En Çok Tercih Edilen 3. Ülke: ALMANYA

Yabancı Öğrencilerin Yurtdışı Eğitimde En Çok Tercih Ettiği 3.Ülke Almanya’dır!

Almanya, dünyada Amerika ve İngiltere’den sonra yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üçüncü, Avrupa’da ise birinci ülkedir. Almanya’da yüksek öğrenim gören 3 milyona yakın öğrencinin yaklaşık 9’da biri yabancı öğrencilerden oluşmaktadır.

Birçok Alman üniversitesinde yabancı öğrenci sayısı toplam öğrenci sayısının yaklaşık beşte birine ulaşmaktadır. 330 bine yakın yabancı öğrencinin eğitim gördüğü Almanya’da bu sayının 2020 yılına kadar 350 binlere ulaşması hedeflenmektedir.

Yapılan araştırmalar Almanya’da okuyan yabancı öğrencilerin yüzde sekseninin eğitim sonrasında bu ülkede kalıp, çalışmak istediklerini ortaya koymaktadır.

Almanya, özellikle son 5 yıldır Alman eğitim sisteminin zorluğunu ve disiplinini göğüslemeye aday, başarıya odaklanmış ve asla vazgeçmeyecek nitelikli bireylere, yetişmiş genç beyin gücüne; sağlam bir geleceğe yatırım yapmaktadır.

Türk Öğrenciler de En Çok Almanya’yı Tercih Ediyor

Türk öğrencilerinin de yurtdışı üniversite eğitimde en çok tercih ettiği ülke Almanya’dır. Alman üniversitelerinde eğitim gören yaklaşık 330 bin yabancı öğrencinin 10 binden fazlası Türkiye’den giden öğrencilerden oluşmaktadır.

Daha Çok Hangi Bölümler Tercih Ediliyor?

  • Almanya’da en çok tercih edilen bölümler, Hukuk, Ekonomi, İşletme, iktisat, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Mühendislik, Doğa Bilimleri ve Tıp’tır.
  • Mühendislik dalları içinde ise daha çok, Endüstri, Bilgisayar, Makine, Elektronik, Otomotiv, Uçak, Nano teknoloji ve Yenilenebilir enerji mühendislikleri tercih edilir.