Baştan Sona Almanya’da Zorunlu Sağlık Sigortası (AT11)

Almanya’da lisans ve lisansüstü eğitim alacak tüm öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunlu. Sağlık sigortanız olmadan üniversitelere kayıt yaptırmanız ve kayıt yenilemeniz mümkün değil. Almanya’da yüksek öğrenim görmek istediğinizde ve bir okuldan kabul aldığınızda ilk yapmanız gereken şey vize almaktır.

Almanya’da okuyabilmek için orada bulunduğunuz sürece, geçerli bir sağlık sigortasına ihtiyacınız var. Vize başvurunuz sırasında sağlık sigortasına ihtiyacınız olacak ve okula kayıt sırasında da bu belge sizden istenecek.

Burada iki alternatifiniz var;

Birincisi, vizeye başvururken bir seyahat sigortası yaptırır, Almanya’ya gittiğinizde de orada geçerli bir özel sağlık sigortasına kayıt olursunuz.

İkinci alternatif ailenizin SGK güvencesi varsa ve onların sağlık yardımlarından yararlanabiliyorsanız. Almanya devleti ile imzalanmış olan ikili anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’deki sağlık güvencenizi Almanya’da da kullanabilirsiniz.

Eğer SGK’lı değilseniz ya da kapsam dışındaysanız, Almanya’daki kamu (GKV) ya da özel (PKV) sigorta şirketlerinden sigorta yaptırmanız gerekir.

Almanya ile Türkiye arasında imzalanan sağlık hizmetleri ve sosyal güvenlik sözleşmesi ile Almanya’ya giden Türkiye kökenli öğrenciler de Türkiye’deki devlet sigortalarını Almanya’da herhangi bir ekstra ücret ödemeden kullanabilirler.

Türkiye’de T/A Belgesi herhangi bir il Müdürlüğüne gidilerek T.C. Kimlik Kartı ile alınabilmektedir. İşlem için ücret talep edilmemektedir. Şahsen başvuru yapılması tavsiye olunur. SGK müdürlüklerine, okul kabul yazısı ile giderek AT11 olarak bildiğiniz bir belgeyi almak zorundasınız. Belgeyi vize başvurusunda da kullanabilirsiniz.

AT11 belgesinin geçerlilik başlangıç tarihi ve sürelerine dikkat etmelisiniz. Başlangıç tarihi, aynı zamanda vize başlangıç tarihi olarak kabul edileceğinden, Almanya’ya gitmek istediğiniz tarihten başlatılması konusunda dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında alınacak belge sadece 1 sömestiri kapsayacağı için süresinin sömestre sonrasına kadar olduğundan emin olun. A/T 11 belgesi en fazla 183 gün olarak düzenlenebilir. Eğer erasmus vs. için gitmiyorsanız ve birden fazla sömestre kalacaksanız, sonraki her sömestre tekrar AT11 alacaksınız unutmayın.

A/T 11 belgesini almakla iş bitmiyor. Vize başvurunuzda bu belgeyi kullanabilirsiniz ama okula kayıt sırasında A/T 11 belgenizin Almanya’da bir sağlık sigortası şirketi tarafından onayı gerekir.

Türkiye’den Almanya’ya gelirken alınan A/T Belgesi, Almanya’da bir sigorta kurumuna (Örneğin AOK’ya) ibraz edilir. Bunun karşılığında ilgili sigorta kurumu, sigortalıya doktora gittiğinde göstereceği birkaç tane muayene belgesi verir.

Almanya’da pek çok halk sağlığı sigortası var. En bilinenleri TK ve AOK olsa da ulusal çapta ya da yerel olarak faliyet gösteren pek çok sigorta kurumu var (Ör. Barmer ve DAK) Bu kurumlardan birinden “Versicherungsbestätigung” belgesi (zorunlu sağlık sigortasından muaf olduğunuzu belirten yazı) almanız gerekecek. Almanya’ya gitmeden Türkiye’den “Versicherungsbestätigung” belgesini mail yoluyla almakta mümkün olabiliyor.

Seçtiğiniz kuruma başvurarak belgeyi size mail atmalarını isteyebilirsiniz. Bazıları buna karşı çıkabilir ancak burada da karşınızdaki kişinin inisiyatifine kalıyorsunuz. TK ve AOK dışında, DAK, Barmer gibi ülke çapında faaliyet gösteren sigorta şirketleri var.

Almanya’da sağlık sisteminin pahalı olduğunu ve sigortanızın kapsamında olmayan tetkik ve tedaviler için çok yüksek bedeller ödeyeceğinizi aklınızda bulundurun.

Almanya’da birinci kademe sağlık hizmeti ( Aile hekimliği ) alınmadan hastahaneye gidilemeyen bir ülkedir. Önce Aile hekiminize gidip birinci aşama tedaviyi görmeli, eğer zorunluluk ise doktorunuzun sevki ile hastahaneye gitmelisiniz.

Almanya’da iki tip sağlık sigortası var. Biri kamu sağlık sigortası, diğeri ise özel sağlık sigortası. Kapsamları ve fiyatları elbetteki farklı oluyor. Ancak bazı sigorta şirketlerinde her ikisinin karması şeklinde poliçeler düzenlenenler de var. Kalacağınız bölgeye yakın ofis bulunup bulunmadığına bakın derim. Ülke çapında yaygın olanlardan birini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.