İrlanda’da Üniversite

Son yıllarda okumak ve çalışmak için dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak değerlendirilen İrlanda, samimi ve konuksever insanlardan oluşan genç nüfusu, teknoloji odaklı dinamik, canlı ve modern yaşamı ile yabancı öğrenciler için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.Kişi başına düşen milli gelir bakımından dünyanın en zengin 10 ülkesi arasında yer alan İrlanda, 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en gelişmiş 6. ulusu olarak seçilmiştir.

İrlanda’nın resmi dili hem İrlandaca hem de İngilizcedir ve ülkenin çoğunluğu İngilizce konuşur. Geniş bir kültürel ve sanatsal alt yapıya sahip olan İrlanda’da müzik, sinema, edebiyat ve bilim alanlarında birçok ünlü sima bulunmaktadır.

İrlanda, dünyanın en büyük ve en iyi şirketlerinin bazılarının kilit stratejik araştırma tesislerini bulunduğu ülkelerden biridir.  Dünyadaki en etkin çok uluslu şirketlerden bir kısmı İrlanda’daki üniversitelerle ortaklaşa araştırma projeleri çalışmalarında bulunurlar.

İrlanda Hükümeti, İrlanda yüksek öğretim kurumlarına yıllık 782 milyonun üzerinde yatırım yapmaktadır. İrlanda’daki yüksek öğrenim kurumları bu fonlamanın etkisiyle, giderek artan sayıda alanda dünyada lider konuma yükselmektedir. İrlanda üniversite eğitim standartlarının yüksek olması ve İrlanda’da üniversite fiyatlarının uygunluğu nedeniyle, yurtdışı üniversite eğitiminde uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. 5 milyona yakın nüfusu olan İrlanda’da yüksek öğrenime kayıt oranı % 83.78 civarındadır.

İrlanda’da Yüksek Öğrenim Sistemi

İrlanda’daki yüksek öğrenim sistemi İngiliz eğitim sistemine çok benzemektedir. Lisans eğitimi genel olarak 3 yıldır. Veterinerlik, mimarlık ve diş hekimliği beş, tıp ise altı yıl sürmektedir. Bazı üniversitelerde lisans ve yüksek lisans eğitimi birleşik olarak sunulur ve eğitim sonunda yüksek lisans derecesi ile mezun olunur. Uluslararası öğrencilerin yüksek öğretime giriş şartları, her kurum tarafından ayrı ayrı belirlenir ve genellikle öğrencinin ulusal sınav performansına ve İngilizce dil yeterliliği dikkate alınır.

İrlanda’da yüksek öğretim sistemi, üniversiteler, teknoloji enstitüleri ve eğitim kolejleri ve özel bağımsız kolejlerden oluşur. Öğrencilere mesleki belge, sertifika ve diploma sunan Özel Kolejler teknoloji dallarının yanında ayrıca sağlık, eczacılık, medya, tekstil, pazarlama ve daha pek çok konuda çok çeşitli mesleki program eğitimleri verirler.

Sayısı 14’ü bulan Teknoloji enstitülerinde işletme, mühendislik, sanat ve dil bilimi üzerine sertifika ve diplomalar sunulmaktadır.

Öğretmenlik eğitimi almak isteyen adayların tercih ettiği eğitim kolejlerinde 3 yıllık lisans ve 18 ay yüksek lisans programları yer almaktadır.

2018 QS World University Rankings’de dünyanın en iyi 700’ü arasında İrlanda’nın yedi devlet üniversitesi ve 14 teknoloji enstitüsünden biri yer almaktadır. İrlanda’da ayrıca 200 öğrenciye sahip küçük Burren Sanat Koleji’nden, 9.000 öğrenciye sahip olan Dublin Business School’a kadar farklı özelliklere sahip özel sektör kolejleri bulunmaktadır.

Üniversite Eğitiminde Neden İrlanda?

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birinde üniversite eğitimi,
Eğitim sistemine yapılan yatırımlardan faydalanma olanağı,
5000’den fazla uluslararası kabul görmüş program seçeneği,
Dünyanın önde gelen programlarında birinci sınıf araştırma olanakları,
İrlanda’da bulunan dünyanın önde gelen küresel şirketlerinde kariyer fırsatı,
Avrupa’nın en girişimci ülkesinde hayallerinizi gerçekleştirme imkanı,
161 ülkeden 35.000 uluslararası öğrenciyle geniş kültürel canlılık,
İngilizce konuşulan dünyanın en samimi ve en güvenli ülkelerinden birinde yaşam tecrübesi,

İrlanda’da Üniversiteye Başvuru Koşulları

A Level ve Foundation Eğitimi

A Level diploması Amerika, Avustralya, Birleşik Krallık gibi ülkelerde bir anlamda üniversite hazırlığına denk gelen lisenin son iki yılında verilen eğitim sonrasında verilen lise diplomasıdır Bu diploma dünyada uluslararası geçerliliğe sahip en önemli sertifikasyonlardan bir tanesidir.

İngiltere’de liseden mezun olan bir öğrenci de üniversitelere başvurularını A Level diploması ile yapmaktadır.

Ülkemiz lise diploması Amerika, Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada gibi ülkelerde kendi lise eğitimlerine göre denk kabul edilmemektedir.  Bu nedenle Türkiye’de liseden mezun olan öğrencilerinin bu gibi ülkelerde lise mezunu sayılabilmeleri için söz konusu ülkelerde ‘foundation year’ olarak adlandırılan bir eğitim almaları gerekmektedir. Foundation eğitimi tamamlandığında üniversitede lisans eğitimine başlanabilmektedir. A Level diploması ise dünyanın tamamında denk kabul edilmektedir denilebilir.

A Level diplomaları öğrencinin aldığı dersler bazındadır.  A Level ‘ın açılımı Advanced Level’dır, ileri seviye anlamına gelmektedir. Örneğin bir öğrencinin Matematik dersinden A Level diplomasına sahip olması o öğrencinin ileri seviye matematik bilgisine sahip olması anlamına gelmektedir. Ülkemizden farklı olarak İrlanda ve İngiltere gibi ülkelerde lisans süresi 3 yıldır. A Level diploma notu ise üniversiteye yerleşme için temel kriterdir. Üniversiteler öğrenci kabulünde genellikle öğrencinin 3 dersten A Level diplomasına sahip olmasını istemektedir.

Türkiye’deki lise mezunları, İrlanda’da üniversite eğitimi almak istediklerinde A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden Foundation eğitimine alınırlar. Foundation (Uluslararası Hazırlık Yılı (IFY), lisans programlarına katılmak isteyen uluslararası lisans öğrencilerinin üniversiteye girişe hazırlamak için katıldığı bir programdır. Foundation eğitimi bir anlamda yoğunlaştırılmış A Level eğitimidir. Ancak tam olarak bu eğitimin yerine geçmez. Program 7-9 ay boyunca yürütülür ve akademik çalışma, yoğun İngilizce dil hazırlığı, çalışma becerileri ve kültürel yönelimi birleştirir. Foundation eğitimi sırasında, Mühendislik, Fen Bilimleri, Eczacılık, İşletme, Muhasebe ve Ekonomi, Hukuk, Sosyal Bilimler, Psikoloji ve Medya, Sanat ve Tasarım, Bilgisayar Bilimleri üzerine eğitim alınabilir. Üniversitede de aynı bölümlere devam edilebilir.

Foundation Programı Kabul Şartları Nedir?

İrlanda’daki üniversite ve kolejler bünyesinde sunulan Hazırlık Programlarına kabul edilmek için yüksek dereceli bir lise diploması ile ve( B2) orta seviyede İngilizce bilinmesi gereklidir.  İngilizce dil seviyenizi TOEFL, IELTS veya PTE sınavlarından birine girerek kanıtlamanız istenir. İngilizce seviyesi yeteri olmayan öğrenciler ayrıca İngilizce hazırlık eğitimi alabilirler.

Foundation programını başarıyla tamamlayan öğrenciler İngiltere ve İrlanda’da bulunan üniversitelere giriş hakkı kazanır. Alternatif olarak Türkiye’de herhangi bir lisans programının birinci sınıfını başarıyla tamamlamış olan öğrenciler, İrlanda’daki üniversitelere başvuru hakkı kazanırlar.

Foundation Program Seçenekleri Nelerdir?

 • İşletme
 • Hukuk
 • Mühendislik
 • Tıp Fakültesi
 • Fen Bilimleri

Foundation programı ücretleri nedir?

İrlanda’da İşletme, Hukuk, Mühendislik, Science üniversite hazırlık program ücretleri 13.000 Euro, Tıp Fakültesi hazırlık programı ücreti ise 15.000 Euro dolaylarındadır. Hazırlık Öncesi İngilizce Ücretleri 3 ay için 2.500 Euro, 6 ay için 4.800 Euro’dur.

İngilizce Dil Gereksinimleri

İrlanda’daki üniversitelerde dersler İngilizce olarak okutulur. Yurtdışından gelen öğrencilerin İrlanda’daki üniversitelere kabul edilmek için İngilizce konuşma ve yazma kabiliyetlerini kanıtlamaları gerekir.

Yabancı öğrenciler aşağıdaki niteliklerden biriyle dil yeterliliklerini ispat edebilirler:

 • GCSE İngilizce Dil Sertifikası
 • University of Cambridge – İngilizce Sınav Sonucu
 • TOEFL
 • IELTS
 • Cambridge Yeterlilik Sınavı
 • Cambridge İleri Düzey
 • ARELS sözlü sınavı
 • ETAPP
 • PTE Akademik

Üniversiteler İngilizce dil yeteneği için kendi standartlarıyla da belirleyebilirler, bu nedenle sunulan belgenin onaylanması ve ihtiyaç duyulan minimum puanının öğrenilmesi için seçilen üniversiteyle iletişime geçilmesi gerekir.

Tıp Başvurusu – Lisans

Lisans seviyesinde bir Tıp diploması almak için başvuruluyorsa, Sağlık Meslekleri Kabul Testi’ni (HPAT) yapmanız gerekecektir.  Bu test bir adayın Sağlık Mesleklerinde çalışmak için potansiyel bir yeteneğe sahip olup olmadığını değerlendirmek için tasarlanmış bir seçim testidir.

Tıp Başvurusu – Yüksek Lisans

Lisansüstü Giriş Tıp Diplomasına başvuran adayların Yüksek Lisans Tıbbi Okul Kabul Testi (GAMSAT) girmesi gerekmektedir.

 

İrlanda’da Üniversite Ücretleri

AB/ EEA üyesi ülkelerin öğrencileri için Ücretler

AB vatandaşı öğrenciler, İrlanda’da lisans eğitimi için genellikle sınav kayıtları ve kulüp çalışmalarını destek kapsamında yılda 3.000 EURO civarında ödeme yapmaktadırlar. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen AB öğrencileri de öğrenim ücreti ödemek zorundadır. Bununla birlikte AB öğrencileri, AB üyesi olmayan öğrencilere göre daha düşük öğrenim ücretinden faydalanmaktadır. Her üniversite AB ve AB üyesi olmayan öğrencilerin ücretleri hakkında bilgi yayımlamaktadır.

AB üyesi olmayan öğrenciler için Ücretler

AB üyesi olmayan ülke öğrencileri İrlanda’daki üniversiteler ve kolejlerde öğrenim ücreti ödemek zorundadır. Öğrenim ücretleri,  kurumlar, programları ve süreye göre değişiklik gösterir.

AB üyesi olmayan öğrencilerin öğrenim ücretleri

Lisans dersleri Lisans derecesi için 9,000 – 45,000 EUR / yıl.

Yüksek Lisans ve Doktora Dersleri: 9,150 – 37,000 EUR / yıl.

Ücretler, seçtiğiniz çalışma alanına, programa ve üniversiteye bağlı olarak değişir.

AB Vatandaşı Olmayan Yabancı Öğrenciler İçin Ortalama Üniversite Ücretleri

Tıp ve Diğer Sağlık Alanları €45,000 – €52,000
Mühendislik €9,750 – €23,000
Bilim ve Teknoloji €9,750 – €22,000
Sanat ve Sosyal Bilimler €9,750 – €20,000
Ekonomi, İktisat €9,750 – €18,000

 

Administrator