IB Programı Nedir? IB Sınavları Nelerdir?

Bir lise seçerken bazı öğrencilerin dikkate aldığı faktörlerden biri, Uluslararası Bakalorya (IB) programı olup olmadığıdır.

IB programı, genellikle Advanced Placement (AP) programıyla karşılaştırıldığında, öğrencilerin lisedeyken üniversite düzeyinde dersler almalarına olanak tanır.

COVID-19 Nedeniyle 2020 IB Değişiklikleri

COVID-19 (koronavirüs) salgını nedeniyle, Mayıs 2020 IB sınavları iptal edildi ve kapatılan okullar için kurs süreleri uzatıldı.

IB Programının Faydaları Nelerdir?

IB programının başlıca faydalarından biri, üniversiteye akademik hazırlık sağlamasıdır.

 IB kurslarının disiplinler arası olduğu, büyük ölçüde bağımsız düşünmeyi gerektirdiği ve sözlü sunumlar ve orijinal araştırmalar, yani üniversite derslerinin tüm özellikleri olduğu bilinmektedir.

Özellikle tam IB Diplomasını kazanırsanız, IB kurslarınız matematikten İngilizceye, tarihe ve bilime kadar pek çok konuda zorlu dersler aldığınızı ve üniversite düzeyinde dersleri yönetebildiğinizi göstermenin harika bir yolu olacaktır.

Daha önce belirtildiği gibi, kolejler size en gelişmiş dersleri aldım görmek istiyorum size sunulan. Ve IB almak tam da bunu yapmanın harika bir yoludur.

Üniversiteye hazırlanmanın yanı sıra, IB sınavlarını geçerek üniversite dersleri için kredi alabilirsiniz.

Yine, kredi kazanmak için tam IB Diplomasını tamamlamanıza gerek yoktur, bu nedenle IB Diplomasını programınıza uyduramayacağınızı düşünüyorsanız, birkaç bireysel IB dersi almanız yine de faydalı olabilir.

Ne yazık ki, IB sınavına girmek ucuz değil. Bir var sınav başına $ 119 ücreti. Bu çok para olsa da, aynı başlangıç ​​düzeyinde üniversite kursu için ödeyeceğiniz harçtan çok daha az.

Birçok okulun IB için kendi mali yardım programları da vardır. IB maliyetleri hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

IB Programındaki 6 Temel Ders Nelerdir?

Tam IB Diplomasını kazanmak için , her biri 1-5. Gruplardan biri ve 6. gruptan biri veya 1-4. Gruplardan bir yedek olmak üzere altı dersten ders almanız gerekir :

  • Grup 1: Dil ve Edebiyat Çalışmaları (Amerikalı öğrenciyseniz büyük olasılıkla bir İngiliz edebiyatı kursu)
  • Grup 2: Dil Edinimi (yabancı dil kursu)
  • Grup 3: Bireyler ve Toplumlar (tarih, ekonomi, coğrafya vb.)
  • Grup 4: Bilimler (biyoloji, kimya, fizik vb.)
  • Grup 5: Matematik
  • Grup 6: Sanat (dans, tiyatro, görsel sanatlar vb.)

Diploma alabilmek için üç ila dört konu Yüksek Düzeyde, geri kalanı Standart Düzeyde alınmalıdır. Yüksek Seviye kursları daha zordur IB, HL kursları için minimum 240 saat ve SL kursları için 150 saat eğitim süresi önerir.

Bazı okullar, öğrencilerin bir kursun SL veya AP versiyonunu önce ve HL versiyonunu ikinci olarak almasını sağlayarak HL gerekliliklerini yerine getirir ve böylece iki yıllık bir sıra oluşturur.

Örneğin, AP İngiliz Edebiyatını kıdemsiz olarak ve ardından HL IB İngilizceyi son sınıfta alabilirsiniz.

Ayrıca, IB programları olan birçok lisenin, takip edilecek çok şey olduğu için öğrencilerin tüm gereksinimleri karşılamasına yardımcı olmak için dört yıllık planlar önerdiğini unutmayın.

Bu nedenle, kendi başınıza bir sürü program planlaması yapmanız gerekmeyecek.

Okulunuzun veya ilgilendiğiniz bir okulun bir IB programı varsa, IB sınıf sekanslarını tavsiye edip etmediklerini öğrenmek için rehberlik danışma bürosuyla iletişime geçin.

Hangi liseye gideceğinize karar verirseniz veya IB dersleri alıp almayacağınıza karar veremezseniz bu size yardımcı olabilir.

IB Sınavları Nelerdir?

Bu altı temel sınıfın her biri için ayrıca bir IB sınavına girmeniz gerekir. IB sınavları Mayıs ayında (veya güney yarım küre okulları için Kasım ayında) yapılır.

İki bölümü vardır: bir dış değerlendirme ve bir iç değerlendirme. Dış değerlendirme, daha geleneksel sınav bölümüdür ve tipik olarak aynı gün veya arka arkaya birkaç gün yapılan iki veya üç “kağıt” dan oluşur.

Bir makale esasen bir sınav bölümüdür ve genellikle çoktan seçmeli, kısa yanıtlı, genişletilmiş yanıtlı ve veri veya vaka analizi sorularının bir kombinasyonuna sahiptir.

IB sınavında cevaplar arasında çok fazla zaman harcamayacaksınız.

Kağıtlar bağımsız sınav görevlileri tarafından derecelendirilir. AP sınavlarının sertifikalı AP notlandırıcıları tarafından nasıl derecelendirildiğine benzer şekilde.

Dahili değerlendirmeler ise öğretmen tarafından yapılır. Bunlar sözlü sunumları, pratik çalışmaları (yazılı bir laboratuvar raporu gibi) veya diğer yazılı çalışmaları içerebilir.

Dahili değerlendirmelerin yaklaşık% 5’i veya daha fazlası, IB tarafından atanan bir moderatör tarafından derecelendirilecek ve bu moderasyona bağlı olarak, okuldaki o dersin derecelendirme eğrisi belirlenecektir.

IB sınavları 1-7 arasında derecelendirilir, 6 ve 7 A olarak kabul edilir ve 4 ve üstü herhangi bir sınav genellikle geçer puan olarak kabul edilir (IB resmi geçer notları belirlemese de). Çoğu kolej, 5 ve üzeri puanlar için IB kredisi verir.

IB Diplomasını kazanmak için, gereken minimum 24 puanı almak üzere her sınavdan ortalama 4 puan almanız gerekir. Sen edebilirsiniz IB sınavları hakkında daha fazla bilgi edinmek IB web sitesinde.

IB Programındaki 3 Temel Gereklilik Nelerdir?

IB sınıfları ve sınavlarına ek olarak, öğrencilerin IB Diploması kazanmak için tamamlamaları gereken üç temel koşul daha vardır.

Bunlar Genişletilmiş Deneme, Bilgi Teorisi sınıfı ve Yaratıcılık, Etkinlik, Hizmet projesidir.

1. Genişletilmiş Deneme

2. Bilgi Kuramı (TOK) Sınıfı

3. Yaratıcılık, Etkinlik, Hizmet (CAS)

Administrator