7 Madde ile Bir Baltık Ülkesi: Litvanya!

7 Madde ile Bir Baltık Ülkesi: Litvanya!

Courses Info

7 Madde ile Bir Baltık Ülkesi: Litvanya!

Yaşanılır Ülke: Litvanya

Resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti, üç baltık ülkesinden biri olup nüfusu yaklaşık 3.500.000 olan şirin, sakin ancak bir o kadar da soğuk olmasıyla, özellikle ülkemizden Erasmus programı vasıtasıyla oraya giden öğrencilerin arasında nam salmış bir ülkedir. Büyüleyici manzaraları, devasa yapıları ya da gizemli tarihinden söz edemesek de Litvanya, hemen hemen her insanın rahatlıkla ayak uydurup kısa süre içerisinde adapte olabileceği ve ömrünün sonuna kadar yaşamak isteyebileceği bir ülke.

Gelin, Litvanya’yı yakından tanıyalım.

1. Konum ve Nüfus

 • Başta da söylediğim gibi Litvanya, Kuzey Avrupa’da bulunan üç baltık devletinden biridir. Kuzeyden Letonya, Güneydoğudan Belarus ve Polonya, batıdan ise Rusya ile sınır komşusudur.
 • 2012 yılında yapılan nüfus sayımına göre, 3.182.755 insan Litvanya’da yaşamaktadır. Resmi dili Litvanca, başkent Vilnius şehridir. Eski para birimi Litas olan ülke, 2015 yılından itibaren Euro kullanmaya başlamıştır.

2. İklim

 • Litvanya’nın iklimi ılıman ve oransal olarak hafif karasal iklim arasındadır. Ocak ayında başkent Vilnius’un ortalama sıcaklığı -6 derece iken, Temmuz ayında bu sıcaklık 16 dereceye yükselir. Litvanya’nın kışı ise çok serttir. Ortalama değer -20 dereceye kadar düşer. Ülkede en düşük sıcaklık -43 derece olarak ölçülmüştür.

3. Başkent: Vilnius

 • Başkent Vilnius, aynı zamanda Litvanya Cumhuriyetinin en büyük şehridir. 555.000 nüfuslu şehrin, eski şehir bölümü Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. 1920-1939 yılları arasında Polonya’nın egemenliği altında kalan şehirde, 1.500 kadar tarihi eser mevcuttur.
 • Toplam 103 şehre sahip olan Litvanyanın en düşük nüfusa sahip şehri ise Panemune. Nüfusu 324 kişidir.

4. Ulaşım

 • Litvanya’da hem şahsi arabalarını hem de toplu taşıma araçlarını kullananlar için ulaşım rahat ve kolaydır. Otobüs, elektrikli otobüs ve minibüsler oldukça fazla sayıda ve ilk kez binmiş olmanıza rağmen ineceğiniz durağı rahatlıkla bulmanızı sağlayan sistemlere sahiptir. Otobüse biner, paranızı verir ve fişinizi alırsınız. Uyanıklık yapıp para vermemek de serbest. Ancak günde 5-6 kez fiş kontrolü yapan polislere denk gelirseniz vay halinize 🙂
 • Litvanyadan çıkıp başka bir ülkeye gitmek isterseniz de önünüzde iki seçenek oluyor. Uçak ve otobüs. Ucuz hava yolu şirketleri mevcut Avrupa’da. Hele bir de promosyonlu bilet kaparsanız demeyin keyfinize. Aynı zamanda belli başlı otobüs firmaları ile de Londra’ya bile gidebilirsiniz uygun fiyatlarla..

5. Maddi Şartlar

 • Litvanya’da yaşam şartları, üç aşağı beş yukarı ülkemizle aynı. Ulaşım ucuz ve öğrencilere ciddi kolaylıklar sağlanıyor. Yiyecekler ise biraz farklılık gösterebiliyor. Dana etinin kilosu TL bazında 15 lira civarında. Tavuk eti ise ülkemizden daha pahalı. Onun dışında marketlerde sebze ve meyvelerin fiyatı el yakan cinsten. Haftanın belli günleri kurulan pazarlardan, çok daha ucuz fiyata alabiliyoruz ihtiyaçlarımızı. Alkollü içecekler ise sudan ucuz deyim yerindeyse. Ülkemizdeki fiyatlarının 3-4 kat altındalar hatta. Orada da gece saat 10 dan sonra alkol satışı yasak.
 • İki tane büyük market zinciri var Litvanya’da. Onun dışında sokaklarda her 500-600 metrede bir karşılaşabileceğimiz büfeler mevcut. Marketlerde, büfelerde hatta makinelerde Türk malı yiyecekleri görmeniz mümkün. Başkent Vilnius’da İbrahim Center isimli marketten de gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

6. Spor

 • Bu ülkede spor=basketbol. Zaten ülkeyi dünyaya tanıtan şeylerin başında basketbol geliyor. Ülkedeki insanlara baktığınızda zaten anlıyorsunuz hemen boylarından. Boy ortalaması 1.85 cm olan bir ülkeden bahsediyoruz. Türkiye’den de yolu geçmiş bir çok Litvanyalı basketbol yıldızı var. O nedenle onlar da bizim ülkemizin basketbol takımlarını iyi biliyorlar. Ülkenin en itibarlı takımı Zalgiris Kaunas. Zalgiris Arena’da maçlarını oynayan takımı izlemek ise oldukça ucuz. Bizim paramızla 10 lira karşılığında, keyifli bir Euro League maçı izleyebilirsiniz.

7. Gezilecek Yerler

 • Litvanya’ya gidip söyleyeceğimiz yerlere gitmemek olmaz. Başkent Vilnius ile başlarsak; St Peter kilisesi, şehrin simgesi konumunda. Tabii ki Old Town mutlaka görülmeli. Siauliai şehrindeki Hill of Crosses, listenizde yer alması gereken bir değer mekan.
 • Kaunas şehrine de uğramalısınız mutlaka. Old Town, kiliseler, müzeler gerçekten etkileyici. Christ’s Resurrection Kilisesi, şehrin güzel manzarasını görme imkanı sağlıyor. Onun dışında bir de Botanik Park var ki sormayın. Yeşil severler için harika bir ortam. Sadece orada 1 gününüzü geçirebilirsiniz.
 • Ancak bir kale var ki ülkenin simgesi adeta. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi eşsiz güzelliğe sahip bu kale, Trakai Kalesi olarak geçiyor ve Trakai şehrinde bulunuyor. Renkli görüntüsü, onlarca fotoğraf çekmek isteyeceğiniz manzarası ve tarih kokan iç mekanıyla sizin de favoriniz Trakai Kalesi olabilir.