EVS – AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti), Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen uluslararası bir gönüllü programıdır.

Avrupa’da yasal olarak ikamet eden 18 ila 30 yaşları arasındaki tüm gençlerin, Avrupa, Afrika, Asya veya Güney Amerika’daki bir kuruluşta veya bir kamu kurumunda 2 ila 12 ay arasında değişen bir süre boyunca uluslararası gönüllü hizmeti yürütmesini sağlar.

Uluslararası gönüllü hizmeti için seyahat masraflarının geri ödenmesini, yemek ve konaklama masraflarının tam olarak karşılanmasını sağlar.

Kültürlerarası boyutu ve resmi olmayan yaklaşımı sayesinde, Avrupa Gönüllü Hizmeti, farklı kültürlerle temasa geçmek kişisel ve mesleki gelişiminiz için yararlıdır. Yeni beceriler ve yetenekler kazanmak için eşsiz bir fırsattır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Hangi İlkelere Dayanmaktadır?

 • Yurtdışında gönüllülük deneyimiyle kendi becerilerinizi arttırmak.
 • Başka bir dilin öğrenilmesine teşvik etmek.
 • Farklı dil ve kültürden kişilerle etkileşim kurma yeteneğini geliştirmek.
 • Avrupa Birliği’nin gençleri arasında hoşgörü yaymak.
 • Aktif vatandaşlığa teşvik etmek.
 • Yerel toplulukların gelişimini desteklemek.

EVS Ne Değildir?

 • Ara sıra, yarı zamanlı gönüllülük
 • Bir işletmede veya bir insani yardım kuruluşunda veya bir STK’da staj
 • Bir eğlence veya turistik faaliyet
 • Yurtdışında bir dil kursu
 • Ücretli bir iş

Avrupa Gönüllü Hizmeti ÜCRETSİZDİR !! Seyahat masrafları, konaklama, yemek, yerel ulaşım, sağlık sigortası, dil dersleri ve aylık ödenek, Avrupa Komisyonu tarafından karşılanmakta ve finanse edilmektedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti, gönderen, ev sahibi ve gönüllü arasında güçlü bir ortaklığa dayanmaktadır.

Adayı AGH projelerinin arama prosedürleri, ayrılış öncesi eğitimleri hakkında bilgilendirir ve gönüllüyü yurt dışında kaldığı süre boyunca ve dönüşünde uzaktan takip eder.

Haftada maksimum 40 saat (5 gün) çalışacaktır. Ayrıca ayda 2 gün fazladan izinli olacaktır. Hazırlık, sonuç ve orta dönem eğitimlerine katılmakla yükümlüdür. Uluslararası gönüllülük projesinde belirtilen görevleri yerine getiren ev sahibi kuruluşun direktiflerine uymak zorundadır.

Seçim süreci sırasında, ev sahibi belirli becerilere veya niteliklere sahip olmayı isteyemez, yalnızca özel durumlarda (gönüllülerin sorumlu olduğu görevlere göre usulüne uygun olarak gerekçelendirilen) belirli bir deneyime sahip adayları seçmelerine izin verilir.

EVS’ye Kimler Katılabilir?

17-30 yaşındasınız ve bir AGH Gönüllüsü olarak yurtdışında 2 haftadan 12 aya kadar geçirmeye istekli misiniz? Bilgi, gönüllülük fırsatları ve AGH kuruluşlarının veri tabanı için Avrupa Gençlik Portalı’na göz atarak başlayın.

Bir AGH projesi geliştirmeye istekli bir kuruluş musunuz? Erasmus + Program Rehberi, katılım koşulları hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Çoğu durumda, finansman ve akreditasyon başvurusu, programa katılan her ülkedeki Erasmus + Ulusal Ajansları aracılığıyla yapılır. Ajanslar, programın kullanıcıları için birincil bilgi kaynaklarıdır: kuruluşlar, bilgi ve tavsiye için onlarla iletişime geçmeye davet edilir.

EVS’nin Hedefi Nedir?

AGH, gençler arasında dayanışmayı, karşılıklı anlayışı ve hoşgörüyü geliştirmeyi, aynı zamanda sosyal uyumu güçlendirmeye ve aktif vatandaşlığı teşvik etmeye katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Öğrenim deneyimleri resmi olarak bir Youthpass aracılığıyla tanınır. Gönüllüler, proje süresince ücretsiz yemek, konaklama, sigorta kapsamı ve hibe alırlar.

Yurtdışında iki aydan uzun süredir çalışan AGH gönüllüleri, gönüllülükleri sırasında kullandıkları dili öğrenmek ve ilerlemelerini test etmek için ek destek alabilirler.

Administrator