Almanca Eğitim Neden Önemli?

Almanca, dünya üzerinde 100 milyondan fazla kişinin ana dilidir. Almanya, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg, Liechtenstein, Belçika’nın bazı yerleşim yerleri, Kuzey İtalya ve Doğu Fransa’da 100 milyondan fazla insan Almanca dilini konuşmaktadır. Avrupa Birliğinde en fazla konuşulan lisan Almanca olmaktadır. Öte yandan Alman bilim insanlarının bilim dünyasına yaptıkları katkı ve çalışmalar oldukça fazladır. Bu sebeple de Almanca, dünya üzerinde en yaygın biçimde kullanılan bilimsel diller arasında ilk üçtedir.

Almanca düşünür ve mucitlerin dilidir. Almanya’nın şairlerin ve düşünürlerin ülkesi olduğu söylenir. Kendilerini “Das Land der Dichter und Denker” biçiminde tanımlarlar. Yani, “Şairlerin ve düşünürlerin diyarı” manasına gelir. Bu konuda gerçekten önemli bir haklılık payına sahipler. Dünyanın en etkileyici başarılarının büyük bir yüzdesi ilk kez Almanca olarak tasarlandı. Yüzün üzerinde Nobel Ödülü, fizik, tıp, kimya, edebiyat ve diğer alanlarda başarılar için Almanlara gitti. Almanların dışında yine Almanca konuşan diğer iki büyük ülke olan Avusturya ve İsviçre’den bilim insanlarına verilen ödülleri de buna eklemek gerekir.

Alman şirketleri küresel pazarda lider konumdadır. Alanında uluslararası pazar lideri olan bir iş için çalışmak istiyorsanız özgeçmişinizde Almanca bilgisine sahip olmak, global büyüklükteki şirketlerin kapısından girmenize yardımcı olabilir. Almanya, çok sayıda ekonomik küresel oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Otomotiv, sağlık, inşaat ve teknoloji gibi sektörlerdeki dünyaca en ünlü markalar ve şirketlerin isimlerini sıralamaya kalksanız bitiremezsiniz. Ülke aynı zamanda dünyanın en büyük bilgi teknolojileri fuarı CeBIT’in yanı sıra IFA tüketici elektroniği fuarı da dahil olmak üzere en büyük uluslararası fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu arada Alman başkenti Berlin, yenilikçi girişimler için bir merkez haline geliyor. Bazıları bunu “Avrupa Silikon Vadisi” olarak adlandıracak kadar da büyük iddialarda bulunur. Almanca eğitim, kariyer fırsatlarınızı büyük ölçüde arttırma potansiyeline sahiptir.

Sonuç olarak Almanların bilim camiasında dünya standartlarında bu kadar yüksek bir konuma sahip olmasının nedenlerinden biri, Almanya’nın üniversitelerinin mükemmel bir uluslararası üne sahip olmasıdır. Almanya, dünyada yurt dışından gelen öğrenciler için en popüler dördüncü ülkedir ve yarım milyona yakın yabancı Almanca eğitimi veren Alman okullarına kayıt olmaktadır. Almanya bu popülerliğini uzun yıllar devam ettirecektir.