DSU

Tam adı Diritto allo Studio Universitario olan DSU, İtalyan hükümeti tarafından sunulan, eğitimini İtalya’da sürdüren lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yararlanabileceği bir burs programıdır.

DSU bursundan eğitimini İtalya’da sürdüren yabancı uyruklu öğrenciler faydalanabilir. Eğitimde eşitliği sağlamak amacıyla hayata geçirilmiş olan bu burs programı, öğrencilerin eğitim hayatını kolaylaştıran pek çok imkan sunuyor. DSU bursu ile sahip olunabilecek ayrıcalıklar ise şu şekilde:

  • Eğitim masraflarının karşılanması,
  • Yemek giderlerinin karşılanması,
  • Konaklama giderlerinde indirim,
  • Pek çok alanda vergi indirimi.

DSU bursuna İtalya’da eğitim gören her öğrenci başvurabiliyor. Başvurular arasından ağırlıklı olarak eğitim hayatında ekonomik sorunlar yaşayan öğrenciler değerlendiriliyor.

Hem lisans programları için hem de yüksek lisans programları için burs kontenjanları açıklanıyor ve sayılar her sene farklı olabiliyor.

DSU Bursu NedirDSU bursu kapsamında lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yıllık olarak ödenen burs miktarı minimum 1200 Euro ve maksimum 5200 Euro civarı olmakla birlikte, bu rakam da her yıl güncellenmekte.

Aynı zamanda bu rakamlar farazi olup, eğitim aldığınız üniversiteye göre de değişebilmekte.

Bursun bir miktarı öğrencilere burs başvurusu tamamlandıktan sonra, kalan miktarı ise belirli bir kredi sayısına ulaştıktan sonra olmak üzere iki taksitte ödeniyor.

DSU bursu, sosyal yaşam içerisinde öğrencilerin tamamına pek çok hak sağlıyor. Bir yandan ekonomik olarak sıkıntı yaşayan öğrencilerin eğitim hayatına odaklanması sağlanırken, bir yandan İtalyan ve İtalyan olmayan öğrenciler arasında eğitim eşitliği sağlanmış oluyor.

DSU bursuna her öğrenci başvurabiliyor fakat oluşturulmuş olan bazı şartlar ve koşullar mevcut.

DSU Bursundan Faydalanma Şartları Neler?

DSU bursundan faydalanmak için İtalyan hükümeti tarafından belirlenmiş olan belirli şartlar mevcut, bu şartları yerine getirdiğiniz sürece DSU bursuna başvuru yapabilirsiniz.

DSU bursuna başvurmak için ilk şart, öğrencinin evinden uzakta eğitim görüyor olması olarak belirlenmiştir. Yani bursu alabilmek için ilk koşul İtalya’da okumak fakat İtalyan olmamaktır. Belirlenmiş olan diğer şartlar ise şu şekilde:

  • Aile bireylerinin gelir tablosunun sunulması. Bursun devam edebilmesi için ailenin yıllık gelirinin belirlenmiş olan sınırların altında olması gerekiyor. Söz konusu yıllık gelir hesabı Euro üzerinden gerçekleştiği için, burada Türk vatandaşlarının bursu kazanma ihtimali de artmış oluyor.

Belirlenmiş olan sınır ortalama olarak 23.000 Euro civarında.

  • Aile ekonomisi temelli İSEE belgelerini düzenlemek gerekiyor.
  • Bu burs İtalya’daki pek çok üniversitede geçerli olmakla birlikte, Politecnico di Milano üniversitesine öncelik tanınıyor.
  • Öğrencinin başka herhangi bir kurumdan bursa almaması gerekiyor.
  • Öğrenciler eğer belirlenmiş olan kredi miktarına ulaşırsa, bu burs için her sene başvuru yapabiliyor.

İtalya’da okuyan ve yabancı uyruklu olan tüm öğrenciler, yukarıdaki şartları yerine getirdikleri sürece DSU bursuna başvuruda bulunabilmektedir.

Hangi Üniversiteler DSU Bursu Veriyor?

İtalya’da bulunan hemen hemen tüm üniversitelerde okuyan öğrenciler DSU bursuna başvurabilmektedir fakat burada öncelik her zaman

DSU Faydalanma Şartları NelerdirPolitecnico di Milano üniversitesi öğrencilerine tanınmaktadır. İtalya’da DSU bursuna başvurulabilecek diğer üniversitelerin listesi ise şu şekildedir:

– Universita di Pisa
– Università di Torino
– Università di Bologna
– Universita di Roma
– Università Degli Studi di Milano
– Università Degli Studi di Siena
– Università Degli Studi di Padova
– Università Degli Studi di Palermo
– Politecnico di Torino

Eğer siz de yukarıdaki listede yer alan üniversiteler birinde okuyorsanız, DSU bursu alabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

DSU Bursunun Sosyal Avantajları Neler?

Eğer bursu kazanırsanız, üniversite içerisinde yer alan kültür sanattan spora, yeme içmeden eğlenceye pek çok imkandan ücretsiz ya da indirimli olarak yararlanabilirsiniz.

Söz konusu imkanlardan ücretsiz olarak yararlanmak bir yandan sizi ekonomik olarak rahatlatırken, bir yandan da sosyal iletişim becerilerinizi geliştirmenize ve sürekli olarak sosyal bir ortamın içerisinde olmanıza katkı sağlayacaktır.

Türkiye’deki Burslar Ve DSU Bursu Arasında Nasıl Bir Fark Var?

DSU Bursunun Sosyal Avantajları NelerTürkiye’de dağıtılan burslar göz önünde bulundurulduğunda, genellikle burs ödemeleri nakit ödeme şeklinde gerçekleşir.

Fakat İtalyan hükümetinin sunmuş olduğu DSU bursunda bir yandan para ödemesi yapılırken, bir yandan da ödemeler hizmet olarak gerçekleştirilir.

Yani öğrenciler İtalyan hükümetinden para ödemesi alıyorken, bir yandan da yeme içme ve sosyal aktivite gibi alanlarda ücretsiz hizmet alırlar.

Dsu Bursu Yurtdışına Çıkıldığı Zaman Alınmaya Devam Edilir Mi?

Burada DSU bursu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli özelliklerden biri, DSU bursunu alıyorken herhangi bir uluslararası eğitim programını kazanır ve yurtdışına çıkarsanız, DSU bursunu bu programla entegre edebilmenizdir.

Yani uluslararası program içerisinde masraflarınız da DSU bursu kapsamında karşılanabilir.

DSU Bursuna Nasıl Başvurulur?

DSU bursuna tek başınıza başvuruda bulunabileceğiniz gibi, isterseniz bunun için eğitim danışmanlığı hizmeti veren kurumlara danışabilirsiniz.

Söz konusu kurumlar bir yandan İtalya’daki eğitim konusunda sizi bilgilendirirken, diğer yandan DSU bursu ve eğitim hayatınızı kolaylaştıracak diğer konular hakkında size bilgi ve fikir vermektedir.

Administrator