Hollanda’da Dil Eğitimi

Hollanda dil konusunda ana dili olan Flemenkçe dünyada yaklaşık 25 milyon kişi tarafından resmi dil olarak konuşulan, Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olmaktadır. Bu ülkeler arasında Hollanda, Surinam ve Belçika gelir. Dil yapı itibariyle Almanca’ya çok benzemektedir. Bu dillerden birini bilmeniz halinde diğerini de öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.

Dil eğitiminde başlangıç seviyelerinde dersler İngilizce ve Flemenkçe’dir. Dersler ilerledikçe tüm eğitim Flemenkçe’ye kayar. Kurslar her iki ayda bir başlamaktadır ve kayıt için en az iki ay önceden kayıt yapılması gerekmektedir.

Dil eğitiminin ardından üniversite veya yüksek lisans devam etmek kolaydır. Dil eğitimi alan öğrencilere okulların tanıtımlarının bulunduğu broşürler eğitimleri esnasında dağıtılır.

 

Eğitimlerde konuşma pratiği dersleri de yapılır. Kelimeleri telaffuz, etkin ve rahat konuşma konusunda ilerlemelerine yardımcı olan bu programlarda konuşulanları anlama, kendini anlatma gibi teknikleri geliştirmek açısından cümle tekrar teknikleri kullanılır. Soru cevap formantında ki derslerde ise öğrencilere zıt kelimeler hakkında eğitim verilir böylece bir hikayeyi özetlemeleri veya bir hatıralarını anlatmada oldukça fayda sağlamaktadır.

 

Konaklama olarak diğer birçok yerde de olduğu gibi aile yanı veya yurt, otel seçenekleri değerlendirilebilir. Özellikle dil eğitimi için aile yanı konaklama diğer opsiyonlara göre daha fazla önem taşır. Daha az masraflı olmasının dışında, aile ile beraber kalınacağı için okul dışında sürekli eğitimini aldığınız dilin pratiğini yapmak, o ülkenin kültürünü daha yakından tanımak, konuşup anlaşmak için dil bilgisi limitlerinizi zorlamayı gerektireceğinden aile yanı konaklama en uygun seçimdir. Tek kişilik veya iki kişilik odalar seçilebilir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanır. Alerji olduğunuz veya farklı kültür ve inançlardan dolayı istemediğiniz yiyecekler (özellikle et içeren yemekler) önceden aileye bildirilir. Ailelerin kontrolleri okullar tarafından yapılır. Öğrencinin anlaşamamazlık, memnuniyetsizlik gibi durumlarında aile değiştirilebilir.

 

Hollanda’da bulunan özel dil kursları, ülkemizinde aralarında bulunduğu bazı ülkelerden gelen kayıt taleplerine sadece başvuru yapan kişin Schengen vizesi olması veya AB vatandaşlığı olması durumunda olumlu yanıt vermektedirler. Bu nedenle dil kursuna kayıt olmak isteyen kişilerin öncesinde Schengen vizesine sahip olması gerekmektedir.

Administrator