HOLLANDA ÜNİVERSİTELERİ

DELFT TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ – DELFT UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

Hollanda’da lisans eğitimi almayı düşünen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği Delft Teknoloji Üniversitesi, ülkenin güneyinde yer alan Delft şehrinde 1842 yılında kurulmuştur. Üniversite, 2018  QS Dünya Ranking listesinin dünya başarı sıralamasında 54., Hollanda üniversiteleri arasında 1. sırada bulunmaktadır.  2500 bilim adamıyla ülkenin en büyük ve en geniş kapsamlı teknik üniversitesi olan Delft; tasarım, mühendislik ve bilim alanlarında 8 fakülte ve 14 lisans programıyla öğrencilerine İngilizce olarak hizmet verir.

[read more]

Fizik ve kimya dallarında 3 Nobel ödülü sahibi üniversitenin Lisans  programlarına başvuru yapmak isteyen yabancı öğrencilerin, lise diplomalarının eş değer sayılabilmesi için matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinden sınava katılmaları ve başarılı olmaları gerekmektedir. Okulun öğrenim ücretleri  AB vatandaşı olmayanlar için BSc (Lisans) dallarında 10.000 Euro, Yüksek Lisans (MSc) dallarında 16.000 Euro’dur.

Üniversitede Bulunan Lisans Programları

 • Uygulamalı Yer Bilimleri
 • Uygulamalı matematik
 • Uygulamalı Fizik
 • Mimari
 • İnşaat mühendisliği
 • Klinik Teknoloji
 • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Endüstriyel Tasarım Mühendisliği
 • Yaşam Bilimi ve Teknolojisi
 • Deniz Teknolojisi
 • Makine Mühendisliği
 • Moleküler Bilim ve Teknoloji
 • Nanobiology
 • Sistem Mühendisliği, Politika Analizi ve Yönetimi

AMSTERDAM ÜNİVERSİTESİ – UNİVERSİTY OF AMSTERDAM

Hollanda’nın ve Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Amsterdam Üniversitesi 2018  QS Dünya Ranking listesinde 58. sırada bulunmaktadır. Amsterdam Üniversitesi, bir araştırma üniversitesidir. Hollanda’nın en eski 3. üniversitesidir ve 1632 yılında kurulmuştur. Okulda, Beşeri Bilimler, Sosyal ve Davranış Bilimleri, Diş Hekimliği, Ekonomi ve İşletme, Hukuk, Tıp, Sosyal Bilimler olmak üzere 7 fakülte bulunmaktadır. Akademik çalışmalara verdiği önemle tanınan okul, her yıl 100’den fazla ülkeden araştırmacıya ve akademisyene kapılarını açar. Üniversite 30.000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitenin kampüs binaları, kütüphaneleri ve her turlu idari biriminin bulunduğu yerleşkeler şehrin farklı bölgelerinde dağınık olarak yayılmıştır. Üniversite, Aktüeryal bilim, İş idaresi, İletişim Bilimi, Ekonometri ve Yöneylem Araştırması, Ekonomi ve İşletme Ekonomisi, İngiliz Dili ve Kültürü, Avrupa Çalışmaları, Liberal Sanatlar ve Bilimler (Amsterdam Üniversitesi Koleji), Dilbilim, Edebi ve Kültürel Analiz (Edebiyat Araştırmaları), Medya ve Bilgi, Politika Bilimi, Siyaset, Psikoloji, Hukuk ve Ekonomi, Psikoloji, İşaret Dili Dilbilim (Dilbilim), Sosyoloji gibi İngilizce lisans, Sanat ve Kültürden, Kimya ve Biyolojiye, İş Yönetimi ve Ekonomiden, İletişim Bilimleri ve Medya çalışmalarına kadar 200′ yakın alanda yüksek lisans programı sunulmaktadır. Lisans bölümlerin ortalama yıllık ücretleri 8.000 Euro ile 12.000 Euro arasında, yüksek lisans programları ise 13.000 Euro ile 21.000 Euro arasında değişmektedir.

EINDHOVEN TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ  – EINDHOVEN UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, uluslararası bir prestije sahip olan araştırma odaklı, tasarım temelli bir teknoloji üniversitesidir. Öğrencilerine mühendislik bilimi, teknoloji alanlarında akademik eğitim imkanları sunar. Önde gelen üniversitelerle uluslararası bağlantıları vardır. Öğrencilerine Hollanda dışında bir üniversitede dönemlik eğitim alma imkanı sunar. Üniversite, özellikle sağlık, enerji ve hareketlilik alanlarındaki toplumsal sorunlar üzerine çalışmalara odaklanmıştır. Hollanda’nın teknolojik kalbi sayılan Brainport’un en üst düzey teknoloji bölgesinde yer almaktadır. Bölgedeki yüksek teknoloji şirketleri ve organizasyonları ile olan ilişkileri sayesinde öğrencilerine staj, mezuniyet projeleri ve iş imkanları açısından büyük fırsatlar sunar. Aşağıdaki Lisans programları İngilizce dilinde yürütülmektedir: Uluslararası öğrencilerin kabulünde lise eğitiminin son iki yılında Matematik, Kimya ve Fizik derslerinde yüksek not ortalaması talep edilmektedir. AB vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler için lisans programları 10.000 Euro, Master programları 15.000 Euro’dur.

 

 • Uygulamalı Matematik
 • Uygulamalı Fizik
 • Mimarlık, kentleşme ve yapı bilimleri
 • Otomotiv
 • Kimya mühendisliği ve kimya
 • Bilgisayar bilimi ve mühendisliği *
 • Veri Bilimi
 • Elektrik Mühendisliği
 • Endüstriyel Tasarım*
 • Endüstri Mühendisliği*
 • Psikoloji ve Teknoloji
 • Sürdürülebilir Yenilik

UTRECHT ÜNİVERSİTESİ – UTRECHT UNIVERSITY

1636 yılında kurulan Utrecht University, Avrupa’nın en saygın uluslararası araştırma üniversitelerinden biridir. Hollanda’nın kalbinde, Utrecht şehrinde yer alan eğitim kurumu 7 fakülte, 45 lisans ve 90’ı uluslararası master programları ile Hollanda’nın en geniş yelpazede eğitim programlarına sahip okuludur. Üniversite hem kampüs yaşamı, hem de uluslararası öğrencilere sunulan danışmanlık ofisi sayesinde yabancı öğrencileri evlerinde hissettirecek bir samimiyete sahiptir. Üniversitenin akademisyenleri ve mezunları 12 Nobel Ödülü alırken, Utrecht Üniversitesi öğrencilerine sunduğu mesleki gelişime dayalı öğretim anlayışı ile de dikkat çeker. Hollanda’da lisans eğitimi almak isteyenlerin ilk tercihi olan üniversite 118 ülkeden çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Üniversitenin zengin kütüphanesi Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Murathan Mungan gibi Türk yazarların kitaplarına da ev sahipliği yapar.

LEİDEN UNİVERSİTY

1575 yılında Hollanda İsyanı’nın lideri olan Prens William tarafından kurulan eğitim kurumu, ülkenin en eski ve Avrupa’nın lider uluslararası araştırma üniversitelerinden biridir. Arkeoloji, hukuk, tıp ve bilim başta olmak üzere 7 fakülteden oluşan okul, küresel saygınlığa sahip çok kültürlü öğrenci profili ve kariyer olanakları ile dikkat çeker. Aralarında Nelson Mandela, Albert Einstein ve Winston Churchill’in de olduğu çok sayıda ünlü mezuna sahip üniversite; fizik, kimya, tıp ve ekonomi gibi konularda 16 kez Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

UNIVERSITY OF GRONINGEN

University of Groningen, tarihi 1600’lere kadar uzanan Hollanda’nın en eski ve büyük, uluslararası çapta araştırma üniversitelerinden biridir. Özellikle sağlıklı yaşlanma, enerji ve sürdürülebilir toplum konularında araştırmaları hedef alarak öğrencilerine bilimsel bulgulara dayalı eğitim veren Groningen’de çok sayıda ödül almış akademisyenin yanı sıra Hollanda’nın ilk kadın öğrencisine ve ilk kadın öğretim görevlisine sahiptir. Üniversite Sanat, ekonomi ve işletme, bilim ve mühendislik, hukuk alanlarında 11fakülte ile İngilizce eğitim veren sayısız lisans ve lisansüstü programları mevcuttur. Aynı zamanda 3000’den fazla uluslararası öğrencisiyle Hollanda’nın Groningen şehrinde yer alan okulun kampüs ve konaklama seçenekleri göz doldurur. Groningen Üniversitesi’nin burs imkanlarına bu linkten göz atabilirsiniz.

MAASTRICHT UNIVERSITY

Times Higher Education tarafından 2017 yılı en iyi eğitim veren genç üniversiteler listesinde 6. sırada yer almıştır. Eğitim kurumu, Hollanda’nın en eski ve büyüleyici şehirlerinden biri olan Maastrich’te, 1976 yılından kurulmuş bir kamu üniversitesidir. Eğitimde yenilik ve araştırmaya odaklanan üniversite mezunları; Belçika, Çin, İngiltere, Türkiye, Amerika ve Dubai’de çalışma imkanı bulurlar.

ROTTERDAM ERASMUS ÜNİVERSİTESİ – ERASMUS UNIVERSITY ROTTERDAM;

1913 yılında kurulmuş uluslararası bir araştırma üniversitesidir. 7 fakülte ve 2 enstitüden oluşan okulda, akademisyenler ve öğrenciler; sağlık, yönetim, kültür gibi konularda Hollanda’nın en iyi eğitim kurumları olan Delft Teknoloji Üniversitesi ve Leiden Üniversitesi ile akademik işbirliği içinde çalışmalarını yürütmektedirler. Canlı ve modern bir kampüse sahip Erasmus Rotterdam Üniversitesi, 100’den fazla farklı milletten öğrenciye ev sahipliği yapar.

[/read]

Administrator