Columbia Üniversitesi

columbia_university-

İçerik İndeksi

ABD, New York, Manhattan Morningside Heights’ta kurulmuş olan bir özel Amerikan üniversitesidir. New York eyaletinin en eski, Amerika’nın ise beşinci eski üniversitesidir. Amerikan Devrimi’nden önce kurulan 9 üniversiteden biridir. Umman, Pekin, İstanbul, Paris, Mumbai, Santiagove Nairobi’de bulunan, Columbia Küresel Merkezi adında 7 adet merkezi bulunmaktadır.

Ülkenin en tanınmış sekiz özel üniversitesini bir araya getiren Sarmaşık Ligi (en:Ivy League) üyesidir.

Columbia her sene Pulitzer Ödülleri’nin kazananlarını belirler. Dünyada en çok Nobel Ödülü kazanmış akademisyene sahip okuldur.

Üniversitenin mezunları arasında 9 Amerikan Yüce Mahkemesi hakim; 20 yaşayan dolar milyarderi; 25 Oskar Ödülü sahibi; 29 Devlet Başkanı ve 3 Amerika Birleşik Devletleri başkanı bulunur.

Columbia Üniversitesi 1754 yılında Büyük Britanya kralı II. George tarafından, Kralın Okulu (en: King’s College) adıyla kurulmuştur. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra, 1784 yılında ismi Columbia Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

1754’te King’s College adıyla kuruldu. Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra 1784’te yeniden açıldığında Columbia College, 1912’de ise Columbia Üniversitesi adını aldı.

New York kentinin hareketli dinamik kültürüyle yoğrulan üniversite, Doğu’nun aynı ölçüde köklü ve saygın öbür özel üniversitelerine göre geleneksel yapıdan daha az etkilenmiştir. İlk kuruluşundan beri doğa bilimleri, ticaret, tarih ve siyaset gibi konulara daha çok ağırlık vererek öteki yüksekokullardan ayrılmıştır.

Ayrıca birçok değerli lisansüstü öğretim kurumu ve meslek okulu ile çeşitli araştırma ve uzmanlık kurumları oluşturarak evrensel bir nitelik kazanmıştır. Bütün kente öğretmen yetiştiren Öğretmen Yüksekokulu ülke çapında üne sahiptir. Hekimlik ve Cerrahi Yüksekokulu ise, New York Kenti’ndeki Hastanesi ve kendisine bağlı öteki kurumlarla birlikte büyük bir tıp merkezinin çekirdeğini oluşturur.