Hollanda’da Yüksek Lisans

Yüksek lisans imkanları oldukça yüksek olan toplumsal eğitim seviyesi en gelişmiş ülkelerden biri olan Hollanda, bünyesinde barındırdığı farklı kültürlerle dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Kaliteli eğitim sisteminin yanında dev firmaların bulunması eğitim için Hollanda’yı cazip kılan etkenler arasındadır.

Anadili Flemenkçe’nin dışında artık hemen her bölümde İngilizce eğitimler de mevcuttur. Eğitim kurumları dünya sıralamalarında yer almış ve uygun maliyetlidir.

Hollanda’da akademik sene öğrencinin topladığı krediler ile belirlenir. Öğrenci okuduğu bölüme göre belli kredi notunu elde etmiş olması gerekir. Üniversiteden mezun olurken uygulanan tez sistemi, yüksek lisans içinde geçerlidir.

Kaliteli eğitiminin yanı sıra, ülkenin merkezi konumundan dolayı boş vakitlerinizde, hafta sonlarında, Avrupa’nın bir çok ülkesini gidip gezme şansına da sahipsiniz. Yaşam giderlerinin uygun seviyede olması, ulaşım aracı olarak bisikletin çok yaygın olması, genel olarak bir çok şehrin öğrenci şehri olması gibi etkenler eğitim için Hollanda’yı cazip kılan diğer etkenlerdir.

Yaşam maliyeti yıllık ortalama 6.000 EUR civarındadır. Hollanda’da üniversite veya master programlarına katılan öğrenciler üniversitenin 2. ve 3. sınıflarında Hollanda’daki firmalarda çalışma şansını bulurlar. Üniversitelerden lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olan yabancı öğrencilere 1 yıllık geçici çalışma izni tanınır.

Yüksek lisans eğitiminin 5.000-10.000 EUR gibi uygun fiyatlarda olmasının yanında başarılı öğrencilere kısmi veya tam burs sağlanabilir. Bunun yanında öğrenciler eğitimleri sırasında yarı zamanlı olarak çalışma imkanına da sahiplerdir.

Administrator