Riga Stradins Universitesi (RSU)

Riga Stradins Universitesi, Baltık bölgesinde sağlık ve sosyal bilimler alanında en kapsamlı araştırma programlarına sahip, uluslararası tanınırlığı oldukça yüksek, modern kampüsleri olan bir üniversitesidir.  Üniversite adından da anlaşılacağı Letonya’nın başkenti Riga’da bulunmaktadır.

RSU’nun tarihsel gelişimine baktığımızda üniversite, 1950 yılında Letonya Üniversitesi’nin tıp fakültesinin bir bölümü olarak kurulmuştur. 1990 yılında, Letonya Tıp Akademisi ismini almıştır. 1998 tarihinde ise günümüzdeki adıyla Riga Stradins Üniversitesi olarak ayrı bir üniversite olarak eğitim faaliyetlerinde devam etmeye başlamıştır.

Riga Stradins Üniversitesi, Baltık bölgesinde tıp ve diğer sağlık konularında lisans ve yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için en iyi üniversitelerden biridir. Üniversitenin sağlıkla ilgili tüm programları uluslararası akreditasyona sahiptir.

Klinik çalışmalarında sınıflardaki öğrenci mevcudu 14 kişidir. Her 13 öğrenciye bir öğretmen sunabilme kapasitesiyle mesleki eğitimde büyük bir avantaj sunmaktadır.

Riga Stradins Üniversitesi’nin toplam öğrenci sayısı 9100 iken, uluslarası öğrenci sayısı ise 2200’dır. Aynı zamanda 593 öğretim üyesi bulunmaktadır. Riga Stradins Üniversitesi bir devlet kurumudur. Riga Stradins Üniversitesi 2019 itibariyle dünyanın en iyi 1000 üniversitesinde ve Avrupa’nın en iyi 450 üniversitesinde yer almaktadır

RSU’daki eğitim dili öncelikle Letonca’dır, ancak artan sayıda fakülte ve bölüm ek olarak Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik, Fizyoterapi, Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi vb. Uluslararası öğrenciler için İngilizce programlar sunmaktadır. Letonya’da RSU’da eğitim görmekte ve halen uluslararası öğrenciler üniversitenin öğrenci gövdesinin% 24’ünden fazlasını oluşturmaktadır.

RSU, başkent Riga olmak üzere ve Letonya’daki önde gelen hastanelerle ortak çalışmalar yapmaktadır. Bu şekilde öğrencilerine hem Letonya’da hem de Almanya’daki hastanelerde staj yapma imkânı sunmaktadır.

Üniversitenin akademik kadrosunda profesör ve uzman akademisyen oranı oldukça yüksektir. Akademik kadronun İngilizce yeterlilik becerileri düzenli olarak test edilmektedir. RSU Eğitim Geliştirme Merkezi’ndeki öğretim elemanları için sürekli eğitim programları düzenlenmektedir.

Riga Stradins Üniversitesi’nde Uluslararası Bir Ortam

Uluslararası öğrencilerin eğitiminde 27 yıllık deneyime sahip olan RSU’nun öğrencilerinin % 24’ü yurtdışından gelmektedir. On bine yakın öğrenci mevcudunun yaklaşık 2500’ü yabancı öğrencilerden oluşmaktadır. 50 farklı ülkeden gelen öğrencilerle üniversitede çok kültürlü bir çalışma ortamı bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler için akademik mükemmellik bursları sunulur. Üniversitenin yurtdışında 150’den fazla Erasmus + partner üniversite anlaşması vardır. Üniversitede uluslararası öğrenciler için mentorluk programı, yeni gelen uluslararası öğrenciler için çeşitli aktiviteler içeren Oryantasyon Haftası ve eğitim boyunca da farklı alanlarda birçok kültürel ve sosyal etkinlikler organize edilir.

Üniversitenin başkent Riga’da olması öğrencilere, mükemmel kültürel bir yaşamı tatmalarını sağlamasın yanında, başkentin sahip olduğu toplu taşıma araçlarının avantajıyla diğer Avrupa merkezleriyle bağlantının kolay olması da farklı ülke ve şehirleri rahatlıkla ziyaret etme imkânı sunmaktadır.

ITEBS, Riga Stradins Üniversitesinin resmi kayıt ofisidir.

RSU tarafından verilen diplomalar Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda tanınmaktadır ve ilginç mesleklere ve mükemmel iş fırsatlarına kapı açacaktır.

 

İngilizce dilinde eğitim programları:

Tıp – MD derecesi;

Diş Hekimliği – DDS derecesi;

Hemşirelik – BSc derecesi;

Rehabilitasyon – Bsc derecesi; Mesleki Terapist veya Fizyoterapist

Eczane – MSc derecesi;

Halk Sağlığı, Yüksek Lisans;

Sağlık Yönetimi, Yüksek Lisans;

Çocuk ve Gençlerle Sosyal Hizmet, MSW derecesi

 

Bölümler;

Tıp Bilimleri:

Diş Hekimliği Fakültesi

Tıp Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Halk Sağlığı ve Sosyal Refah Fakültesi

Rehabilitasyon Fakültesi

 

Sosyal Bilimler:

İletişim Fakültesi (İletişim Çalışmaları Bölümü ve Sosyoloji Bölümü dâhil)

Avrupa Çalışmaları Fakültesi (Siyaset Bilimi ve İktisat Bölümü dâhil)

 

Hukuk:

Hukuk Fakültesi

Aylık Yaşam Maliyetleri

Riga Stradins Üniversitesi’nde aylık yaşam maliyeti 395-805 Amerikan doları arasında değişmektedir.

Riga’da aylık yaşam maliyeti şöyledir;

Giderler - USD / Ay.Min.Med.
Konaklama117185
Gıda126265
Taşımacılık4478
İletişim ve yardımcı programlar62102
Giyim2385
Spor ve boş zaman2390
Toplam395805
Riga şehri konaklamalarıUSD / Ay.
Merkez dışında paylaşılan oda118
Şehir merkezinde ortak oda187
Merkez dışında 1 yatak odalı daire211
Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire312

RSU’DA KONAKLAMA

RSU, Öğrenci Yurtlarına iki konumda hizmet vermektedir:

RSU Öğrenci Yurdu Dzirciems

RSU ana binasının hemen yanında

Farklı oda seçenekleri

Eğitim ve dinlenme tesisleri

Kilitlenebilir bisiklet muhafazası

Yerinde çamaşır yıkama olanakları

A tipi oda: 1 veya 2 kişilik tek yatak odalı süit (toplam alan 17,4–23,3 m2).

Süitte yaşam alanı, mutfak alanı ve kombine duş ve tuvalet içeren bir banyo bulunmaktadır.

Mobilya: tek kişilik yatak (yatak çarşafları, yastık, battaniye ve havlular temin edilmektedir), masa lambalı yazı masası, sandalye, kitaplık, sürgülü kapılı gardırop, mini mutfak (elektrikli soba, çeşitlilik ve buzdolabından oluşur)

Mutfak eşyaları (tencere, tava, çatal bıçak takımı ve tabak takımı vb.) Sağlanmaz.

Ücretsiz WiFi hizmeti.

 

Bir kişi için 390 EUR
İki kişi için 240 EUR

B tipi oda:  2 ila 3 kişilik çift kişilik yatak odalı süit (toplam alan 39,9-45,8 m²).

Süitte yaşam alanı, mutfak alanı, birleşik duş ve tuvalet banyosu, bir kişi veya bir çift için tasarlanmış iki ayrı yatak odası bulunmaktadır.

Mobilya: tek kişilik yatak (yatak çarşafları, yastık, battaniye ve havlular temin edilmektedir), masa lambalı yazı masası, sandalye, kitaplık, sürgülü kapılı gardırop, mini mutfak (elektrikli ocak, çeşitlilik ve buzdolabından oluşmaktadır), yemek masası.

Mutfak eşyaları (tencere, tava, çatal bıçak takımı ve tabak takımı vb.) Sağlanmaz.

Ücretsiz WiFi hizmeti.

Yatak odası başına bir kişi 370 EUR
Yatak odası başına iki kişi (bir çift) 225 EUR (kişi başı)

C tipi oda: 5 kişilik ortak süit (toplam alan 98.6 m²).

Süitte yaşam alanı, mutfak alanı, kombine duş ve tuvalet banyosu, WC ve bir kişiye özel beş ayrı yatak odası bulunmaktadır.

Mobilya: tek kişilik yatak (yatak çarşafları, yastık, battaniye ve havlular temin edilmektedir), masa lambası, yazı masası, kitaplık, sürgülü kapılı gardırop, mini mutfak (elektrikli ocak, çeşitlilik ve buzdolabından oluşmaktadır), yemek masası, kanepe.

Mutfak eşyaları (tencere, tava, çatal bıçak takımı ve tabak takımı vb.) Sağlanmaz.

Ücretsiz WiFi hizmeti.

Yatak odası başına bir kişi 350 EUR

RSU Student Hostel ensgenskalns

RSU ana binasına 10 dakikalık sürüş mesafesinde

Farklı oda seçenekleri

Kilitlenebilir bisiklet muhafazası

Yerinde çamaşır yıkama olanakları

Dans, egzersiz ve diğer etkinlikler için Prova Salonu

 

Student Hostel ‘de yaklaşık 600 kişilik 200 oda bulunmaktadır. Student Hostel yaklaşık 5 dakika uzaklıktadır. Pauls Stradins Klinik Üniversite Hastanesi’ne yürüme mesafesindedir.

  Aylık kira EUR; KDV dâhil Kısa süreli konaklama, günlük fiyat (30 güne kadar) EUR; KDV dahil
RSU ve RSU Kızılhaç Tıp Fakültesi öğrencileri ve misafir öğretim üyeleri (kişi başı) 370 EUR 38 EUR
Diğer (kişi başına) 410 EUR 40 EUR