2018’in En İyi Üniversiteleri Belli Oldu!

2004 yılından bu yana her yıl düzenli olarak British Quacquarelli Symonds tarafından hazırlanan QS World University Rankings – Üniversite Başarı Sıralaması’nın 2018 yılı listeleri yayımlandı. 84 farklı ülkeden 950 üniversite üzerinde;  araştırma, öğretim metotları, mezun olunduğunda iş bulma oranı ve uluslararası kadrolar göz önünde tutularak yapılan çalışmanın bu yılki sıralamasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı.
Daha Fazla Göster


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) 6 Yıldır Birinciliği Kimselere Bırakmıyor!

Altı yıldan bu yana sıralamanın en üstünde bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) yüksek standarttaki eğitim kalitesiyle bu yıl da birinciliğini koruyor. MIT’ni diğer üç ABD üniversitesi, Stanford, Harvard ve California Institute of Technology takip ediyor.


Çin ve Rusya’dan Atak Var!

İlk 10’da bir değişiklik olmamasına rağmen ilk 100 listesine Çin’den ilk kez 6 üniversitenin katılması ve genel olarak Rus üniversitelerinin başarı sıralamalarında derece atlamaları en dikkat çekici gelişme olarak gösteriliyor.


İşte Bu Yılın En Dikkat Çeken Başlıkları!


MIT Açık Ara Önde, Ancak ABD ve Kanada Üniversitelerinde Gerileme Var

2018 listesinde ABD ve Kanada’dan 180’den fazla üniversite yer almasına rağmen hiçbiri MIT’nin performansına yaklaşamadı. Araştırmayı yapan kuruluş Massachusetts üniversitesinin önümüzdeki dönemde de liderliğini devam ettirme potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

MIT’nin bu başarısına rağmen, sıralamadaki yeri gerileyen bazı üniversitelerin uluslararası öğretim üyelerini ve öğrencilerini kendine çekmesinin zorlaşması ve uluslararası üniversitelerde artan rekabet nedeniyle ABD üniversitelerinde az da olsa düşüş yaşandığı gözüküyor. Bu yıl ki listede ABD ve Kanada’daki ilk 50 üniversiteden 21’inin geçen yıl bulundukları sıralardan daha alt basamaklara inmesi bu duruma örnek olarak gösteriliyor.

 

Rusya Yükselişte

Araştırmaya göre Rus Hükümetinin üniversitelerde uluslararası hareketliliği arttırmak için yapmış olduğu mali desteğin sonuçlarını vermeye başladığı belirtiliyor.  Listede yer alan 24 Rus üniversitesinden sadece ikisinin bir önceki sıralamaya göre geriye düşmesi ve  diğer üniversitelerin bir kısmının yerini koruması, bazılarının da daha üst sıralara çıkmaları bu örnek olarak gösteriliyor.


Avrupa Ülkelerinde Büyük Bir Değişiklik Yok

Cambridge, Oxford, UCL ve Imperial College London gibi İngiliz üniversiteleri ilk 10’daki yerini korumasına rağmen, Brexit ve 2017 genel seçimlerinin sonuçlarının üniversiteler üzerindeki etkilerinin nasıl olacağı hala belirsizliğini koruyor.  Aynı şekilde Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki siyasi değişikliklerin önümüzdeki yıllarda yüksek öğretim sistemlerinde nasıl bir etki oluşturacağı şimdilik bilinmiyor. Araştırma, Batı Avrupa ülkelerinin çoğunluğunun üniversite sıralamasında çok ciddi bir değişiklik olmadığı ortaya koyuyor.  İtalya’nın ise ilk 200 üniversite sıralamasına iki yeni üniversiteyi eklemesi sürpriz bir gelişme olarak gösteriliyor.


Çin’in Tırmanışı Devam Ediyor

Bu yıl ilk kez Zhejiang Üniversitesi ve Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin (The University of Science and Technology)  katılımıyla ilk 100 sıralamasına 6 üniversitesi yer alan Çin, yüksek öğrenimdeki yükselişini devam ettiriyor. 2018 ilk 1000 listesinde Çin’den yaklaşık 50 üniversite bulunuyor.


Dünya Daha Da Küçülüyor

Üniversitelerin dünyanın az belirgin bölgelerinde gelişim halinde olması bu yılın dikkati çeken gelecekte de dikkat edilmesi gereken en önemli gelişmesi olduğu belirtiliyor.  Buna örnek olarak Latin Amerika’da; Arjantin ve Brezilya’daki üniversitelerden bazılarının bir üst sıralara tırmanması ve Ortadoğu’da, Suudi Arabistan’daki ilk dört üniversitenin geçen yıl ki pozisyonlarına daha üst sıralara çıkması gösteriliyor.

Kıtadan Cape Town Üniversitesinin, ilk 200’deki yerini korumasına rağmen, belki de bu yılki sıralama listesinde yeterince temsil edilmeyen tek bölgenin Afrika olduğu ifade ediliyor.