Yurtdışında Eğitim Başvurularında Yüzde 30 Oranında Artış!

Yurtdışında Eğitim Başvurularında Yüzde 30 Oranında Artış!

Courses Info

Eğitim uzmanları eğitim için yurtdışına gitmek isteyen gençlerin oranında geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 30 oranında arttış olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, yabancı liselerin mezunlarının yaklaşık yarısının yurtdışındaki üniversitelere başvurduğunu ifade ediyor.

Özel Yabancı Lise Mezunları Yurtdışını Tercih Ediyor

Özel yabancı liselerde okuyan her iki öğrenciden birinin yurtdışındaki üniversitelere başvurduğunu belirten uzmanlar, her yıl yarıdan çoğu Türkiye’deki üniversiteleri tercih eden İstanbul Erkek Lisesi mezunlarının bu yıl daha çok Almanya ve diğer ülkelerdeki üniversitelerde okumak üzere harekete geçtiklerini ifade ediyor.

Almanya Ve Kanada’da Okumak İsteyenlerin Sayısında Büyük Artış Var!

Eğitim uzmanlarına göre, ABD geçen yıllara göre daha az talep görürken, Kanada ve Almanya üniversite öğrenimi için en çok istenen ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’den Kanada’daki üniversitelere yapılan başvuruların önceki yıllara göre ortalama sekiz kat, Almanya’daki üniversitelere ise üç kat artmış olduğu belirtiliyor.

Almanya’ya Büyük İlgi Var!

Alman Akademik Değişim Servisi’nin (DAAD) verilerine göre, Almanya’ya yapılan başvuruların bu ülkedeki eğitimin kaliteli ve daha ekonomik olması, Almanca bilmeyen öğrenciler bir yıl kadar Almanca öğrendikten sonra devlet üniversitelerinde sadece harç bedeli ödeyerek ücretsiz eğitim veriliyor olmasından dolayı üçe katlanmış durumda olduğu belirtiliyor.

 

Avrupa’daki Üniversiteler Ön Planda

Uzmanlar, İngiltere’de ise lisans başvurularında üniversitelerin verdikleri bilgilere göre yüzde 15 kadar bir artış olduğunu, İtalya’da başvuruların üçe katlandığını, İsveç gibi kuzey ülkelere olan ilgi de ikiye katlanmış durumda olduğunu belirtiyor. İngilizce eğitim ve maliyet avantajları nedeni ile Polonya, Macaristan başvurularının da geçen yıla göre artmış durumda olduğu ifade ediliyor.

Uluslararası Sınavlara Hazırlık Kurslarına da Yoğun İlgi Var!

Lise seviyesinde alternatifler arayarak çocuklarını yurtdışına göndermek isteyen ailelerin sayısının da arttığını belirten uzmanlar, SAT ACT gibi uluslararası sınavlara hazırlık kurslarındaki öğrenci sayısının üçe katlandığını ifade ediyor.

*22 Ağustos 2017 05:59 tarihinde T24 web sitesinde yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

Siz de yurtdışında eğitim almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurun hemen iletişime geçelim!