2+2 COMMUNITY COLLEGE SİSTEMİ

2 YIL BİR COMMUNITY COLLEGE’DE + 2 YIL BİR ÜNİVERSİTEDE = 4 YIL (LİSANS DİPLOMASI) 

Amerikan yüksek öğrenim sistemi içinde yer alan Community College’lar ülkemizdeki Meslek Yüksek Okullarına benzer olarak temel üniversite eğitimi öncesinde öğrencilerin okumak istedikleri bölümlerin hazırlığı formunda olan iki yıllık yüksek öğrenim kurumlarıdır.  Amerikan öğrenciler tarafından son derece gözde olan Community College’ler son yıllarda diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenciler tarafından da çokça tercih edilmeye başlanmıştır. Amerikan vatandaşlarının Community College’ları tercih etmelerinin temel nedeni olarak dört yıllık eğitimde zaman harcamadan is hayatına hazırlanmaktır. Yabancı öğrenciler için ise kabul şartları daha kolay olan ve üniversitelere göre daha ekonomik Community College’lerdeki 2 yıllık eğitimin ardından bir üniversiteye geçiş yaparak 4 yıllık bir diploma sahibi almaktır.

Yaklaşık 10 milyondan fazla öğrencinin eğitim gördüğü Community Collegelar Amerikan Yüksek Öğrenim sisteminin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Amerika’daki dört yıllık kolej/üniversitelerde okuyan öğrencilerin yarısından fazlası 2 yıllık üniversitelerden transfer olarak eğitime başlamışlardır. Günümüzde, Amerika’da eğitim veren binin üzerinde Community College bulunmaktadır.

2 yıllık üniversiteler, kendi içinde de farklılık gösterir. Bazıları birkaç kampüsten oluşan geniş bir alanda, şehirde konumlanmış iken; bazıları da kırsal bir alanda daha küçük öğrenci kitlelerine eğitim vermektedir.

Community College’ler  özel veya devlet okulları olarak ikiye ayrılır. Devlet okulları daha çok tercih edilir.

 

COMMUNİTY COLLEGE’DA OKUMANIN AVANTAJLARI?

Liseden Mezun olmanız Yeterli

 • Community College’lere kayıt olabilmek için yaş sınırı yoktur. Lise mezunu olmanız yeterlidir. Lise mezunu olan herkes Community College’lere kayıt olabilir.

 

 • Amerika’da, üniversitelere veya Community College’lere kaydolmanız için kendi ülkenizde herhangi bir üniversiteye giriş sınavına katılmanıza veya bir bölüm kazanmış olmanıza gerek yoktur

Bölüm Sınırlaması Yok

 • Community College’ların bir diğer avantajı da okunacak bölümle ilgili her üniversitenin kabul edeceği ortak dersleri öğrenciye vererek öğrenciyi arzu ettiği bölüme hazırlamaktır. Community College’lerde herhangi bir sınav ve şarta tabi tutulmadan istediğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz. Bu noktada öğrencinin kendi kapasitesini bilmesi, mutlu ve başarılı olacağını düşündüğü bir bölümde okuması önemlidir.

Yök Denkliği

 Amerikan Üniversitelerinin ve Community College’lerin neredeyse tamamının Türkiye’de denkliği bulunmaktadır.

 • Eğer sadece Community College mezunu olarak Türkiye’ye dönerseniz Ön lisans diploması almaya hak kazanırsınız.

 

4 yıllık Üniversitelere Göre Çok Daha Ekonomik

 • Community College’lar hakkında her ne kadar “başarısı düşük öğrencilerin tercih ettikleri okullar” gibi yanlış bir algı mevcut olsa da aslında özellikle başarılı, başarısız yabancı öğrenciler için bu okulları tercih etmedeki en önemli neden, yüksek maliyetli dört yıllık lisans programlarının ilk iki yılına alternatif olarak daha ekonomik fiyatlarda eğitim almaktır. Community Kolejler dört yıllık üniversitelerin okul ücretleri ile kıyaslandığında çok daha ekonomiktir.

 

 • Community College’larda yıllık eğitim ücretleri 4.000 – 9.000 USD arasında değişmektedir. Amerikan Devlet üniversitelerinde lisans programları yıllık olarak 10.000 – 30.000 USD, özel üniversitelerde ise lisans programları için yıllık 30.000 – 70.000 USD aralığındadır. Yani ilk iki yıl Community College’da okuyarak 10.000 – 15.000 USD arasında bir harcama yapıldıktan sonraki iki yıl için bir lisans programına geçiş yapıldığında binlerce dolarlık tasarruf sağlanmış olur.

 

Üniversite Eğitimi Öncesi Planlama ve Alışma Devresi

 • İki yıllık Community College’ları tercih ederek, hem Amerika’ya hem Amerikan eğitim sitemine alışma devresini geçirip, sonraki yıllar için daha sağlıklı bir planlama yapma imkanı bulabilirsiniz.

 

 • 2 yıllık üniversitelerde dersler dışında, spor programları, kültürel etkinlikler, Amerikalı ve yabancı öğrenci kulüp ve aktivitelerine katılarak, yeni arkadaşlar edinebilir, Amerikan kültürü ve dili hakkında kısa zamanda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Community College’lara Kaydolmak İçin İngilizce SAT, ACT, TOEFL, IELTS Şartı Yok

 

 • Community Colleg’lere kaydolmak için  SAT veya ACT sınav sonuç şartı aranmaz. İngilizce biliyorsanız ve elinizde TOEFL veya IELTS sınavların sonuçları varsa bunu başvuru belgelerinize ekleyerek İngilizce Hazırlık okumaya gerek kalmadan direkt olarak eğitime başlayabilirsiniz. Eğer, İngilizce dil seviyenizi gösteren sınav sonucunuz yok ise veya istenilenden düşük bir puan aldıysanız, kabul aldığınız Community College’ta eğitiminiz öncesi yoğunlaştırılmış İngilizce programına katılabilirisiniz.

 

İngilizcenizi Community College’larda Geliştirebilirsiniz

 

 • Community College’lerdeki Hazırlık Programları özel dil okullarına göre nerdeyse yarı yarıya daha ekonomiktir. Bu yüzden yabancı öğrencilerin çoğu dil eğitimini Community College’lerde almaktadır.

 

4 Yıllık Üniversitelere Kolay Transfer İmkanı

 

 • Community College’ların çoğu özellikle bulunduğu eyalette olan dört yıllık kolej/üniversiteler ile akademik anlaşmalara sahiptir. Bu anlaşmalar sayesinde 2 yıllık bir kolejden mezun olduğunuzda, ilk iki yılın derslerini gideceğiniz üniversitede saydırma avantajına sahip olabilirsiniz. Örneğin, California’da bulunan Community College’lerin çoğunun California State University (CSU) ve University of California (UC) ile ortaklık anlaşmaları bulunmaktadır. Eğer öğrenci California State University veya University of California at Santa Monica College için şart koşulan genel eğitim koşullarını başarılı bir şekilde yerine getirirse, üniversitelerden birine geçiş yapabilir ve lisans eğitiminin son iki yılını orada tamamlayabilir. Her okulun kabul şartlarının farklılık gösterebileceğini hatırlatmakta fayda var.

 

 • Dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapmanız için, iki yıllık eğitiminiz boyunca belirli bir not ortalamasının altına düşmemeniz ve belirli sayıda krediyi tamamlamanız gerekmektedir.

 

 • 4 senelik bir Üniversite bitirebilmeniz için 120 kredi almanız gerekir. Community College’lerin genelini ise 60 kredi alarak tamamlayabilirsiniz Amerikada Community College’lerden 4 yıllık Üniversiteye Transfer etmek istediğinizde sizden toplam kredinizi 120 ye tamamlamanızı isteyeceklerdir. Yani 67 krediyle Community College den mezun olan bir öğrenci Transfer olduğu 4 senelik Üniversiteden sadece 53 kredi alması gerekecektir.(Bölümün tutması şartı ile) 53 krediyi tamamlayan öğrenci 4 senelik diploma almaya hak kazanır. Farklı bölümlere transfer olmak isteyen öğrencilere ise alttan ders vererek bölüm temel derslerindeki açıklarını kapatmaları istenir.

Daha kısa sürede Kabul Edilme Avantajı

 • 4 Yıllık üniversitelere göre Community Colleg’lere başvuru yapmak ve kabul almak çok daha kolay ve kısadır. Lise mezuniyeti sonrasında ara vermeden 4 Yıllık bir üniversiteye başvurmak ve kabul alabilmek için lise son sınıfa kadar TOEFL ve SAT gibi sınavlardan gerekli puanların alınmış olması gerekir. Son sene içinde hem üniversiteye giriş sınavına çalışmak hem de diğer uluslararası sınavlara katılıp gerekli puanları almak oldukça zor bir süreçtir. 4 Yıllık bir üniversiteye kabul için lise sonun kış aylarından itibaren başvuru süreçlerine başlamak gerekir.
 • Community College’lara kaydolmak için ise uzun ve erken bir başvuru süreçleri yoktur. College’lerin eğitim yılı başlamadan 4-6 hafta öncesinde başvuru yapıldığında rahatlıkla kayıt işleminiz gerçekleştirilebilir.

 

ITEBS Danışmanlığıyla Community College’lere Kaydolmak

Okunacak Community College seçilirken, okulun bulunduğu eyalet, şehir, eğitim sistemi, kabul şartları, ücretleri, konaklama imkanları, üniversiteler ile olan transfer anlaşmalarının olup olmadığı, eğitim kalitesi, denkliği, program çeşitliliği, gibi birçok konunun çok iyi bir şekilde araştırılması gerekir.

ITEBS olarak, Amerika’da, Community Colleg’lerde eğitim almayı düşünen adaylara, Amerikan eğitim sistemini bilen ve Communiy Collegler hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olan danışmanlarımız aracılığıyla profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Danışmanlarımız, eğitim hedeflerinizi önceleyerek, sahip olduğunuz özellikler ve bütçenize en uygun olabilecek üniversiteler hakkında bilgilendirme yapacak ve kaydınızı gerçekleştirecektir.

 • Amerika’da size en uygun üniversite ve bölümün belirlenmesi aşamasında size etkili danışmanlık hizmeti vererek tam bilgilenmenizi ve doğru kararlar vermenize yardımcı oluyoruz.
 • Üniversitelerin kayıt ofisleriyle direkt iletişim kurarak üniversite kayıt ve konaklama başvurunuzu / rezervasyonunuzu yapıyor zaman kaybetmeden gerçekleştiriyoruz.
 • Yurtdışında eğitim alınabilmesi için aşılması gereken vize engelini vize dosyasının en iyi şekilde hazırlanması ve vize görüşmesine yönelik yapılacak oryantasyon eğitimleriyle başarılı bir şekilde aşmanızı sağlıyoruz.
 • Vize sonrasında yurtdışına çıkış ve konaklama yerine geçiş süreçlerinin tamamında öğrencilerimize sunduğumuz danışmanlığımızı devam ettiriyoruz. Talep edilirse uçak biletinin rezervasyonu ve havaalanı transferini organize ediyoruz.
 • Amerika’da İki yıllık eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimize eğer isterlerse dört yıllık üniversitelere transfer işlemlerinde de danışmanlık sunmaya devam ediyoruz.

 

Amerika’da anlaşmalı olduğumuz Community College’ler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve programlara kaydolmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.