YLSY (Meb Bursu) Nedir? YLSY’den Kimler Faydalanabilir?

YLSY bursu yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen öğrencilerin milli eğitim bakanlığı tarafından maddi anlamlılık desteklenmesi ve burs verilmesi sistemidir.

Bu burs sayesinde yurtdışındaki en iyi üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapma imkanınız bulunur. Pasaport masrafları, yurtdışı eğitim masrafları, her geçen gün artan kur fiyatları yurt dışında eğitim görmenize engel olabilir.

İşte tam da böyle durumlarda not ortalaması yüksek olan öğrenciler için yurtdışı burs imkanı sağlanır. Yurtdışına giderken birçok masraftan kurtulmuş olursunuz.

Yurtdışında gideceğiniz olan okulun ücreti, yurt içinde ve dışında ulaşım sağlarken oluşacak olan giderleriniz, sağlık masraflarınız, sınav ücretleriniz, kırtasiye giderleriniz ve her ay belli bir miktarda burs ödemesi YLSY bursu sayesinde karşılanır.

Ayrıca yurtdışına gitmek isteyen ancak dili yetersiz olan öğrenciler için de YLSY 6 ay boyunca ücretsiz olarak yabancı dil öğrenimi imkanı sağlar.

YLSY Bursu Kimlere Sağlanır?

ylsy bursu nedirYurtdışında eğitim almak ve YLSY bursundan faydalanmak istiyorsanız YLSY bursu kimlere sağlanır diye merak ediyor olabilirsiniz. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmazsınız.

Ayrıca üniversite eğitimini tamamlamış ve en az lisans eğitimi mezunu olmuş olmanız gerekir. 30 yaşın altındaki kişiler YLSY bursundan faydalanabilir. Ayrıca lisans mezuniyet ortalamamızın 4 üzerinden en az 2.50 olması gerekir.

Yabancı dil yeterlilik sınavı olan ALES’ ten en az 70 puan alınması gerekir. Aynı zamanda başvuru yapmak isteyen kişi erkekse askerlikle alakalı herhangi bir ilişkisi bulunmamalıdır. Şartlara uygun olan kişiler burs imkanından kolaylıkla faydalanabilirler.

YLSY Bursunun Avantajları

Lisans eğitimini tamamlamış olan öğrenciler genellikle yüksek lisans veya doktora yapmak için yurtdışını tercih edebilirler. Bu sayede farklı ülkelerdeki kültürleri keşfedebilir ve kendilerini çok daha fazla geliştirebilirler.

YLSY bursunun avantajları oldukça fazladır. İlk olarak bu buzdan faydalanan kişiler yurtdışındaki eğitimleri ücretsiz bir şekilde alabilirler. Aynı zamanda yurtdışından diploma almış olmaları farklı Avrupa ülkelerinde iş bulmalarını kolaylaştırır.

Ayrıca farklı bir kültürle bir araya gelmiş olmak dünyanın farklı yerlerindeki insanlarla tanışmayı ve iletişim kurmayı da sağlar. Bu sayede pek çok farklı dil öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ayrıca dünyanın en önde gelen üniversitelerinde eğitiminizi tamamlayarak akademik anlamda da çok daha iyi şekilde ilerleyebilirsiniz.

YLSY Bursu Başvurusu

Milli eğitim bakanlığı tarafından lisans eğitimini tamamlamış ve lisansüstü eğitimlerini de yurt dışına yapmak isteyen kişilere YLSY burs imkanı tanınmıştır. Özellikle de yurtdışındaki eğitim masraflarının çok yüksek olmasından dolayı pek çok kişi burslu olarak gitmek istemektedir. Ancak yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen kişilerin belirli şartlara uygun olması gerekir.

YLSY bursundan faydalanmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması aranan ilk hususlardan bir tanesidir. Ayrıca En az 4 senelik lisans programını tamamlamış olmaları gerekir.

Farklı bir ülkeye gidilecek olmasından dolayı yeterli seviyede yabancı dil biliniyor olması çok önemlidir. Bu nedenle de ALES sınavından en az 70 puan almak şarttır. Ayrıca 30 yaşın üstündeki kişiler bu burstan faydalanamayacakları için başvuruları kabul edilmez.

Yurtdışı eğitimi almak isteyen kişinin cinsiyeti erkek ise mutlaka askerlikle alakalı herhangi bir ilişkisinin bulunmaması gerekir. Örneğin askerlikten muaf olması veya askerliğini yapmış olması gerekir.

Ayrıca öğrenim görmüş olduğu lisans programında 4 üzerinden en az 2.50 puan ortalama yapmış olması gerekir. Tüm bu şartlara uygun olan kişiler başvuruları gerçekleştirebilirler.

YLSY bursu başvurusu ÖSYM’nin web sitesi üzerinden yapılmaktadır. ÖSYM şifreleri ve t.c. kimlik numaraları ile sisteme giriş yapabilir ve 15 lira başvuru ücretini ödedikten sonra gerekli bilgileri doldurabilirler. Sel bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde en güncel haliyle yazmak çok önemlidir.

Bilgilerde yapılacak olan yanlışlıklar başvurunuzun iptal olmasına neden olur. Başvuruyu web sitesi üzerinden yaptıktan sonra sözlü sınava çağrılma hakkına sahipseniz sınav yerinizi tarihimiz yine internet sitesi üzerinden öğrenilebilir.
YLSY başvurusu yapmış olan adayların sözlü sınava çağrılması durumunda yanlarında giriş belgesini, nüfus cüzdanını mutlaka götürmeleri gerekir.

YLSY Eğitimi Alınabilecek Yerler

ylsy bursundan kimler faydalanabilirLisansüstü eğitimini yurt dışında gerçekleştirmek isteyen kişiler YLSY eğitimi alınabilecek yerleri merak ederler. Pek çok farklı ülkede eğitiminizi tamamlayabiliriz.

Özellikle de Amerika, Fransa, Hollanda, Almanya, Avustralya, İsveç, Kanada, İtalya gibi ülkeler en sık tercih edilen ülkelerdir. Ancak tercih edebileceğiniz ülkeler yalnızca bu kadarla sınırlı da değildir.

YLSY eğitimi alınabilecek yerlerin çok fazla çeşitlilik sağlaması herkesin beklentilerine, isteklerine ve almak istediği eğitime göre istediği ülkeyi seçme şansının olduğu anlamına gelir.

Elbette ki yurt dışı eğitiminizi tamamlayacağınız ülkeyi seçerken bazı önemli noktalara da dikkat etmelisiniz. Doğru tercih yaparak gitmeniz durumunda gittiğiniz ülkede kendinize hem akademik hem de kültürel anlamda pek çok şey katabilirsiniz.

YLSY Eğitimi İçin Ülke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yurtdışında lisansüstü eğitimini tamamlamak isteyen kişiler YLSY eğitim için ülke seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalara mutlaka önem vermelidir.

Seçmek istediğiniz ülkelerin sizlere hangi anlamda ne katkılar sağlayacağını iyi şekilde öğrenmelisiniz. Ayrıca girebileceğiniz pek çok okul ve bölüm bulunurken arasından en çok imkanı size sunacak olanı seçmelisiniz.

Ayrıca yurt dışında bazı bölümler ortalamanız a dikkat ederken aynı zamanda iş tecrübelerinize de bakıyor. Bu nedenle kendinize uygun bir bölüm ise seçmelisiniz. Her ülke ve her üniversite kendine ait bazı giriş koşulları koyar.

Bu koşulları dikkatli bir şekilde değerlendirmeli ve kendinize uygun ise seçmelisiniz. Ayrıca okulların dil eğitimi konusunda nasıl bir yol izlediği de çok önemlidir. Bazı okullar dil yeterlilik programı sağlayıp yeterli seviyede bilmeyen kişiler için hazırlık okulu sunarken bazı okullar ise böyle bir imkan sunmuyor olabilir. Tüm bunları seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmalısınız ve ona göre bir tercih yapmalısınız.

Administrator