Erasmus Nedir? Erasmus’a Kimler Katılabilir?

erasmus nedir

Erasmus hakkında herşey, günümüzde eğitim insanlar için hayatlarında çok büyük bir yere sahiptir. Herkes başarılı olmak ve iyi bir akademik eğitime sahip olmak ister.

erasmus dil öğrenmekİyi üniversitelerde okumak ve akademik anlamda başarılar elde etmek pek çok anlamda insanlara kazanç sağlar. Aynı zamanda birçok öğrencinin hayalini kurmuş olduğu Erasmus; öğrencilere büyük faydalar sağlar.

Kendi ülkemizde eğitim görmenin yanı sıra farklı ülkelerde farklı kültürlerin içerisinde eğitim görmemiz bizi hem akademik hem de kültürel anlamda çok büyük ölçüde etkiler. Kısa bir süreliğine de olsa yurtdışında yaşamak insanlara pek çok şey kazandırır.

Peki ama öğrenciler tarafından bu kadar fazla sevilen ve ilgi duyulan Erasmus nedir? Erasmus’a kimler katılabilir? Bu soruların cevabı pek çok öğrenci tarafından merak edilir.

Ülkemizde Erasmus her geçen yıl daha da fazla ilgi görmeye devam eder. Bu nedenle de Erasmus hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler de oldukça fazladır.

Erasmus Nedir?

Dünyanın her yerinden çeşitli öğrencilerin katılım sağlamış olduğu Erasmus üniversite öğrencileri için Uluslararası bir değişim programıdır. Avrupa Birliği tarafından üniversiteler arasındaki etkileşimi artırmak üzere finanse edilmiştir. Ayrıca Erasmus programı sayesinde ülkeler arası işbirliği ile sağlanır.

Pek çok kişi Erasmus nedir sorusunun cevabını yabancı dil öğrenme programı olarak düşünebilir. Ancak Erasmus bir yabancı dil öğrenme programı değildir. Ayrıca Erasmus burs diploma ve araştırma programı da değildir.

Erasmus öğrenciler ve kültürler arasındaki etkileşimi arttırmayı amaçlayan bir programdır. Dünyanın her yerinden öğrencilerin bir araya geldiği ve kendi kültürlerini tanıttığı bir ortamdır. Bu nedenle de Erasmus programına katılmış olan öğrenciler farklı bir ülkede yaşamayı öğrenmenin yanı sıra farklı kültürler ile yaşamayı da öğrenir.

Erasmus’tan Kimler Yararlanır?

Erasmus programı üniversite öğrencilerinin faydalanabildiği bir programdır. Ancak burada önemli olan nokta an o okumakta olduğu lisans programının en az birinci yılını bitirmiş olmalıdır. Ayrıca not ortalamaları da 4 üzerinden en az 2.50 olmalıdır.

Kısacası Erasmus’tan kimler faydalanabilir sorunun cevabı bu koşullara uygun olan her üniversite öğrencisi Erasmus programına katılmak için başvuruda bulunabilir olmalıdır. Ancak ülkenin her yerinden pek çok öğrenci katılacağı için ve sınırlı sayıda öğrenci kabul edileceği için Erasmus programına katılmak bazen zor olabiliyor.

Erasmus’un Amacı

erasmus programına katılmışErasmus pek çok öğrencinin hayalini kurmuş olduğu uluslararası bir değişim programıdır. Erasmus dil öğrenmek için yurtdışına öğrencilerin gitmesi olarak düşünülse de aslında erasmus’un amacı farklı kültürlerdeki ve ülkelerdeki insanların bir araya gelerek kültürel etkileşim de bulunmalarıdır.

Bu sayede Avrupa Birliği Avrupa Kıtası’ndaki üniversiteleri kendi adı altında toplamayı amaçlar. Aynı zamanda ülkeler arası projeleri gerçekleştirmek için de hem öğrenciler hem de eğitmenler için çok önemli bir fırsattır.

Erasmus programına katılmış olan kişiler dünyanın çeşitli yerlerinden insanlarla tanışıp farklı yaşam tarzlarını gözlemleyebilirler. Yalnızca farklı bir ülkede yaşamanın vermiş olduğu deneyimi değil farklı kültürlerdeki insanları da görmüş olurlar.

Erasmus’un Avantajları

Erasmus üniversite eğitimi alan öğrenciler için çok büyük avantajlar sağlar. Erasmus’un avantajlarından ilki farklı ülkelere görmek ve orada yaşama imkanı bulmaktır.

Bu sayede farklı ülkelerin insanlarını, tarihini, yaşam şekline, mutfağını ve bunun gibi daha pek çok yanını deneyimleme şansını sağlar. Ayrıca Erasmus programına katılmış olan kişiler dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışıp arkadaşlık kurabilirler. Bu sayede farklı kültürlerle ilişki içerisine girip hayata farklı şekilde bakmayı öğrenirler.

Yurtdışında belirli bir süre boyunca kalmak öğrencilerin değil yeteneklerini de geliştirir. Belirli bir seviyeye sahip olmanız durumunda Erasmus programına katılıyor olsanız bile orada kalmış olduğunu süre boyunca dil yeteneğiniz çok daha hızlı bir şekilde ilerler.

Akademik anlamda da öğrencilere ciddi faydalar sağlar. Bu nedenle de ülkenin her yerinden öğrenciler tarafından büyük ilgi görür ve her geçen yıl birçok kişi Erasmus programından faydalanır.

Erasmus Sayesinde Hangi Ülkelere Gidilir?

Erasmus programına katılmak isteyen öğrenciler en çok Erasmus programı sayesinde hangi ülkelere gidilir diye merak ederler.

Avrupa Birliği tarafından yönetilen Erasmus sistemi pek çok ülkeye gitme imkanı sunar. Böylelikle öğrenciler kendilerine en uygun olan ülkeye gidebilir ve orada eşsiz deneyimler kazanabilirler.

Bu noktada hangi ülkenin ne sağlayacağı ve sizin için hangi anlamlarda avantajlı olacağı iyi değerlendirilmelidir. 2006 senesinden itibaren uygulanmaya başlanan Erasmus programı Avrupa’nın 31 ülkesinde öğrencilere eğitim vermektedir.

Bu ülkelerin başında Danimarka, Fransa, Finlandiya, Hollanda, Almanya İtalya, Polonya, İspanya, İngiltere, Portekiz, İsviçre, Bulgaristan, Yunanistan, Malta, Macaristan, Avusturya, İzlanda ve Belçika gelir. Bu ülkeler dışında daha pek çok ülkede hizmet veren Erasmus programı öğrenciler tarafından her yıl tercih edilmeye devam ediliyor.

Erasmus Başvuruları

erasmusa kimler katılabilirÜniversite okuyan her öğrencinin hayali olan Erasmus programı okumuş olduğunuz okul tarafından destekleniyorsa mutlaka değerlendirmelisiniz. 3 ay ile 12 ay arasında değişen Erasmus programları öğrencilere pek çok anlamda katkı sağlar.

Erasmus programına katılmaya karar veren kişilerin ilk olarak yapmaları gereken şey ülkelerin Erasmus sistemlerini incelemektir. Hangi ülkede Erasmus yapmak istediğine karar verilmesi çok önemlidir. İsteklerinize ve beklentilerinize uygun olan ülkede Erasmus yapmanız sizin için çok daha büyük faydalar sağlar.

Kararını verdikten sonra okulunuzun Erasmus koordinatörü ile görüşebilirsiniz. Size belirtilmiş olan belgeleri ve evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra okulunuz sizden Erasmus dil yeterliliği sınavını geçmiş olduğunuza dair bir belge ister.

Yurtdışına çıkmadan önce pasaport mutlaka çıkartılmalıdır. Eğer pasaporta sahipseniz süresini uzatmalı ve okulumuz tarafından teyit edilmesini sağlamalısınız.
Başvuru yapmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları veya Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olmaları gerekir. Ayrıca öğrenci olmasa bile Türkiye’de bir işte çalışması veya yaşıyor olması da yasal olarak izinli ise yeterli olacaktır. Ayrıca üniversite öğrencisi olmak ve üniversitenin en az bir senesini tamamlamış olmak zorunludur.

Hazırlık okumuş olan öğrencilerin hazırlık seneleri bir yıl olarak kabul edilmez. Ayrıca Erasmus tarafından belirlenmiş olan not ortalamasına uygun bir başarı göstermiş olmanız çok önemlidir. Yurt dışına çıkacak olduğunuzdan dolayı yeterli seviyede dil öğrenmiş olmanız çok önemlidir.

Erasmus programına katılmadan önce dilinizi kanıtlamak adına Erasmus sınavına girmeniz gerekir. Eğitim almak istediğiniz ülkenin eğitim dili için erasmus’un sağlamış olduğu o dil sınavına girmelisiniz. Eğer eğitim dili İngilizce ise Erasmus İngilizce sınavına girmelisiniz veya öğrenim dili Fransızca ise Erasmus Fransızca sınavına girmelisiniz.

Erasmus başvuruları yapmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesi de daha önce erasmusa katılmamış olmasıdır. Programına yalnızca bir kere katılma hakkınız vardır. Anne de daha önce erasmusa katılmış olan kişiler yeniden talepte bulunamazlar.

Erasmus ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Erasmus ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar arasında ilk sırada gitmek istediğiniz ülke iyi seçmeniz gerektiği gelir. Dünyanın pek çok ülkesine gitme imkanınız olduğunu unutmamalısınız ve hangi ülkenin sizin için daha faydalı olacağına mutlaka karar vermelisiniz.

Erasmus programına katılmış olan kişiler ülkelerine geri dönerken mutlaka katılım sertifikası almalıdırlar. Fakülte ile iletişim halinde olunmalı ve erasmusta almış olduğunuz eğitimin kendi üniversiteniz de sayılabilmesi için takipte olmalısınız. Aynı zamanda yurtdışından döndükten sonra elektronik ortamda size bir form iletilir. Formu doldurmanız çok önemlidir.

Administrator