmak içindir.

İngilizce Kursu

Charles Üniversitesi Dil Hazırlık Enstitüsü’nde aşağıdaki bölümlerin lisan, yüksek lisans ve doktora programları için Prak-Hostivar ve Podebrady merkezlerinde İngilizce Hazrlık Programı sunulmaktadır.

Eylülden Hazirana kadar devam eden kurslarda İngilizcenin yanında bölümüne göre Çekçe ve matematik dersleri de öğretilmektedir. Program ücreti 6.300 Euro’dur.

  • Economics in English
  • Medicine in English (İngilizce, Çekçe, fizik, kimya, biyoloji)
  • Engineering in English
  • Three-semester Preparatory Course in English

Charles Üniversitesi’nde Tıp Hazırlık Programı

1 yıllık olan programda öğrencilere, tıp eğitimine başlamadan önce katılacakları giriş sınavında başarılı olacakları seviyeye gelene kadar yoğun İngilizce, Çekçe (Çek hastanelerinde uygulamalı eğitimleri sırasında tüm tıp üniversiteleri tarafından Çek’te başarılı iletişim gereklidir), fizik, kimya, biyoloji bir eğitim verilmektedir. İngilizce Tıp Hazırlık Kursları bir kaplıca şehri olan Podebrady’de düzenlenmektedir. Program ücreti 6.300 Euro’dur.

Pre-Medikal Kurs

Prag’daki 3. Tıp fakültesi tarafından düzenlenen Pre Medikal İngilizce kursu 5 ay sürmektedir. Yoğun İngilizce eğitimi ile öğrencilere Tıp eğitimlerine başlamalarından önce girecekleri sınavda başarılı olacakları şekilde en üst seviyede eğitim vermektedir. Program ücreti yaklaşık olarak 4.250 Euro’dur.

 

Charles Üniversitesinde Konaklama

Tüm Charles Üniversitesi öğrencileri, Charles Üniversitesi Öğrenci Yurtlarında konaklayabilir. (gecelik yaklaşık 80-180 CZK (Aylık 90- 200 Euro), yüksek standartta odalar için gecelik 290 CZK (Aylık 330 Euro)

Yıllık Ortalama Yaşam Maliyeti

Yiyecek (2 100 €)

Konaklama (1 900 €)

Eğlence (500 €)

Kışlık giysiler (160 €)

Kitaplar (140 €)

Ulaştırma (110 €)

——————————

Toplam: 4 910 € yıllık

 

Charles Üniversitesi’nde bölümler hakkında detaylı bilgi almak programlara başvuru yapmak için Bilgi Talep Formu‘nu doldurabilir, randevu alarak ofislerimizde danışmanlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirsiniz.