GMAT Sınavı Nedir? GMAT Sınavının Yapısı Nasıldır?

Lisansüstü Yönetime Geçiş Sınavı veya GMAT, işletme okulu başvuru sürecinin önemli bir parçasıdır.

GMAT, küresel olarak işletme programlarından (MBA) mezun olmak için genellikle gerekli olan çoktan seçmeli, bilgisayar tabanlı ve bilgisayara uyarlanabilir standartlaştırılmış bir sınavdır.

GMAT, işletme okullarına, başvuru sahiplerinin lisansüstü düzeydeki akademik çalışmalara hazır olma durumunun ortak ölçütlerini sağlamak için test uzmanı GMAC tarafından geliştirilmiş ve yönetilmiştir.

İşletme okulu kabul komiteleri, bir MBA programının zorluklarına hazır olup olmadığınızı değerlendirmek için GMAT puanınıza, iş deneyimi, akademik kayıt ve destekleyici materyallere bakar.

Bilgisayarın kullanıldığı teknolojinin geliştiği yerlerde bilgisayar ile teknolojinin gelişmediği bilgisayarın kullanılmadığı bölgelerde ise kağıt üzerinde yapılmaktadır.

GMAT Sınavının Dört Bölümü

1.Analitik Yazma Değerlendirmesi: Eleştirel düşünme ve fikirlerinizi iletme yeteneğinizi ölçer
2.Entegre Akıl Yürütme: Birden çok biçimde sunulan verileri analiz etme ve bilgileri değerlendirme yeteneğinizi ölçer
3.Nicel Akıl Yürütme: Muhakeme becerilerini kullanarak verileri analiz etme ve sonuç çıkarma becerinizi ölçer
4.Sözlü Akıl Yürütme: Yazılı materyali okuma ve anlama, argümanları değerlendirme ve yazılı materyali standart yazılı İngilizceye uyacak şekilde düzeltme becerinizi ölçer

Toplamda, isteğe bağlı iki ara da dahil olmak üzere testin tamamlanması 3 1/2 saatten biraz daha kısa sürer.

GMAT Sınavının Yapısı

Deneyim Alma Deneyiminizi Kontrol Edin

Test merkezinize geldiğinizde, sınavınızın bölüm sıralaması için üç seçenekten birini seçme esnekliğine sahip olursunuz:
1.Analitik Yazma Değerlendirmesi, Bütünleşik Akıl Yürütme, Nicel, Sözel
2.Sözel, Nicel, Bütünleşik Akıl Yürütme, Analitik Yazma Değerlendirme
3.Nicel, Sözlü, Bütünleşik Akıl Yürütme, Analitik Yazma Değerlendirmesi

Bu seçim, güçlü yönlerinize ve test tercihlerinize göre GMAT sınavına girmeniz için size daha fazla kontrol ve esneklik sağlar.

GMAT Ne Zaman Alınmalı?

MBA ve diğer işletme programlarının çok çeşitli son başvuru tarihleri olduğundan, ilgilendiğiniz programları önceden araştırmak ve GMAT puanınızın en erken son tarihinize kadar zamanında raporlanmasını sağlamak isteyeceksiniz.

GMAT puanınız beş yıl için iyidir.

Birçok MBA programının, son derece rekabetçi programlarda 1. Tur için Eylül ayı kadar erken bitebilen ve 3. Tur veya hatta 4. Tur için takip eden Nisan veya Mayıs tarihine kadar geç gidebilen “turlarda” başvuruları kabul ettiğini unutmayın.

GMAT Sınavı Bilgisayara Uyarlanabilir Mi?

GMAT’ın Nicel ve Sözel Akıl Yürütme bölümleri bilgisayara uyarlanabilir, yani testin zorluğu gerçek zamanlı olarak yetenek seviyenize göre uyarlanır.

Bu özellik, sınavın potansiyelinizi daha yüksek bir hassasiyetle değerlendirmesine ve işletme okullarının güvendiği puanları vermesine olanak tanır.

İşleyiş şekli şöyledir: Sözlü veya Sayısal bölümlerde aldığınız ilk soru orta zorlukta olacaktır.
Siz her soruyu yanıtlarken, bilgisayar cevabınızı puanlar ve sonraki soruyu seçmek için önceki sorulara verdiğiniz yanıtların yanı sıra onu kullanır. İlk soruyu doğru cevaplarsanız, bilgisayar genellikle size daha zor bir soru verecektir.

İlk soruyu yanlış cevaplarsanız, bir sonraki sorunuz daha kolay olacaktır. Bu süreç, siz bölümü tamamlayana kadar, daha önce cevaplanan tüm sorulara verilen yanıtları kullanarak devam eder; bu noktada, bilgisayar bu konudaki yeteneğinizi doğru bir şekilde değerlendirir.

Sorulara cevaplarınızı atlayamayacak, geri dönemeyecek veya değiştiremeyeceksiniz. Bunun nedeni, bilgisayarın bir sonrakini seçmek için her soruya verdiğiniz yanıtı kullanmasıdır.

GMAT'ı Almanın Maliyeti Nedir?

GMAT‘ı almanın maliyeti 225 $ ‘dır ve seçtiğiniz beş programa puan raporları göndermeyi içerir.

GMAT’a girmek için doğru zamanı ve sizin için doğru sınav hazırlığını seçmeniz önemlidir, böylece ücreti birden fazla ödemek zorunda kalmazsınız.

Administrator