Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Avrupa Birliği üyelik sürecine giren Ukrayna, henüz tam üyelik kazanmasa da birlikle olan siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarındaki ortaklık ve iş birliğini hızla ilerletmektedir. Son olarak 2017 yılında, vatandaşlarının AB ülkelerinde vizesiz dolaşım hakkına sahip olduğu Ukrayna’nın 2020 yılına doğru Birliğe tam üye olması beklenmektedir. AB ile olan bu yakınlaşma Ukrayna’nın üniversite eğitimi için yabancı öğrenciler tarafından da tercih edilmesini arttırmaktadır. Ukrayna’da, Sovyet Birliği dönemi ve öncesinden gelen ve geçmişi başarılarla dolu köklü üniversiteler bulunmaktadır.  Ukrayna, 2005 yılında yüksek öğrenim sistemini Avrupa Yüksek Öğretim Alanına entegre etme yolunda önemli bir adım atarak Bologna Sürecine katılmıştır.

Ukrayna’daki üniversitelerde Ukraynaca, Rusça veya İngilizce dillerinde eğitim verilmektedir. Uluslararası öğrenciler, 240’dan fazla yükseköğretim kurumunda eğitim alarak, farklı program ve mezuniyet derecelerinden diploma sahibi olabilmektedirler. Ukrayna’daki üniversitelere 150’den fazla ülkeden yaklaşık 65.000 uluslararası öğrenci eğitim görmektedir.

 

Ukrayna, Türk Öğrenciler Tarafından da Daha Fazla tercih Edilmeye Başlandı

Ukrayna’daki üniversiteler, harç ücretleri ve yaşam giderlerinin diğer AB ülkelerine göre oldukça ekonomik olması, adaylardan kendi ülkelerinde üniversiteye giriş sınavına katılma veya bölüm kazanma şartı aramaması, öğrencilerin lise diplomalarıyla istedikleri bölümü okuyabilmeleri, üniversitelerinin YÖK’ün tanıma listesinde bulunması nedeniyle Türkiye’deki öğrenciler tarafından da önceki yıllara göre çok daha fazla bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır.

Ukrayna’daki Üniversite Ücretleri Türkiye’deki Vakıf/Özel Üniversitelerden Daha Ekonomik

Dünya Başarlı Üniversiteler sıralamasında üniversiteleri bulunan Ukrayna’daki üniversite ücretleri de oldukça ekonomiktir. Eğitim diline göre örneğin İngilizce Tıp Eğitimi yıllık ücretleri 4.000-4.500 $ arasında değişmektedir. Bu eğitim Rusça dilinde alındığında ise ortalama ücretler 3.500 Dolar’dan başlamaktadır.  Diğer bölümlerde ücretler üniversitelere göre değişmekle birlikte yıllık ortalama 1.500 – 3.000 $’dır.

Türkiye’deki Üniversite Giriş Sınavında Kazanma Şartı Olmadan İstediğiniz Bölüme Başvurabilirsiniz

Ukrayna’daki üniversitelerde okumak istiyorsanız Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavına katılmak zorunda değilsiniz. Başvuru için lise diplomanız, transkriptiniz ve pasaportunuzun olması yeterli. Liseden mezun olduğunuz (Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık) bölümden farklı bir bölümde bulunan programlara da başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Başvurunuzda lisenizin türü de herhangi bir engel oluşturmaz. ITEBS olarak, öğrencilerimize başvuru yapacakları ülke, üniversite ve program konusunda başvuru yapabilecekleri alternatiflerin çok sayıda olabilmesi için ve başvuru koşullarının değiştirilmesi koşuluna istinaden sınav şartı aranmasa da yine de Türkiye’de yapılan üniversiteye giriş sınavına katılmalarını ve dört yıllık bir lisans bölümü kazanılmasa bile en azından baraj puanın geçildiğini gösteren sonuç belgesine sahip olmalarını tavsiye etmekteyiz.

Rusça ve İngilizce Hazırlık Programları

Ukrayna’da eğitim dili Ukraynaca olan programların yanı sıra çok sayıda Rusça ve İngilizce program bulunmaktadır. Ukrayna’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız bölümünüze göre öncelikle bir yıl Rusça ya da İngilizce Hazırlık programlarına katılabilirsiniz. Program ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.

ITEBS olarak öğrencilerimize başkent Kiev, Odessa ve Kharkiv’de üniversite bünyelerinde bulunan bir yıllık Rusça ve İngilizce hazırlık programlarına kayıtlarında danışmanlık sunmaktayız. Ukrayna’daki temsilciliğimiz aracılığıyla dil hazırlığından, üniversite kayıt işlemlerine, havaalanı karşılamasından yurda yerleştirilmesine ve öğrencilerimiz ihtiyaç duyacakları diğer konularda destek veriyoruz.

Ukrayna’da Konaklama Alternatifleri

Konaklama açısından bakıldığında yurtdışından gelen öğrenciler genelde ilk olarak okuyacakları üniversitenin yurtlarında konaklamaktadırlar. Yurt ücretleri üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte 2-3 kişilik odalarda aylık ortalama 50- 120 $ arasındadır. Üniversite yurtlarının konforu çok iyi değildir. Özellikle Türk öğrenciler için bu yurtların temizliği çok yeterli olmamaktadır. Yine yurttan yurda değişmekle birlikte isteyen öğrenci kaldığı odayı kendi ihtiyaçlarına göre temizleyebilmekte veya dizayn edebilmektedir. Yurt koşullarını beğenmeyen öğrenciler eşyalı-eşyasız ev kiralayabilirler. Şehirden şehire farklılık göstermekle birlikte Başkent Kiev’de 1+1 tarzında eşyalı 2-3 öğrencinin kalabileceği dairelerin kiraları ortalama 400-500 Dolar’dır. Bunun dışında öğrencilere daha iyi koşullarda imkanlar sunan özel yurtlar da bulunabilir.

 

Öğrencilerimizi Kaydettiğimiz Bazı Rusça Hazırlık Programları

Üniversite Şehir
Kiev Politeknik Üniversitesi Kiev
Kharkiv Karazin Üniversitesi Kharkiv
Kharkiv Politeknik Üniversitesi Kharkiv
Odessa Politeknik Üniversitesi Odessa
Odessa Beşeri Bilimler Akademisi Odessa
Sumy Devlet Üniversitesi Sumy

 

Öğrencilerimizi Kaydettiğimiz Bazı İngilizce Hazırlık Programları

Üniversite Şehir
Kiev Taras Shevcenko Üniversitesi Kiev
Kiev Politeknik Üniversitesi Kiev
Odessa Politeknik Üniversitesi Odessa
Odessa Beşeri Bilimler Akademisi Odessa
Kharkiv Karazin Üniversitesi Kharkiv
Kharkiv Politeknik Üniversitesi Kharkiv

Ukrayna’daki Üniversiteler

Administrator