CPE Sınavı Nedir? CPE Sınavına Nasıl Başvurulur?

CPE Sınavı, Cambridge English Proficiency`nin kısaltmasıdır ve C2 Proficiency olarak da bilinmektedir.

Bu sınav, Cambridge Assessment English tarafından düzenlenmektedir. En yüksek seviyede İngilizce yeterlilik sınavı olan CPE Sınavı, Avrupa Dil Portfolyosu`nda C2 seviye İngilizceye karşılık gelmektedir.

CPE Sınav Sistemi Nasıldır?

CPE SınavıCPE sınav soruları, gündelik olarak karşılaşılan ve gerçek hayat ile ilişkili tüm konuları temel almaktadır.

Cambridge English Proficiency sınavlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, lisansüstü eğitimleri, doktora programları eğitimleri almak ya da akademik ortamda çalışmak üzere gereken ve üst düzey İngilizce dil becerisine sahip olduklarını belirten bir sertifikayı almaya hak kazanmaktadırlar.

Bu sertifikaları almaya hak kazanan öğrenciler, birçok avantajı ellerinde bulundurmaktadır. Cambridge Assessment English sertifikaları ile İngiltere ve Avrupa’daki birçok üniversiteye giriş çok daha kolay bir hal almaktadır.

Cambridge Assessment English sertifikaları, bu üniversiteler tarafından belirlenen giriş şartlarında kabul görmektedir.

C2 Proficiency Sınavına Kimler Katılabilir?

Lisans sonrası ve doktora yapmak isteyen öğrenciler, C2 Proficiency sınavına katılabilmektedir.

Bu öğrencilerin yanı sıra akademik faaliyetlerde araştırma projelerine öncülük edebilecek yetkiye sahip olan, aynı şekilde seminer araştırmalarına da öncülük edebilen ve küresel alanda üst yönetim görevinde bulunan herkes bu sınava katılabilmektedir.

Cambridge English Proficiency sınavına girmek üzere gereken şartları taşıyan kişilerin, öncelikle Cambridge Advanced English seviyesini tamamlamaları tavsiye edilmektedir.

Cambridge English Proficiency (CPE) sınavı, İsviçre`de bulunan en üst düzey Cambridge English sınavıdır. Bu sınav Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, Pädagogische Hochschulen ve Gymnasium gibi yüksek öğrenim seviyelerinde eğitim veren yüksek okullarda, okula giriş ya da mezuniyet sınavı olarak uygulanmaktadır.

Sınavı başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından ya da doktora programlarında en zor konuları dahi en yüksek düzeyde çalışabilmektedirler.

Camridge English Proficiency Sınavı`na katılarak başarı olan öğrenciler, iş ve eğitim hayatlarında büyük ölçekte fark yaratmaktadır. İngilizce dilinin en zor seviyeleri ile sunulduğu bu sınav, öğrencilerin İngilizce yeterliliklerinin ölçülmesi konusunda oldukça büyük önem arz etmektedir.

Anadili İngilizce olmayan bireylerin, Camridge English Proficiency sınavında geçerli puanlar almaları olağanüstü bir başarı olarak nitelendirilmektedir.

CPE Sınavına Nasıl Başvurulur?

CPE sınavına girebilmek için, yetkili sınav merkezleri aracılığı ile doğrudan kayıt yaptırılması gerekmektedir. Tüm dünya genelinde 130 ülkede oldukça yüksek sayılarda yetkili sınav merkezli kurulmuştur.

Bu sınav merkezlerinin her biri Cambridge English Language Assessment kuruluş tarafından titizlikle denetlenmekte ve yüksek standartları karşılamak adına hazır hale getirilmektedir.

Sınava başvuracak kişilerin daha sağlıklı ve detaylı bilgilere erişebilmesi için, bulundukları bölgedeki yetkili sınav merkezlerine gitmeleri daha doğru olacaktır.

Yetkili sınav merkezleri aracılığı ile CPE sınavı için düzenlenen hazırlık kursları, sınav tarihleri ve sınav kayıtları hakkında bilgi alınabilmektedir.

C2 Proficiency Sınav Tarihleri

Cambridge English Proficiency sınavı`nda yer verilen okuma yazma ve dinleme sınavları aynı gün yapılmaktadır.

CPE konuşma sınavı ise bu sınavlardan ayrılarak, farklı bölgelerde bulunan yetkili sınav merkezlerinin, kendi insyatiflerini kullanarak belirledikleri tarihler içerisinde yapılmaktadır.

C2 Proficiency sınavı, her yetkili sınav merkezi tarafından uygulanmamaktadır. Bu nedenle tarihler arasında farklılıklar olabilmektedir. C2 Proficiency Sınavına kayıt yaptırılırken, yetkili sınav merkezlerinden bilgisayar tabanlı sınavlar tercih edilebilmektedir.

Ancak, her bölgenin yetkili sınav merkezi, farklı çalışma metotları uyguladığı için, bu tercihi yapmak her sınav merkezinde mümkün olmamaktadır. Yetkili sınav merkezlerinin sunduğu bilgisayar tabanlı sınavlar ile kağıt tabanlı sınavlar, ücret ve tarih bakımından farklılık gösterebilmektedir.

CPE Sınav Ücreti

CPE kayıt işlemleri, sınav tarihlerinin belirlenmesi, onaylanarak yetkili sınav merkezi ilgilisinin yönlendirmeleri doğrultusunda gereken formların doldurulmasının ardından ücret ödemeleri ve dekontun yetkililere iletilmesi gibi işlemlerin sonunda yetkili sınav merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

CPE sınav ücretleri, bu yetkili sınav merkezleri tarafından belirlenmektedir. Sınav ücretleri birçok koşula bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.
Cambridge English Proficiency (CPE), İngilizce becerilerinin tüm alanlarında kapsamlı bir sınavdır.

CPE Sınavı Okuma ve Kullanma, Yazma, Dinleme ve Konuşma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. CPE konuşma sınavı, iki öğrenci ve iki öğretmen ile yüz yüze yapılmaktadır.

CPE Sınavları

Cambridge English Proficiency sınavları, katılanların yeterliliklerinin tam olarak anlaşılabilmesi için dört sınav şeklinde uygulanmaktadır. Bu sınavların her biri için ayrı ayrı puanlama yapılmaktadır.

CPE sınav sonuçları hesaplanırken öğrencilere en net sonuç, bu dört sınavın puan ortalamaları alınarak verilmektedir.

CPE sınavını tamamlayan kişiler, CEFR yani Avrupa Dilleri Referans Çerçevesi ve Avrupa Ortak Referans Çerçevesi seviyelerine sahip olmaktadırlar.

Cambridge English Proficiency sınavı bu dört sınavdan oluşmaktadır;

  1. Okuma ve Kullanma Sınavı
  2. Yazma Sınavı
  3. Dinleme Sınavı
  4. Konuşma Sınavı

Cambridge English Proficiency Sınav Puanlamaları

CPE sınavına giren öğrencilerin sınavı başarılı olarak tamamlamış sayılabilmeleri için nitelikli puan almaları gerekmektedir.

Sertifika almaya hak kazanılması için minimum puan 200 olarak belirlenmiştir. Bu sınavdan A, B ve C olmak üzere üç farklı seviye ile sertifika kazanılabilmektedir.

CPE sınavı sonunda, sınava katılanlar Grade A, Grade B ya da Grade C seviyelerinde puanlar elde etmişler ise C2 seviyesinde Cambridge English Proficiency sertifikası almaya hak kazanırlar.

Sınav puanı belirlenen minimum 200 puanın altında kalan öğrenciler, gerekli görülen standartlara ulaşamamış sayılarak C1 seviyesinde CPE sertifikası almaya hak kazanırlar.

Cambridge English Proficiency Sınavının Avantajları

CPE sınavı, dünya genelinde üst düzey ingilizce dil becerilerinin kanıtı olarak değerlendirilmektedir.

Cambridge English Proficiency sertifikasına sahip olan kişiler, eğitim kurumları ve çeşitli şirketlerin yüksek başarı seviyelerine sahip eğitim ve çalışma hayatında aradıkları nitelikleri taşımaktadır. Bu sertifika öğrencilere bir çok avantaj sunmaktadır.

Bunlar;
-Dünya Çapında Ulaşılabilirlik: Tüm dünya genelinde her yıl 33 Cambridge Englis Proficiency sınavı yapılmaktadır. 113 ülkede yaklaşık olarak 3000 yetkili sınav merkezi bulunmaktadır.

Sınavlar, özel öğrenime ihtiyaç duyan, duyma ve görme problemleri yaşayan ve çeşitli engellerle özel gereksinimi olan öğrenciler için uygun şartları sağlayarak gerçekleştirilmektedir.

-Yüksek Kaliteli Değerlendirme: Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan sınavın ardından öğrencilere, dünya genelinde kabul gören İngilizce Yeterlilik Sertifikası verilmektedir.

Uluslararası düzeyde kabul görmüş ISO 9001 kalite yönetimi standartlarını karşılayan sistemler ve uygulamalar ile gerçekleştirilen sınavın, değerlendirmeleri yüksek kalitede yapılmaktadır.

-Üstün Başarının Kanıtı: Sınavı geçen öğrencileri, bu başarıları ile İngiltere ve Avusturalya vize başvuruları için uygun olduklarını kolaylıkla kanıtlayabilmektedir.

Ayrıca öğrencilerin sınavdaki bu başarıları, yurtdışı üniversitelerinde eğitim almak ve uluslararası şirketlerde çalışabilmek için yeterli dil bilgisine sahip olduklarının göstergesidir.

-Daha Fazla İstihdam Olanağı: İngilizce dil becerilerine sahip olduklarını CPE Sınavı ile kanıtlayan öğrenciler, bu becerilere sahip olmayan öğrencilere nazaran, çok daha fazla iş olanağına sahip olabilmektedir.

Ayrıca daha iyi yerlerde çalışabilen bu kişilerin gelirleri de aynı düzeyde yüksek olmaktadır. Sertifika sahibi olanlar ileri seviye ingilizce bilgisi ile iş hayatında bir adım öndedir.

-Vize ve Çalışma İzni: Camridge English Profeciency Sınavı, 2013 Nisan ayı tarihi itibari ile İngiltere`ye göç amacıyla kullanılabilmektedir.
CPE Sınavı, İngiltere Sınır İdaresi (UK Border Agency – UKBA) tarafından uygulanan yeni yönetmelikler sonucunda 01 Nisan 2013 tarihinden itibaren İngiltere’ye göç amaçlı kullanılabilmektedir.

Administrator