LYS’de Sona Yaklaşıldı

Yurtdışında Üniversite Okumayı Düşünüyorsanız

Puanlarınız Düşük Olsa da Mutlaka LYS Tercihlerinizi Yapın!

YGS sınavına katılan 2 milyon 163 bin adaydan 1 milyon 369’u 180 ve üzeri puan alarak LYS sınavına girmeye hak kazandı ve bu adaylardan 953 bini 11 ve 17 Hazira da yapılan LYS sınavına katıldı.  Sabırsızlıkla sınav sonuçlarının açıklanacağı 11 Temmuz gününü bekleyen bir milyona yakın üniversite adayını tercih heyecanı sardı.

Birçok aday bu sonuçlara göre hedeflediği puanı alıp istediği programa yerleşecekken birçoğu da sınavdan istediği sonucu alamadığı için ya bir yılını daha kaybedecek ve tekrar sınava hazırlanacak ya düşük puanlı ve istemediği bir bölümde okumak zorunda kalacak ya da ‘en azından bir üniversite okumuş olmak’ için ülkemizdeki vakıf (özel) üniversitelerden birini tercih edecek.

Oysaki eğitim hayallerini gerçekleştirmek isteyen adayların önünde bir fırsat daha bulunuyor: Yurtdışında kaliteli bir eğitim!

Yurtdışında üniversite eğitimi, başvurusundaki kolaylık, birçok ülkede, Türkiye’deki özel üniversite fiyatlarıyla neredeyse aynı maliyet oranı,  sahip olduğu yüksek standartta eğitim kalitesiyle, öğrencilere kazandırmış olduğu mesleki uzmanlık ve yurtdışı yaşam tecrübesiyle, eğitim boyunca iyi seviyede öğrenilecek en az iki yabancı dil avantajıyla, mezuniyet sonrasında vermiş olduğu prestijli diplomalarıyla ülkemizde istediği üniversite ve bölümü okuma fırsatı bulamayan adaylar için kaçırılmayacak bir fırsattır.

Yurtdışındaki birçok üniversite başarılı öğrenci ve akademisyenlerin kendi kurumlarına gelmesini sağlayarak bilimsel çalışmaların merkezi olma idealinden hareketle uluslararası öğrenci sayısının arttırılması için birçok avantajlar sunmaktadır.

Özellikle birçok AB ülkesinde üniversiteler yurtdışından öğrencilere sınavsız başvuru hakkı, ücretsiz veya çok düşük maliyetlerde eğitim, uygun yaşam giderleri, yüksek standartta eğitim imkanı sunmaktadırlar.

Bu ülkelerden birçoğunda üniversiteye kayıt için LYS’ye girmiş olma koşulu aranmazken( Slovenya, Polonya) bazılarında ise ülkemizden gelen öğrencileri kabul için LYS’ye girmiş ve bir lisans programını kazanmış olmak istenmektedir. (Almanya, Avusturya gibi)

Başvurulacak ülke ve üniversite alternatifini çoğaltıp istenilen bölümlere kabul şansını arttırmak ve mezuniyet sonrasında olası denklik problemlerinin yaşanmasının önüne geçmek için, LYS sınavından düşük puan alınmış olsa bile tercih yapılması, okunmayacak olsa bile kayıt işlemin gerçekleştirilmesi önemlidir.

Yurtdışında sayısal bir alanda, örneğin eczacılık alanında okumak istiyorsanız LYS tercihlerinizde yine bu bölümde veya bu bölümü kapsayan puan türlerindeki diğer bölümlerde tercihler yapmalısınız.  Yurtdışı başvuruları için kazanılan üniversitenin vakıf (özel) veya devlet üniversitesi olması önemli değildir.