• Gittiğiniz ülke ve şehirdeki genel yaşam koşulları konusunda her türlü sorun ve sorularınızda ilgili temsilcilerimiz size yönlendirme ve danışmanlık hizmeti sunmaya çalışacaklardır. Ancak, bilgilendirme ve yönlendirme dışındaki ofis dışı ekstra hizmetler (sizinle bire bir gidiş-geliş mesaileri) ek ücrete tabi olabilmektedir.
Daha Fazla Göster

Yurtdışında gittiğiniz hafta ve/veya ay içinde yapmanız gereken bazı önemli işlemler, ülkelere göre değişmekle birlikte, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 

 • Polis Kaydı / ID Card
 • İkamet Müsaadesi / Oturum İşlemleri
 • Banka Hesabı / Yurtdışı Para Transfer İşlemleri
 • Genel Sağlık Sigortası ve Bölgesel Klinik Kaydı
 • İndirimli Ulaşım Kartı
 • Sürücü Ehliyeti / Araba Alma İşlemleri
 • Askerlik Tecil İşlemleri
 • Eğitim Kurumu Değiştirme / Yeni Kayıt İşlemleri
 • Vize Uzatma / Vize Türünü Değiştirme
 • Konaklama Yerini / Türünü Değiştirme vs.

 

 • Yurtdışında sunulan konaklama hizmetlerinde bazı önemli şartlar vardır. Konaklama hizmeti sunan mülk/kurum sahipleri, yabancı öğrencilerden en az 6 aylık konaklama sözleşmesi, en az 1-2 aylık kira bedeli kadar depozito ödeme, ortalama 1-2 aylık peşin kira ve kefil gösterme gibi şartlar isteyebilmektedirler. Kira ücretleri şehir merkezine yakınlaştıkça artış gösterebilmektedir. Şehir merkezinden uzaklaştıkça kira giderleriniz düşebilmektedir. Ancak bu durumda ulaşım giderleriniz ve ulaşımda zaman kaybınız artabilmektedir.

 

Üniversitelere bağlı yurtlar ise genellikle sadece üniversitede eğitim gören öğrencilere yer verebilmektedir ve bu yurtlarda uygun yer bulmak bir hayli zaman alabilmektedir. Bu sebeple, özellikle dil kursu öğrencileri ya özel pansiyon veya hostellerde veya tek başlarına kalabilecekleri stüdyo dairelerde veya 3-4 öğrenci bir olup ev kiralaması yaparak konaklama ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar.

 

Kayıt olduğunuz eğitim kurumu tarafından size sunulacak 1 aylık geçici konaklama hizmeti döneminde, yukarıdaki açıklamalara göre bütçenize uygun konaklama ayarlaması yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte dilerseniz, size 1 aylık geçici olarak ayarlanmış olan konaklama yerinde kalmaya devam edebilir ve böylece kendinize daha uygun bir yer bulana kadar zaman kazanabilirsiniz. Örneğin, Almanya-Hannover’de aylık 350 Euro, Londra’da aylık 550 GBP, New York’ta aylık 1,000 USD ve üzeri bir bütçeniz varsa şehir merkezinde bir konaklama ayarlaması yapmanız konusunda anlaşmalı eğitim kurumlarımız veya temsilciliklerimiz size yönlendirme ve bilgilendirme yapabilmektedir. Bu rakamların altında olan bütçeler için, anlaşmalı eğitim kurumlarımızın veya temsilciliklerimizin, yurtdışı şartlarında ve özellikle çok gelişmiş kozmopolit şehirlerde yönlendirme ve bilgilendirme yapabilmesi uzun zaman alabilmektedir ve bu tür konaklama yerlerinin genellikle şehir merkezinden uzak ve asgari standartların altında olabileceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte, sonraki konaklama ayarlamalarınızda emlakçı komisyonu, depozito, kira peşinatı, kefillik ve benzeri giderlerinizden ve koşullardan anlaşmalı eğitim kurumlarımız veya temsilciliklerimiz sorumlu değildir.

 • Yurtdışında aylık yaşam giderleriniz, şahsi giderlerinize göre değişmekle birlikte, Almanya-Hannover’de aylık ortalama 750 Euro, Londra’da 1,000 GBP, New York’ta ise 1,600 USD civarında olabilmektedir. Bütçenizi olabildiğince esnek tutmanızı (aylık -/+200 Euro/GBP/USD gibi) ve harcamalarınızı mutlaka bütçenize göre ayarlamanızı tavsiye ederiz.

 

Yurtdışındaki bir öğrenci olarak mali zorluk içinde olmanız, derslerinize karşı ilginizi azaltabilir ve bunun sonucu olarak derslerden gerekli verimi alamadığınız için eğitim sürenizin uzaması söz konusu olabilir. Bu durum, sizi ve ailenizi ileriki dönemlerde daha fazla maddi ve manevi zorluklar içinde bırakabilir. Bu sebeple, ailenizden veya yakınlarınızdan (mali sponsorlarınızdan) gerekli mali desteği talep etmekten çekinmemenizi ve doğru bütçe ile yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

 • Anlaşmalı eğitim kurumumuz ve temsilciliğimiz aracılığıyla vizenizi almış olmanızdan dolayı kayıt iptali yaptırmanız kurumun kayıt iptal koşullarına göre mümkün olabilir. Böyle bir talebinizde ödemiş olduğunuz tüm ücretlerin yanabileceğini ve daha sonra yine oturum almak veya vizenizi uzatmak istediğinizde bu kayıt iptalinin karşınıza soru ve/veya sorun olarak gelebileceğini bilmenizde fayda vardır. Anlaşmalı tüm eğitim kurumlarımızın uluslararası yetkili organizasyonlarca akredite edilmiş olduğunu ve mali bütçe ve hedeflerinize göre size sunabileceğimiz en iyi alternatifler olduğunu kendi araştırmalarınızla da tespit etmenizi tavsiye ederiz.

 

Yurtdışında eğitim alınacak her kurumda Türk öğrencilerle aynı ortamı paylaşmanız, aynı sınıfta olmanız söz konusu olabilmektedir. Sizinle aynı anadili konuşan (Türk, Azeri v.b.) öğrencilerle Türkçe konuşmamanızı, mümkünse sadece diğer ülkelerden olan öğrencilerle arkadaşlık kurup sadece bulunduğunuz ülkenin dilini konuşarak iletişimde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Eğitimizde başarı için çok önemli olan bu kriteri ciddiyetle göz önünde bulundurmalısınız.

 

Yurtdışında bulunduğunuz sürece sizin de gözlemleyeceğiniz gibi hedefine iyi odaklanmış, okuluna devamsızlık yapmayan ve okul dışında günde sadece 1-2 saat ders çalışan öğrencilerimiz, daha önce hiç yurtdışında bulunmamış olmalarına ve anadilleri dışında başka bir dilde eğitim görmelerine rağmen eğitimlerinde başarılı olabilmektedirler. Dolayısıyla, başarının sadece eğitim kurumuyla ilgisi olmamakla birlikte öğrencinin azim ve kararlılığının başarıda büyük payı olduğu unutulmamalıdır.

 

 

 • Yurtdışında, yalnız bir birey olarak kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanız (yeme, içme, temizlik, barınma, güven duygusu) ve yurtdışındaki diğer yaşam kültürlerinin getirmiş olduğu farklılıklara ve zorluklara alışmanız ve uyum sağlamanız kolay olmayabilir. Bu sebeple, ilk 3 ay, adaptasyon dönemi olarak eğitiminizdeki verimi etkileyebilir. Zoru başarmak için yola çıkmış olmanın bilinci ile bulunduğunuz ülke ve şehrin genel yaşam şartlarını; eğitim göreceğiniz dil okulu veya üniversitenin eğitim koşullarını, akademik takvimini, özellikle bulunduğunuz ülkenin yükseköğrenim sisteminin sizi ilgilendirecek tüm kurallarını en kısa sürede öğrenip uygulama konusunda, anlaşmalı eğitim kurumumuzdan veya temsilciliğimizden yönlendirme ve danışmanlık alarak kendinize göre tecrübeler yaşayıp bu adaptasyon dönemini hızlandırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Ayrıca, bu adaptasyon döneminde ailenizle (yakınlarınızla) görüşmelerinizi belli aralıklarla devam ettirmenizi; onları yaşadığınız süreçlerden haberdar ederek merak içinde bırakmamanızı ve onlar olmadan da başarılı ve mutlu olabilmek, ihtiyaçlarınızı tek başınıza karşılayabilmek ve asıl önemli olan hedeflerinize ulaşabilmek icin ekstra gayret sarf etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

 • Unutmayınız ki yurtdışında, siz yardım talep etmedikçe, siz soru sormadıkça kimsenin size “hal-hatır soracak” kadar zamanı bile olmayabilmektedir. Yurtdışında yasayacağınız her sorun ve koşulda anlaşmalı eğitim kurumumuzdan veya temsilciliğimizden bilgi ve yönlendirme alabilirsiniz. Ancak, tüm işlemleriniz hakkında kendiniz de kaynağından bilgi sahibi olmayı ihmal etmemeli, işlemlerinizi kendiniz de takip etmeli ve zaman kaybetmemek için çok bilinçli hareket etmelisiniz. Örneğin, bulunduğunuz ülkede eğitim sisteminin çok zorluğu konusundaki abartılı duyumlarla ümitsizliğe düşmek yerine kendi bölümünüzle ilgi olarak eğitim kurumunuzu ziyaret edip eğitim alan öğrencilerden bilgi almayı, misafir öğrenci olarak ders ortamlarına girmeyi, mezunlarla iletişime geçmeyi, ders alacağınız öğretim görevlileriyle tanışmayı; onları tanımayı, öğrenci işleriyle görüşüp üniversiteye ait tüm imkân ve kuralları öğrenmeyi, vaktinizin büyük bir bölümünü eğitim kurumunun kütüphane ve kafeteryasında (misafir öğrenci olarak dersliklerinde) geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu tür konularda ne kadar erken davranacak olursanız o kadar güçlü bir motivasyonla yolunuza devam edebilir ve hedeflerinize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 

 

 • Yurtdışında bulunduğunuz ülke/eyalet ve şehrin yasal kurallarına uyumlu olmanız çok önemlidir. Bu durum sizin yurtdışındaki oturum müsaadenize olumlu etki yapacak ve eğitim hayatınızda başarılı olmanıza olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu sebeple, bulunduğunuz ülke sınırları içinde kuraldışı sayılacak hiç bir eylemde bulunmamanızı ve tek hedefinizin eğitim olduğunu, eğitim hayatınıza bağlılığınızla ve başarınızla kanıtlamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Eğitim gördüğünüz ülkede başınıza olumsuz bir durum gelmesi halinde bulunduğunuz ülkenin Resmi Türkiye Temsilcilikleriyle (Büyükelçilik / Başkonsolosluk / Eğitim Ataşeliği / Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı vs.) irtibata geçmelisiniz. Bu kurumlarla iletişim konusunda sizinle ilgilenen danışmanımızdan gerekli yardımı alabilirsiniz.

 

 

 • Yurtdışında bulunduğunuz süre zarfında sonraki eğitim kayıtlarınızda, vize ve oturum işlemleri gibi resmi başvurularınızda firmamızla mutlaka iletişimde olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tür konularda uzman desteği almadan vereceğiniz yanlış bir karar veya yapacağınız her hangi hatalı bir başvurunun sizi geri dönülmez sonuçlarla karşı karşıya bırakabileceğini unutmamalısınız.

 

Başarı dileklerimizle…

Administrator