Çekya’da Üniversite Eğitimi

Çekya’da üniversite eğitimi Üniversiteyi, yurtdışında, %100 ingilizce, YÖK tanınırlığı bulunan, hem kaliteli hemde ekonomik ücretlerde olan bir ülkede okumak istiyorsanız, Avrupa’nın merkezinde olan Çekya tercih edebileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. Çekya’da Tıp’tan mühendisliğe, ekonomiden spora bine yakın İngilizce programa başvuru için liseden mezun olmanız ve üniversite giriş sınavından baraj puanı geçmeniz yeterli. İngilizce bilmiyorsanız, bir yıllık İngilizce Hazırlık Programına katılarak  bölümlere kesin kabul hakkını kazanabilirsiniz.

Çekya’daki Üniversiteler

Orta Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Charles Üniversitesi  (kuruluşu 1348) gibi bir üniversiteye de ev sahipliği yapan Çekya, özellikle Fen Bilimleri, Mühendislik ve Tıp alanlarında kaliteli bir eğitim ve araştırma geçmişine sahiptir. Çek Cumhuriyeti’nde 20 farklı lokasyonunda 70 yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Bunlardan 26’sı devlet ve 39’ ise özel üniversitelerdir.

Çekya’da İngilizce Bölümler

Çekya’da 1000’e yakın uluslararası programda 43.000’nin üstünde yabancı öğrenci eğitim görmektedir. Çek üniversiteleri, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerde gerçekleştirilen çok çeşitli uluslararası proje ve programlarla dünyanın birçok ülkesinden binlerce öğrencinin üniversite eğitimde tercih ettiği kurumlardır. Özellikle dünya sıralamasında en iyi ilk 1000 üniversite arasında yer alan Charles Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi, Brno Teknik Üniversitesi, Masaryk üniversitesi gibi kurumlar yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği okullardır.

Çekya’daki Üniversitelerin Ücretleri

Çekya’da çek dilinde eğitim almak istediğinizde okullara ödeyeceğiniz ücretler oldukça düşüktür.(100-550 Euro) İngilizce programlarda ise bölüm ücretleri tıp, diş hekimliği, eczacılıkta 7.000-14.000 Euro, mühendislik bölümlerinde 2.500-3.300 Euro, Finans, Ekonomi, Uluslararası ilişkiler gibi dallarda ise ortalama 3.000 – 4.500 Euro değişmektedir.  İngilizce bilmeyenler için yine üniversite bünyesinde bir ya da iki dönemlik İngilizce Hazırlık Programları bulunmaktadır. Dönemlik ücretler 1250 Euro, iki dönmelik ücretler 2000- 2500 Euro  arasında değişmektedir.

Çekya’da Yaşam Giderleri

Avrupa’nın tam ortasına bulunan Çekya’da eğitim aldığınızda tüm AB ülkelerinde seyahat etme şansına sahip olursunuz.

Çekya 2018 Küresel Barış Endeksi’ne göre dünyadaki en güvenli 7. ülke olmuştur.

Çekya coğrafi konumu nedeniyle, birçok kültürün kesiştiği noktada yer almaktadır. Ülke Orta Avrupanın en eski kültürel ve tarihsel mirasına sahip olmasıyla burada eğitim alan öğrencilere birçok kültürü yakından tanıma imkanı sunar. Çek Cumhuriyeti’ndeki on iki tarihi yer UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.

Konaklama, beslenme, ulaşım ve diğer giderleriyle aylık yaşam maliyetleri 800-1000 Euro’yu bulan Fransa, İtalya, İspanya, Almanya gibi Batı Avrupa ülkelerine göre Çekya’da hayat oldukça ekonomiktir.

Üniversite yurtlarında Aylık 80-120 Eurolara konaklayan öğrencilerin bir aylık yaşam giderleri ortalama 400-500 Euro arasında değişmektedir.

Çekya’da üniversite eğitimi alırken çalışabilir para kazanabilirsiniz . Mezun olduktan sonra iki yıl oturumunuzu uzatabilirsiniz.

Çekya’da Üniversitelere Başvuru

ITEBS olarak, Çek Cumhuriyeti’ndeki en iyi üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrencilerimize akademik danışmanlık sunarak, kayıt işlemlerini 1-2 haftalık kısa sürelerde tamamlıyoruz.

Üniversiteler ve başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Administrator