ALMANYA’DA İNGİLİZCE EĞİTİM

ALMANYA’DA İNGİLİZCE EĞİTİM

Courses Info

ALMANYA’DA İNGİLİZCE EĞİTİM

Dünyanın en önde gelen sanayi ülkelerinden biri olan Almanya, devlet üniversitelerinin sunmuş oldukları kaliteli eğitimin yanısıra bu üniversitelerin hala çok düşük harç ücretleri alıyor olmalarıyla yurtdışındaki öğrencilerin üniversite okumak için en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda Almanya’da öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenci sayısı çok büyük oranda artış göstermektedir.

Almanya’daki lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının büyük bir kısmı Almancadır. Bununla birlikte  uluslararası öğrenciler için tasarlanan İngilizce programlarının sayısı ve çeşitliliği de gün geçtikçe artmaktadır.

Var olan İngilizce programların çoğunluğu da  yüksek lisans düzeyindedir. Bu yüksek lisans bölümleri de özellikle sosyal bilimler, ekonomi ve işletme alanlarındadır. Bu programların İngilizce lisans dalları da  son yıllarda  yaygınlaşmaktadır. Yoğun bir talep alan bu uluslararası programlara kaydolabilmek için çok dikkatli ve titiz bir araştırma yapılması gerekir.

Almanya’da İngilizce Bölümlerin Çoğu Özel Üniversitelerde ve Az Sayıda Sunulmaktadır

Almanya’da Almanca eğitim almak istemeyen uluslararası öğrenciler, Almanya’da, özellikle de lisans düzeyinde İngilizce eğitimi konusunda doğru bilgileri toplamakta zorlanabilir. Birçok öğrencinin Almanya’da öğrenim görme amacı ücretsiz eğitim olsa da, devlet üniversitelerinde ücretsiz İngilizce program bulmak kolay değildir. Bunun nedeni, Alman üniversitelerindeki lisans derslerinin çoğunun Almanca olmasıdır.

DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) ‘nden İngilizce programlar başlığıyla arama yaptırıldığında (International Programmes in Germany 2018) 1500’e yakın program çıkmaktadır. Bu programların bine yakın bir bölümü master programıdır. Lisans programların sayısı ise 150 civarındadır. Bunların çoğunun başlıklarında ‘uluslararası’ terimi kullanılıyor.  Arama sadece lisans derecelerini gösterecek şekilde ve hiçbir öğretim ücreti olmaksızın ifadesiyle daraltıldığında sadece 50’ye yakın program kalıyor.

Bu nedenle, Almanya’da İngilizce programların çoğu için özel bir üniversitede öğrenim görmeniz ve belli bir ücret ödemeniz gerekebilir.  Bu ücretler yine de ABD, Kanada ve İngiltere’deki programlar kadar yüksek değildir.

Study-in.de tarafından sunulan bir başka arama platformunda şu anda Almanya’da İngilizce eğitimi sunulan 196 lisans derecesi çıkmaktadır. Yine, bunların büyük bir kısmı kendi ücretlerini belirleyen özel üniversiteler tarafından sunulmakta ve bu ücretlerin birçoğu dönem başına 10.000 Euro’nun (~ US $ 10.500) altında olmaktadır.

Örnek olarak, bu  arama platformlarında matematik programında İngilizce lisans eğitimi sunan tek Alman üniversite Özel Bremen Jacobs Üniversitesi çıkmaktadır. (yıllık ücreti 20.000 € (~ US $ 21.000) Başka bir üniversite Furtwangen Üniversitesi’nde İngilizce dilinde psikoloji lisans programı yıllık 20.000 € civarındadır.

Bazı bölümlerde İngilizce programlara daha fazla yer verilmektedir. Örneğin, ekonomi, İngilizce / Amerikan çalışmaları ve mühendislik gibi alanlarda İngilizce programların sayısı daha çoktur.

Almanya’da ücretsiz olarak İngilizce eğitim alma için, tanınmış büyük üniversitelerden çok, küçük, alanlarında uzmanlaşmış veya mesleki odaklı kurumları göz önünde bulundurmak daha mantıklı olacaktır. Örneğin, bilim ve teknoloji sektörlerinde yüksek nitelikli mezunlar vermek için daha özel eğitim imkanları sunan Almanya Uygulamalı Bilimler Üniversitelerini (Fachhochschulen) düşünebilirsiniz.

Almanya’da İngilizce Eğitim Veren Programlar

Eğitim dili İngilizce olan lisans ve master programları uluslararası programlar olarak da tanımlanır. Almanya’da bu tip üniversite programlarına kabul edilirken İngilizce seviyesinin ileri düzey olması gerekir. Çoğu bölüm, TOEFL 80  ve üstü skorlar istemektedir. Diğer dikkat edilen nokta ise  daha önce eğitim alınan lise veya lisans eğitiminden sonra seçilecek bölümün öncekinden çok farklı alanlarda olmamasıdır. Örneğin Psikoloji master programlarının çoğunda adayın lisans eğitiminde de psikoloji ve eş değer bölümleri okumuş olması istenir.  İngilizce bölümlere başvuran adaylarda değerlendirilen diğer bir kriter de önceki eğitim döneminin not ortalamasıdır. (GPA) İngilizce bölüm sayısının az olması ve bu bölümlere çok fazla sayıda başvuru yapılması nedeniyle  üniversiteler, not ortalaması daha yüksek olan adaylara öncelik vermektedir.  Bunun yanında bazı İngilizce programlarda Almanca bilgisi kısmen gereklidir, bazısında da Almanca bilgisine gerek duyulmaz. Bu konuda her bir üniversiteyle ilgili ayrı ayrı bilgi alınması gerekir.

Derslerin yarı yarıya İngilizce ve Almanca olarak okutulduğu üniversitelerin yanı sıra, Almanya’da eğitim dili Almanca olsa bile en az B1 düzeyinde, ilgili üniversite kriterine göre C1 (Toefl belgesiyle) düzeyinde İngilizce isteyen çok sayıda üniversite programları bulunmaktadır.

 

ALMANYA’DA ULUSLARARASI MASTER PROGRAMI SUNAN ÜNİVERSİTELER

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg – Uluslararası Yüksek Lisans Programları

Ludwig-Maximilians-Universität München – Lisansüstü ‘İngilizce-Öğretilen Dersler’ (ETC)

Technische Universität München (TUM) – İngilizce Uluslararası Lisansüstü Programları

Universität Freiburg – İngilizce Dil Master Programları

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) – İngilizce Lisansüstü Programlar

Humboldt-Universität Zu Berlin – Uluslararası Yüksek Lisans Programları

Georg-August-Universität Göttingen – İngilizce Uluslararası Lisansüstü Programları

RWTH Aachen University – Uluslararası Ustaların İngilizce Programları

Freie Universität Berlin – Uluslararası Yüksek Lisans Programları

Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn – Uluslararası İngilizce Lisansüstü Programları

Universität Hamburg – İki Dilde Ve İngilizce Dilinde Yüksek Lisans Programları

ESCP Europe – Uluslararası İş Ve Yönetim Master Programlarının İngilizce (ESDP’nin Berlin, Londra, Madrid, Paris Ve Torino’daki Kampüslerine Göre Hazırlanmıştır)

Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg – İngilizcede Tamamen Veya Kısmen Öğretilen Bir Dizi Yüksek Lisans Programı