FORGOT YOUR DETAILS?

Slovenya'da üniversite eğitimi almak için;

Türkiye'de üniversite sınavına girip, baraj puanları aşmış fakat herhangi bir üniversiteye yerleşememişseniz;

Ya da puanınız yetmediği için okumak istemediğiniz bir üniversite veya bölümde eğitim almak zorunda kalmışsanız;

Veya ülkemizdeki eğitim sisteminin hedeflerinizi karşılamayacağını düşünüyor ve yurtdışında daha iyi bir eğitim almak istiyorsanız;

Bu kararınıza rağmen sahip olduğunuz özellikler ve bütçenizin yurtdışında eğitim almaya uygun olmadığını düşünüyor ya da hangi ülkede ve nasıl eğitim alacağınızı bilmiyorsanız;

Güney Avrupa’nın gözde ülkelerinden Slovenya'da hem ekonomik hem de kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. Slovenya üniversitelerinin disiplinli ve yüksek kaliteli eğitimleri, dünya genelinde kabul görmekte, Slovenya üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Slovenya'da Üniversite Ücretleri

Okul ücretleri başka ülkeler ve Türkiye'deki özel üniversitelerle kıyaslandığında oldukça düşük olan Slovenya'da lisans programları yıllık 2.500 - 5.000 EURO,  yüksek lisans programları 3.000 - 7.500 EURO, doktora ücretleri de yıllık 3.500 -  12.000 EURO arasında değişmektedir.

Türkiye'deki Üniversite Giriş Sınavında Bölüm Kazanma Şartı Yok

Üstelik bu üniversitelere kabul edilmek için üniversite sınavında dört yıllık bir üniversite kazanma şartı aranmaz. Bazı üniversiteler baraj puanı geçme şartı ararken çoğunluğu ise başvuru ve kabullerde lise diploma notuna ve okul derslerinizdeki başarıya göre öğrenci kabul etmektedir.

Slovenya'da İstediğiniz Bölümü Seçebilirsiniz

Lise türü fark etmeksizin ve hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın, Slovenya üniversitelerinde diploma puanınıza göre dilediğiniz tüm bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz. Yoğun talep olan bölümlerde öğrenciler diploma notlarına göre sıralanıp boş olan kontenjanlara yerleşirler.

Slovence ve İngilizce Programlar

Avrupa Birliğinin en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan Slovenya’da, üniversite eğitimi çoğunlukla ülkenin ana dilinde eğitim verilmektedir. Slovence eğitim görecek olan adaylar 2. Sınıfa kayıttan önce Slovence dil sınavını geçmek zorundadırlar. Sayıları her geçen gün artmakla birlikte İngilizce olan lisans ve yüksek lisans programları da bulunmaktadır. Slovenya’da üniversite eğitim sistemine göre uluslararası öğrencilerden lisans programları için İngilizce dil yeterlilik belgesi de istenmemektedir.

Devlet Ya da Özel Üniversitelerde Eğitim Alabilirsiniz

Slovenya'da yükseköğretim kamu veya özel üniversite ve tekli yüksek öğretim kurumları (herhangi bir üniversiteye bağlı olmayan) tarafından sunulur. Profesyonel kolejler sadece profesyonel çalışma programları sunarken, üniversiteler ve tekli fakülteler, hem akademik hem de profesyonel çalışma programları sunarlar.

Slovenya'da Lisans Eğitimi 3 Yıldır

Slovenya’da üniversite eğitimi, lisans programlarında genellikle 3 yıl sürerken, yüksek lisans programları 1 veya 2 sene sürmektedir.

Slovenya'daki En İyi Üniversiteleri

Ülkenin en çok bilinen üniversitesi, başkentte bulunan ve adını şehirden alan Ljubljana Üniversitesi’dir. Ljubljana Üniversitesi, birçok sıralamada ilk 500’de bulunan bir devlet üniversitesidir. İkinci büyük üniversite ise yine adını, bulunduğu şehirden alan Maribor Üniversitesi’dir. Maribor Üniversitesi ise ilk 1000’de bulunmaktadır.

 Slovenya'da Üniversite Eğitiminin Avantajları

  • Sınavsız Üniversite Kabulü
  • Dünya Çapında Diploma Tanınırlığı
  • YÖK Denkliği
  • Ekonomik Yaşam Ve Eğitim Olanakları
  • Çok Dilli Eğitim Ve 3 Dil Öğrenme Fırsatı
  • Bölüm Kısıtlaması Olmadan, Arzu Edilen Alanda Eğitim Alma İmkânı
  • Avrupa’da Dolaşım Serbestliği
  • Avrupa’nın Kalbinde Güvenli Ortamda Eğitim Alma İmkânı
  • Uluslararası Kariyer Şansı


Slovenya'da En Çok Tercih Edilen Bölümler

Slovenya özellikle doğal bitki örtüsü bakımından zengin olduğundan botanik ve bahçıvanlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için çok ideal bir yerdir. Veterinerlik için ise değişik ülkelerden birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Birçok öğrenci dilbilim, tarih ve beşeri bilimler de dahil olmak üzere Avrupa kültürünün derinlemesine bir çalışmasını yapmak için Slovenya üniversitelerini seçmektedir. Eğitim kalitesi, doğal güzellikleri ve barışçıl ortamı ile ünlenmeye başlayan Slovenya, uluslararası öğrenciler için birçok kolaylık sunmaktadır.

ITEBS Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak biz;

Öğrencilerimize, başvuru yapılacak üniversite ve programlar hakkında araştırma ve tanıtım yaptıktan sonra bu programın seçimi, okullardan ön kabulün alınması, dil eğitimi alınması gerekiyorsa kaliteli bir dil okuluna kayıt, dil yeterlilik sınavlarına hazırlık, kesin kayıt işlemleri için üniversite başvuru dosyanın eksiksiz hazırlanması ve okula ulaştırılması, vize dosyasının hazırlanması ve takibi, Slovenya'ya gitmeden önce oryantasyon eğitiminin verilmesi ve konaklamanın ayarlanması ve Slovenya'ya gidişten sonra eğitime başlama aşamasına kadar ki tüm süreçlerde yılların vermiş olduğu tecrübeyle profesyonel destek sunmaktayız.

Siz de yurt dışında eğitim hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin!

TOP