İrlanda’da Konaklama ve Yaşam Giderleri

Konaklama Türleri

Öğrenci Yurdu

İrlanda’da konaklama öğrencilerin için farklı birçok alternatif bulunmaktadır. Bazı öğrenciler, kolejlerin çoğunda bulunan kampüs içi konaklamayı tercih etmektedir. Kampüs içi konaklama diğer konaklama türlerine göre daha pahalı ve daha zor bulunan bir tercihtir. Yurtta konaklamak, ülkeye ilk defa gelmiş ve okulda ilk senesi olan öğrenciler için iyi bir konaklama biçimidir.

4-8 kişilik öğrenci yurtlarında, genellikle, özel bir yatak odası, ortak mutfak, oturma odası ve banyo bulunmaktadır. Kampüsteki konaklama ücretleri, Eylül ve Şubat aylarında 2 taksitte ödenir.. Genellikle bir aylık kira depozito olarak önceden ödenir ve öğrenci ayrıldığında bu ücret iade edilir. Üniversiteler ve kolejlerin yurtları hakkında daha fazla bilgi ve başvuru süreçleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

Ev Kiralama

Tamamen bağımsız olmak isteyen öğrenciler kiralık ev konaklama türünü tercih edebilirler. Öğrenciler kira bedellerini aylık ve peşin olarak öderler. Ev sahibiyle kiracı arasında 9 veya 12 aylık sözleşme imzalanır. Dublin’deki (İrlanda’nın en pahalı kenti) fiyatlar ortak bir oda için ayda yaklaşık 300 € (£ 228), bağımsız stüdyo daireden ayda 700 € (532 €) arasında değişebilir.

Aile Yanı Konaklama

İrlanda’da öğrenciler için diğer bir konaklama türü de aile yanı (home stay ) konaklamasıdır. Evini öğrencilerle paylaşan İrlandalı bir aile ile kalındığında genelde 4 haftalık konaklama rezervasyon ücreti öncesinde ödenir. Bir aylık konaklama yaklaşık 700-800 Euro arasında değişmektedir.

Aile yanında konaklama isteyen öğrencilerin, kurs başlangıcından en az 2 gün önce İrlanda’ya gelmesi ve aile yanına yerleşmesi gerekir.

Alternatif Kiralama Yöntemleri

İrlanda’daki çoğu kolejin yurtdışından gelen öğrencilere uygun konaklama bulma büroları vardır. Konaklama, şehirlerdeki yerel gazeteler ve emlakçılar aracılığıyla da yapılabilir.  İnternetteki emlak kiralayan bazı siteler üzerinden de (Daft.ie veya MyHome.ie) konaklama bulmak mümkündür.

 

HousingAnywhere.com, uluslararası konut platformu adlı site, odasını kiralamak isteyen öğrenciler ile oda arayanlar arasında iletişim kurulmasını sağlar. HousingAnywhere rezervasyon sistemi, öğrenci gelişinden önce gideceği ülkedeki odayı seçip garanti altına aldığı için değişim ve uluslararası öğrenciler için idealdir. Bu sistem sayesinde öğrenciyseniz ve ve evinizi başka öğrencilerle paylaşmak istiyorsanız ek gelir elde ederek yaşam giderlerinizin bir kısmını rahatlıkla karşılayabilirisiniz.

İrlanda’da Öğrenci Yaşam Giderleri

İrlanda’daki yaşam giderleri seçilen üniversite, konaklama türü ve kişisel yaşam tarzınıza bağlı olarak aylık 600-1000 Euro arasında değişmektedir.

Aylık ve Yıllık Maliyetler

Gider Açıklaması Aylık Yıllık
Kira € 427 € 3843
Beslenme € 167 € 1503
Ulaşım € 135 € 1215
Kitaplar ve Sınıf Malzemeleri € 70 € 630
Giysiler / Tıbbi Giderler € 41 € 369
Mobil Hat € 31 € 279
Sosyal Hayat / Aktivite 75 € € 675
Öğrenci Ücreti € 333 € 3000
Genel Toplam € 1279 € 11.738

 

Vize İçin Gerekli Belgeler

İrlanda’da eğitim almak için yapılan başvuruları İrlanda Vatandaşlığa Kabul ve Göçmenlik Servisi, değerlendirir. Vizede istenen temel belgeler aşağıdaki gibidir. İrlanda’da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler için verilen vizeye C Eğitim Vizesi,   90 günden uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilere verilen vizeye D Eğitim Vizesi denir.

  • Tanınmış bir eğitimi kurumu tarafından sunulan kabul mektubu,
  • Ücretlerin ödenildiğine dair belge,
  • Yaşam masraflarını karşılayacak yeterli fonun kanıtı – (her yıl için en az 7.000 Euro’dur.)
  • Kursun bitiminden en az altı ay geçerli olan pasaport,
  • AB üyesi olmayan tüm öğrenciler için öğrenci vizesine başvururken sağlık sigortası,
  • İrlanda seyahat planınızı açıklayan bir dilekçe (Danışmanlarımızla birlikte hazırlanacaktır),
  • Son diploma veya çıkış belgesi ve transkript,
  • Varsa İngilizce eğitimini gösterir belgeler,

Uzun süreli vize başvurularında vizenin çıkması yaklaşık 3-6 hafta arası sürmektedir.

İrlanda’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri eğitim alacak öğrencilerin haftada 20 saat part-time çalışma hakları vardır. Eğitim sonrasındaki süreçte ise öğrenciler yaz döneminde tam zamanlı olarak haftada 40 saate kadar çalışabilmektedir. Öğrenciler dilerlerse 25 hafta dil eğitimi aldıktan sonra 8 hafta (2 ay) dil eğitimi almaksızın sadece çalışarak İrlanda’da kalabilme hakkında sahiptir. İrlanda’da eğitim almakta olan öğrenciler  kafeler, oteller restoranlar ve mağazalarda çalışabilirler. İrlanda’da çalışan öğrenciler aylık 800 ile 1000 Euro arasında kazanç elde edebilirler.

Administrator