İtalya’da Dil Eğitimi

İtalya’da dil eğitimi herhangi bir ülkede olduğu gibi orada yaşayarak, koşullarına alışarak gelişebilecek ve zamanla uzmanlaşılabilecek bir olaydır.

Akdeniz’in en güzel ve popüler ülkelerinden biri olan İtalya yılda 60 milyon gibi bir rakamla turistlerin uğrak yerlerinden olmuştur.  Her yıl o kadar çok turist uğrar ki, büyük şehirlerin otobüs kapasiteleri hesaplanır ve fazla kişi alınmaz. Rezervasyonu olmayan turistler şehre dahi alınmıyor.

 

İtalya’nın diğer ülkelerden önce çıkan yanları mimarlık, moda tasarım gibi görsel sanatlarda dünya genelinde ün yapmış gelişmiş sisteme sahip olmasıdır. Kariyerini bu alanlarda geliştirmek isteyen öğrenciler için İtalya bir kariyer merkezidir. Tarih, modernizm, kültürel yapısı ile görsel sanatların yanında yaşam kalitesi, sıcak iklimi ve ülkemize olan yakın mesafesi ile çok uygun bir seçimdir.

 

İtalya 11 bölgeden meydana gelmiştir. Bu bölgelerin hepsinde ayrı ayrı lehçeler kullanılmaktadır. Ortalama 50 değişik lehçe bulunmaktadır. Resmi olarak Floransa Lehçesi kullanılır. Okullarda da bu lehçe öğretilir ve konuşulur.

 

Akdeniz iklimine sahip İtalya’da yaz ayları güneşli ve kurak geçer. Kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Ülkenin kuzey kesimi ise denizin yumuştacı ikliminden hiç etkilenmez. Daha çok kara iklimi hakimdir. Genelde kışları soğuk ve sisli, yaz aylarında ise boğucu nemli sıcaklıklar hissedilir. İlkbahar aylarında yağışlar daha çoktur. Güneye gidildikçe iklim sıcaklaşır. Güneyde en yağışlı dönem kış aylarıdır.

 

Ülke Akdeniz ikliminin verdiği sıcaklık ve kuraklıktan dolayı zengin bir bitki örtüsüne sahip değildir. Ormanlar ülkenin %21’ni kaplar.

 

İtalya’da spor çok gelişmiş, futbol milli bir spor haline gelmiştir. Futbolun yanında boks, atletizm, eskrim, binicilik gibi bir çok farklı dalda da başarılar göstermiş bir ülkedir.

Konaklama olarak diğer birçok yerde de olduğu gibi aile yanı veya yurt, otel seçenekleri değerlendirilebilir. Özellikle dil eğitimi için aile yanı konaklama diğer opsiyonlara göre daha fazla önem taşır. Daha az masraflı olmasının dışında, aile ile beraber kalınacağı için okul dışında sürekli eğitimini aldığınız dilin pratiğini yapmak, o ülkenin kültürünü daha yakından tanımak, konuşup anlaşmak için dil bilgisi limitlerinizi zorlamayı gerektireceğinden aile yanı konaklama en uygun seçimdir. Tek kişilik veya iki kişilik odalar seçilebilir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri aile tarafından karşılanır. Alerji olduğunuz veya farklı kültür ve inançlardan dolayı istemediğiniz yiyecekler (özellikle et içeren yemekler) önceden aileye bildirilir. Ailelerin kontrolleri okullar tarafından yapılır. Öğrencinin anlaşamamazlık, memnuniyetsizlik gibi durumlarında aile değiştirilebilir.

Administrator