FORGOT YOUR DETAILS?

Almanca öğrenmeyi umuyorsanız muhtemelen Almanya'da Almanca öğrenmeyi düşünmüşsünüzdür. Bu her dil öğrencisinin hayalidir, değil mi? Berlin'den Frankfurt'a ve aralarındaki düzinelerce şehire kadar Almanya, Almanca'da akıcılık kazanmanıza yardımcı olabilecek mükemmel dil akademileriyle doludur.

Almanca Bilmiyorsanız Üzülmeyin, Almanya'da Dil Eğitimi Alabilirsiniz!

ITEBS olarak her yıl yüzlerce öğrencinin Almanya'da üniversite eğitimine başlamasında danışmanlık sunmaktayız. Dört yıllık bir lisans bölümünü kazandıysanız veya zaten bir üniversitede okuyorsanız, ya da meslek yüksek okulu ve açık öğretim fakültesi mezunuysanız, lisans mezunu olarak Almanya'da yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız Almanya'daki üniversitelere başvurunun birinci koşulunu sağlamış olursunuz.

Üniversitelere kesin kayıt alabilmeniz için diğer koşul Almanca dil yeterliliğinizin istenilen seviyede olmasıdır. Eğer C1 seviyesinde bir Almanca bilmiyorsanız Almanya'da temsilciliğini yapmakta olduğumuz alanlarındaki en iyi dil okullarında A1 seviyesinden başlayarak C1 seviyesine kadar her kurda eğitim alabilirsiniz.

Çalışmakta olduğumuz Almanya dil okulları, akademik seviyede Almanca eğitimi veren ve Almanca yeterliliğini ölçen TestDAF, DSH, Telc gibi sınavlara yönelik standart, yarı yoğun ve yoğun kurs programları olan kurumsal dil okullarıdır.

Almanca bilginiz B2 seviyesinde ise özel Almanya dil okulları ve üniversitelerin dil hazırlık program kayıtlarınızda (Üniversitelere bağlı dil okulları da ücretlidir. Ücretler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir.) veya C1 ve üstü seviyede bir Almancanız varsa da Almanya dil okulu programına gerek kalmadan TestDAF ve DSH sonuçlarınızla üniversitelere kesin kayıt başvurularınızda danışmanlık sunmaktayız.

Almanya'da Dil Eğitimi Almak İçin Gerekli Belgeler

Almanya, dünyanın en popüler dil eğitim destinasyonlarından biridir. Almanca öğrenmek isteyen öğrenciler, Almanya'da bulunan çeşitli dil okullarında eğitim alabilirler. Almanya'da dil eğitimi almak için gerekli belgeler, eğitim süresine göre farklılık göstermektedir.

Almanya'da Dil Eğitimi Almak için Öneriler

Almanya'da dil eğitimi almak için başvuru yapacak adaylara bazı öneriler sunmak mümkündür. Bu öneriler şunlardır:

 • Dil okulunu seçerken, okulun akreditasyonu ve eğitim kalitesine dikkat edin.
 • Dil seviyesinizi belirlemek için bir dil testi alın.
 • Almanya'da dil eğitimi alırken, Almanca pratik yapma fırsatlarını değerlendirin.
 • Almanya'nın kültürünü ve yaşam tarzını öğrenin.

Bu öneriler, Almanya'da dil eğitimi alma sürecini daha verimli ve başarılı bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Biz de sizlerin bu seçenekler arasına en kolay şekilde uygun tercihi bulmanız için yanınızdayız.

90 Günlük Eğitim Süresi İçin Gerekli Belgeler

90 günlük eğitim süresini aşmayan dil okulu programları için, Schengen vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Schengen vizesi başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış, en az 2 sayfası boş ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Almanca veya İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: Biyometrik, 3,5x4,5 cm ebatında, son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.
 • Vize ücreti: 80 Euro
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Konaklama rezervasyonu
 • Almanya'da dil eğitimi alacak olduğunuzu gösteren belge: Dil okulundan alınmış kayıt belgesi veya ödeme dekontu

90 Günlük Eğitim Süresini Aşan Eğitimler İçin Gerekli Belgeler

90 günlük eğitim süresini aşan dil okulu programları için, Almanya'da oturum izni alınması gerekmektedir. Oturum izni başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış, en az 2 sayfası boş ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Almanca veya İngilizce olarak doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: Biyometrik, 3,5x4,5 cm ebatında, son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.
 • Vize ücreti: 80 Euro
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Konaklama rezervasyonu
 • Almanya'da dil eğitimi alacak olduğunuzu gösteren belge: Dil okulundan alınmış kayıt belgesi veya ödeme dekontu
 • Maddi durumunuzu gösteren belgeler: Banka hesap dökümü, maaş bordrosu, tapu, araba ruhsatı gibi
 • Almanya'da eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkenize döneceğinizi gösteren belgeler: Öğrenci belgesi, iş sözleşmesi gibi

Diğer Gerekli Belgeler

Almanya'da dil eğitimi almak için gerekli belgelere ek olarak, bazı durumlarda ek belgeler de talep edilebilir. Örneğin, 18 yaşından küçük öğrencilerin, anne ve babalarının muvafakatnamesini sunması gerekmektedir. Ayrıca, bazı dil okulları, öğrencilerinden dil yeterliliğini gösteren bir belge talep edebilir.

ITEBS olarak Almanya’nın Her Eyaletinde Dil Okulu Seçeneği Sunabiliyoruz!

Sahip olduğumuz geniş dil okulu portföyü sayesinde Almanya’nın birçok farklı bölge ve şehrinde dil kursu seçeneği sunabilmekteyiz. Berlin, Münih, Frankfurt, Köln, Hamburg, Dortmund, Düsseldorf, Stuttgart, Heilderberg gibi bilinen lokasyonlara ek olarak diğer şehirlerde de kurslara katılabilirsiniz.

Bana En Uygun Kurs Hangisi?

Almancada ilerlemek, öğrenme yeteneğinize ve aldığınız haftalık ders sayısına bağlıdır. Bu nedenle, Alman üniversitelerinden birine girmek için bir sınava hazırlanıyorsanız  yoğun kurslara bu da yeterli olamayacaksa hızlandırılmış kurslara katılmanız uygun olacaktır. 24 derslik yarı yoğun ve 24+6 derslik yoğun kurslar, dil yeterliğinizin devamlı olarak gelişmesini garanti eder. Bu kurslarda dil alıştırmaları daha yoğundur ve size kısa zaman içinde dili kullanmada özgüven sağlar. Gereken düzeyde yeterliğe ulaştıktan sonra 4 -8 hafta süren TestDaF, DSH hazırlık kurslarına kayıt olabilir, sınavlara yönelik daha etkin ve yoğun biçimde çalışarak istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Almanya'da Dil Eğitimi Almak

Almanya'da dil eğitimi almak, Almanca öğrenmenin en etkili yollarından biridir. Almanya'da bulunan dil okulları, çeşitli seviyelerde ve programlarda eğitim sunmaktadır. Öğrenciler, kendi ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun bir program seçerek dillerini geliştirebilirler.

Almanya'da dil eğitimi almak için gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak, vize başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Başvuru sahipleri, vize başvurusu yapmadan önce gerekli belgelerin güncel ve eksiksiz olduğundan emin olmalıdırlar.

Almanca Öğrenmenin En İyi Yolu

Almanca öğrenmenin Almanya'da bir dil okulunda okumaktan daha hızlı veya daha iyi bir yolu yoktur. Dil okulları pratik dil kullanımına odaklanır: konuşma ve dinleme, okuma ve yazma. Sınıftan çıktığınızda etrafınız Almanca konuşan insanlar ile çevrili olduğundan süpermarkette, restoranda ve gittiğiniz her yerde pratik yapabilirsiniz.

Özel dil okullarının çoğu, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar her seviyede Almanca öğretmektedir. Kursunuz başlamadan önce veya okuldaki ilk gününüzde, seviyenize uygun bir sınıfa yerleştirmeniz için size bir yerleştirme sınavı uygulanacaktır. Daha sonra bir sonraki seviyeye geçiş sınavını geçene kadar bu seviyede kalırsınız.

Başlangıç seviyesindeyseniz, lisede bir yıl boyunca Almanca öğreneceğiniz kadarını öğrenmeniz yalnızca birkaç haftanızı alacak ve bir dönem sonra büyük bir ilerleme kaydetmiş olacaksınız. Bu alanda uzun yıllara dayanan tecrübemizden sonra, Almanya'da bir dil okulunda eğitim almanın Almanca öğrenmenin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz.

Almanya'da Almanca öğrendiğinizde, dili kendi ülkenizde öğreneceğinizden çok daha hızlı öğrenmezsiniz. Ayrıca Alman kültürünü ve toplumunu çok daha iyi anlıyorsunuz. Bu, dili ve Alman halkını daha derinlemesine anlamanıza çok yardımcı olacak ve gelecekte Almancayı profesyonel olarak kullanacaksanız büyük fayda sağlayacaktır.

Almanya'da Dil Kursuna Gittiğimde Çalışabilir miyim?

Almanya'da çalışma hakkı, sahip olduğunuz vizeyle ilişkilidir:

 • AB/AES vatandaşları kısıtlama olmadan çalışabilir
 • Turist vizesi veya vize muafiyeti kapsamındaki diğer uyrukların Almanya'da çalışmasına izin verilmemektedir.
 • Öğrenci vizesi olan üniversite öğrencilerinin Almanya'daki öğrenimleri sırasında çalışmalarına izin verilir, ancak bir dil okuluna gittiğinizde normalde eğitiminiz sırasında çalışmak için Alman makamlarından özel bir izin almanız gerekir.

Büyük Ekonomik Güçlere Açılan Kapı

Almanya'da okumak, dünyanın en güçlü ve istikrarlı ekonomilerinden birinin işgücüne potansiyel olarak entegre olmak anlamına gelir. Almanya, Avrupa'nın en büyük ekonomisine, dünyanın dördüncü büyük GSYİH'sine sahiptir ve kendileri de dünyanın diğer güçlü ekonomileri olan ABD ve İngiltere için ilk on ithalat/ihracat ülkesi arasında yer almaktadır.

Bu gerçeklerin yanı sıra Almanca, diğer iki büyük Avrupa ekonomisinin, yani İsviçre ve Avusturya'nın da resmi dilidir. Bu ülkelerdeki şirketlerle iş yapmak, dil bilmenin büyük faydasını görecektir.

Almanca Dil Hazırlığı Ne kadar Sürüyor?

Almanya'da üniversite okumaya başlamanız için gereken süre farklı koşullara göre değişecektir. Örneğin; lise diplomanız Almanya'da Alman Lise Diplomasına (Abitur) denk olarak kabul edilmezse değerlendirme sınavına hazırlanmak için Studienkolleg hazırlık okulunda 12 ay süren bir kursa katılmanız gerekecektir. Öte yandan, lise diplomanız Almanya'da kabul edilirse işlemleriniz daha hızlı gerçekleşecektir. Bu durumda sadece DHS veya TestDaF sınavını geçerek yeterli Almanca bilginizi kanıtlayacaksınız.

Bu noktaya gelmenizin ne kadar zaman alacağı ise kurs başlangıcında ne kadar Almanca bildiğinize göre değişecektir. Hiç Almanca bilmeyen bir kişinin yaklaşık 40- 48 haftalık bir hazırlığa ihtiyacı olacaktır.

Dil okulları, ücretler ve Almanya üniversite danışmanlığımız hakkında detaylı bilgi almak için Bilgi Talep Formu'nu doldurabilir yada iletişim numaralarımızdan bizi arayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Almanya’da Eğitim Sistemi Nasıl?

Almanya üniversiteleri, öğrencilere kaliteli ve yenilikçi eğitim sunmakta olup her bir üniversitenin eğitim seviyesi birbirinden farklıdır. Birçok üniversitede eğitim ücretsizdir. Bunun yanı sıra pek çok akademik ders arasından seçim yapılabiliyor. Ayrıca Almanya'daki üniversiteler de lisans eğitimleri ülkemize göre 1 yıl daha az olacak şekilde genellikle 3 yıldır.

Almanca Dil Okullarında Eğitim Programları Nedir?

Almanca öğrenmek ya da Almanca konusunda kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler, Almanya dil okullarında eğitim alabilir. Almanya dil okullarında genel olarak İş Almancası, Genel Almanca, Doktorlar ve Hemşireler için Almanca gibi eğitim programları sunulur.

Almanya’da Dil Hazırlığı Ne Kadar Sürüyor?

Almanya'da alacağınız dil eğitiminin süresi oraya gitmeden önce ne kadar Almanca biliyor olmanıza göre değişecektir. ITEBS olarak biz hiç Almanca bilmeyen ve Almanya'ya gitmek isteyen öğrencilerimize vize başvurularından önce en az A1 seviyesine gelmelerini tavsiye ediyoruz. Almanya'da A1 seviyesinden C1'e kadar sürecek eğitimin süresi kursun yoğunluğu ve dil kursuna göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 10 -12 Ay sürmektedir.

Almanca Dil Okullarına Gitmek için Nasıl Vize Çıkarılır?

Dil okullarına gitmek için C Tipi ve D Tipi vize türlerinden biri çıkarılabilir. C Tipi kısa süreli vize olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra D Tipi vize, uzun süreli vize türüdür.

ŞEHİROKULHaftalık Ders SaatiSüre / Fiyat (Euro)Haftalık KonaklamaOkul Kayıt ÜcretiKonaklama Rez. Ücreti
481216202432364048
haftahaftahaftahaftahaftahaftahaftahaftahaftahaftaAİLEYURT(Euro)(Euro)
BERLİNDID DEUTSCH20800160020002400280032004000440048005600
241000200026003200380044005600620068008000200275
2812002400320040004800560072008000880010400
GLS20860164021602880360039605820594066007920
301500280039005200650070809440106201180014160
HUMBOLDT INSTITUT3014802960396052806600792010560118801320015840480680--
BONNIFS Institude for Language Teaching.203907401070142517852140285032003560428011585
Steinke-Institut Bonn20A1-6 Hafta:590A2-6 Hafta:480B1-6 Hafta: 590B2-6 Hafta: 590C1-6 Hafta: 69090
Goethe-Institut201099219932974396549565948792989110990
Schiller Language School20A1-6 Hafta: 828A2- 8 Hafta: 947B1-10 Hafta: 1328B2-10 Hafta: 1328C1-10 Hafta: 1328
BREMEN**Casa internationale Sprachschule/TANDEM20A1-8 Hafta: 880A2-8 Hafta: 990B1-8 Hafta:880B2-4 Hafta: 880C1-9 Hafta: 990150
Goethe-Institut201099219932974396549565948792989110990
Sprachschule-Aktiv2045090013501800225027003600405045005400
DUSSELDORFSTUDIENKOLLEG204809901485198024752970396044554950594045
Sprachforum Heinrch Heine254759501425190023752850380042754750570056059
Sprachschule Aktiv20500100015002000250030004000450050006000
Sprachcaffe GoAcademy207001320194025003060362047405300586069803802006080
30102019402860370045405380706079008740104203802006080
FRANKFURTDID DEUTSCH20800160020002400280032004000440048005600290290--
241000200026003200380044005600620068008000
2812002400320040004800560072008000880010400
Sprachcaffe Frankfurt208001600204027203400408054406120680023016060
Goethe-Institut201099219932974396549565948792989110990
*Evolanguage20A1-4 Hafta: 550A2-4 Hafta: 550B1-4 Hafta: 550B2-4 Hafta: 550C1-4 Hafta: 550
HEIDELBERGF+U ACADEMY207601360204023202900324043204860540064802452655080
30980180027003120390044405920666074008880
ALPHA ACTIVE206201240186020802600312038404320480057602701752545
HAMBURGGoethe-Institut201099219932974396549565948792989110990
DID DEUTSCH20800160020002400280032004000440048005600290290--
241000200026003200380044005600620068008000
2812002400320040004800560072008000880010400
Tandem25695188028203760470056407520846094001128050
*Evolanguage20A1-4 Hafta: 550A2-4 Hafta: 550B1-4 Hafta: 550B2-4 Hafta: 550C1-4 Hafta: 550
KÖLNSprachschule-Aktiv20500100015002000250030004000450050006000
Tandem20540106015802100262031404180470052206260
MÜNİHGoethe-Institut201099219932974396549565948792989110990
Inlingua2063012601890252031503780504056706300756022033025
DID DEUTSCH20800160020002400280032004000440048005600290290--
241000200026003200380044005600620068008000
2812002400320040004800560072008000880010400
*Evolanguage20A1-4 Hafta: 550A2-4 Hafta: 550B1-4 Hafta: 550B2-4 Hafta: 550C1-4 Hafta: 550
STUTTGARTANGLO GERMAN INSTITUTE2060811521728230429123264435246085120180
Sprachschule-aktiv2050010001500200025003000400045005000600025+30
Inlingua Stuttgard2055011001650220027503300408045905100612025
TRICOS20A1-8 Hafta: 860A2-8 Hafta: 860B1-8 Hafta: 860B2-8 Hafta: 860C1-8 Hafta: 860
TOP