Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır? Harç Bedeli Nedir?

Öğrencilerin, öğrencilik hayatlarında en azından bir kez yurt dışına çıkmaları, hem de dil gelişimi açısından hem de kültürel gelişim açısından büyük önem taşıyor. Türkiye’de yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerin işlerini kolaylaştırmak adına uygulanan bir öğrenci pasaportu uygulaması mevcut. Peki öğrenci pasaportu nedir, nasıl alınır ve harç ücretleri ne kadar? Tüm merak edilenler bu yazının devamında…

Öğrenci Pasaportu Nedir?

Öğrenci pasaportu, umumi pasaport olarak da adlandırılan bordo pasaport ile aynı haklara sahip olan, 25 yaşını geçmemiş ve yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerin alabildiği bir pasaport türüdür. 2016 yılında düzenlenmiş olan 6663 sayılı kanunun 4. maddesinde, yurt dışına ne amaçla çıkıyor olursa olsun 25 yaşını doldurmamış olan her öğrencinin öğrenci pasaportu alabileceği belirtilmiştir. Milli eğitim kurumlarına bağlı olduğu sürece kreşe giden öğrenciler, ilkokul öğrencileri, lise öğrencileri ve üniversite öğrencileri öğrenci pasaportu için başvurabilir. Eğer bir öğrenci 18 yaşını doldurmamış ise, ebeveynleri ile birlikte başvurmak zorundadır.

Öğrenci pasaportu almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de okuması gibi bir zorunluluk bulunmaz. Yurt dışında öğrenci değişim programları ile eğitim alan, yüksek lisans programlarında olan ya da dil kursu alacak olan öğrenciler de, öğrenci pasaportu için başvuru yapabilir. Öğrenci pasaportu ile 2022 yılı itibariyle başta Japonya, Sırbistan, Güney Kore, Fas, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Meksika ve Peru olmak üzere 77 ülkeye vizesiz olarak gidilebilir. Bu ülkelerde vizesiz olarak konaklayabileceğiniz süreler farklılık göstermektedir.

öğrenci pasaportu

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Öğrenci pasaportu günümüzde nüfus müdürlüklerinden randevu sistemi ile alınmaktadır. Öğrenci pasaportu bir bordo pasaport türü olduğundan, randevu alırken bordo pasaport seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. Yani sistem üzerinde randevu alırken öğrenci pasaportu olarak ayrı bir seçenek yok. Randevunuzun geldiği gün nüfus müdürlüğünde görevli olan memura öğrenci belgenizi göstermeniz, öğrenci pasaportu almanız için yeterli olacaktır. Öğrenci belgeniz ile birlikte hazırlamanız gereken evraklar ise şu şekilde belirtilmiş:

  • Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizin aslı (başvuru sırasında ehliyet kabul edilmiyor),
  • 2 tane biyometrik fotoğraf,
  • Defter ücreti,
  • Öğrenci belgesi,
  • Eğer varsa eski pasaportunuz.

18 yaşın altında olan öğrencilerin alabileceği öğrenci pasaportu 5 yıllıktır. 18 yaşını geçmiş olan öğrenciler için bu süre eğitim hayatlarının devam ettiği süre kadardır. Yani bir öğrenci eğitim hayatının 6 yıl boyunca devam edeceğiniz kanıtlarsa, bu durumda 6 yıllık pasaport alabilir. Fakat eğitim süresi 1 yıl ise, o zaman 1 yıllık pasaport alabilecektir.

Bir diğer yandan 24,5 yaşını geçmemiş olan tüm öğrenciler 6 aylık pasaport da alabilmektedir. Başvurunuz tamamlandıktan sonra PTT aracılığıyla pasaportunuzun adresinize gönderilmesi yaklaşık olarak 5 ila 7 iş günü sürer.

öğrenci pasaportu almak

Öğrenci Pasaportlarında Harç Bedeli Ne Kadar?

Öğrenci pasaportları için belirlenmiş olan bir harç bedeli yoktur. Yani tüm öğrenciler pasaportlarına harç bedeli ödemeden erişebilir.
Fakat pasaport başvurusu sırasında bir defter bedeli ödenmesi gerekmektedir. 2021 yılı itibariyle 174,5 TL olan defter bedeli, 2022 yılında 245 TL olarak belirlenmiştir. 25 yaşını geçmiş olan öğrenciler ise pasaport başvurusu sırasında harç bedeli ödemelidir. 2022 yılından itibaren ödenmesi gereken pasaport harç bedelleri ise şu şekilde belirtilmiş:

6 aylık pasaportlar için 309 TL
1 yıllık pasaportlar için 450,80 TL
2 yıllık pasaportlar için 738 TL
3 yıllık pasaportlar için 1048,70 TL
4 ila 10 yıllık pasaportlar için 1478 TL

Söz konusu defter ücretleri ve pasaport harç bedelleri, her yıl güncellenmektedir.

 

 

Administrator