İRLANDA’DA ÜNİVERSİTE

İRLANDA’DA ÜNİVERSİTE

Son yıllarda okumak ve çalışmak için dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak değerlendirilen İrlanda, samimi ve konuksever insanlardan oluşan genç nüfusu, teknoloji odaklı dinamik, canlı ve modern yaşamı ile yabancı öğrenciler için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.Kişi başına düşen milli gelir bakımından dünyanın en zengin 10 ülkesi arasında yer alan İrlanda, 2015 yılında Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en gelişmiş 6. ulusu olarak seçilmiştir.

Devamını Oku..

İrlanda’nın resmi dili hem İrlandaca hem de İngilizcedir ve ülkenin çoğunluğu İngilizce konuşur. Geniş bir kültürel ve sanatsal alt yapıya sahip olan İrlanda’da müzik, sinema, edebiyat ve bilim alanlarında birçok ünlü sima bulunmaktadır.

İrlanda, dünyanın en büyük ve en iyi şirketlerinin bazılarının kilit stratejik araştırma tesislerini bulunduğu ülkelerden biridir.  Dünyadaki en etkin çok uluslu şirketlerden bir kısmı İrlanda’daki üniversitelerle ortaklaşa araştırma projeleri çalışmalarında bulunurlar.

İrlanda Hükümeti, İrlanda yüksek öğretim kurumlarına yıllık 782 milyonun üzerinde yatırım yapmaktadır. İrlanda’daki yüksek öğrenim kurumları bu fonlamanın etkisiyle, giderek artan sayıda alanda dünyada lider konuma yükselmektedir. İrlanda üniversite eğitim standartlarının yüksek olması ve İrlanda’da üniversite fiyatlarının uygunluğu nedeniyle, yurtdışı üniversite eğitiminde uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. 5 milyona yakın nüfusu olan İrlanda’da yüksek öğrenime kayıt oranı % 83.78 civarındadır.

 

İrlanda’da Yüksek Öğrenim Sistemi

İrlanda’daki yüksek öğrenim sistemi İngiliz eğitim sistemine çok benzemektedir. Lisans eğitimi genel olarak 3 yıldır. Veterinerlik, mimarlık ve diş hekimliği beş, tıp ise altı yıl sürmektedir. Bazı üniversitelerde lisans ve yüksek lisans eğitimi birleşik olarak sunulur ve eğitim sonunda yüksek lisans derecesi ile mezun olunur. Uluslararası öğrencilerin yüksek öğretime giriş şartları, her kurum tarafından ayrı ayrı belirlenir ve genellikle öğrencinin ulusal sınav performansına ve İngilizce dil yeterliliği dikkate alınır.

İrlanda’da yüksek öğretim sistemi, üniversiteler, teknoloji enstitüleri ve eğitim kolejleri ve özel bağımsız kolejlerden oluşur. Öğrencilere mesleki belge, sertifika ve diploma sunan Özel Kolejler teknoloji dallarının yanında ayrıca sağlık, eczacılık, medya, tekstil, pazarlama ve daha pek çok konuda çok çeşitli mesleki program eğitimleri verirler.

Sayısı 14’ü bulan Teknoloji enstitülerinde işletme, mühendislik, sanat ve dil bilimi üzerine sertifika ve diplomalar sunulmaktadır.

Öğretmenlik eğitimi almak isteyen adayların tercih ettiği eğitim kolejlerinde 3 yıllık lisans ve 18 ay yüksek lisans programları yer almaktadır.

2018 QS World University Rankings’de dünyanın en iyi 700’ü arasında İrlanda’nın yedi devlet üniversitesi ve 14 teknoloji enstitüsünden biri yer almaktadır. İrlanda’da ayrıca 200 öğrenciye sahip küçük Burren Sanat Koleji’nden, 9.000 öğrenciye sahip olan Dublin Business School’a kadar farklı özelliklere sahip özel sektör kolejleri bulunmaktadır.

Üniversite Eğitiminde Neden İrlanda?

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birinde üniversite eğitimi,
Eğitim sistemine yapılan yatırımlardan faydalanma olanağı,
5000’den fazla uluslararası kabul görmüş program seçeneği,
Dünyanın önde gelen programlarında birinci sınıf araştırma olanakları,
İrlanda’da bulunan dünyanın önde gelen küresel şirketlerinde kariyer fırsatı,
Avrupa’nın en girişimci ülkesinde hayallerinizi gerçekleştirme imkanı,
161 ülkeden 35.000 uluslararası öğrenciyle geniş kültürel canlılık,
İngilizce konuşulan dünyanın en samimi ve en güvenli ülkelerinden birinde yaşam tecrübesi,

Administrator